شاخصهای انتخاب بلوک سبک بتنی مناسب برای یک پروژه ساختمانی

بلوک سبک بتنی

در ساخت تمامی سازه های عمرانی، انتخاب اصولی و اقتصادی مصالح حائز اهمیت میباشد. مقاومت فشاری مصالح در برابر نیروهای قائم و افقی و استحکام آن در طول زمان از جمله مسائلی است که باید به آن دقت گردد. یکی از بهترین مصالح روز که جای خود را در بافت جدید ساختمان سازی باز کرده و جایگزین مصالح سنتی نظیر آجر شده است، بلوک سبک می باشد.

بلوک سیمانی از ترکیب سیمان، آب و سنگدانه هایی نظیر شن و ماسه  و یا سبکدانه هایی نظیر انواع پوکه ها و یا دانه های فرآوری شده مثل پرلیت ساخته می شود. دلیل استفاده از بلوک سبک در ساختمان سازی برای کاهش بار مرده سازه به اندازه ۳۰ درصد و افزایش مقاومت آن در برابر زلزله می باشد.

از دیگر علل استفاده از این ماده در اسکلت سازه، استحکام آن در طول زمان و سرعت اجرای پروژه است که همین امر باعث کاهش دستمزد کارگر و به تبع، کاهش هزینه های کل می گردد.

2کاربرد بلوک سبک بتنی در ساخت و ساز

 بلوک سبک بتنی، بسته به شکل و سایز، در انواع دیوار غیر باربر استفاده می شود. بلوک های تیغه ای که در ضخامت های ۱۰ سانت تولید میشوند برای دیوار های میانی ساختمان و بلوک در ضخامت ۱۲ سانت به بالا برای ساخت دیوار های پیرامونی اطراف سازه استفاده می گردد.

به دلیل نصب راحت، مصرف ملات کمتر و وزن پایین، از آن برای ساخت دیوار های غیر باربر، پر کردن فضای خالی بین تیرچه بلوک ها  استفاده می شود. از دیگر موارد مصرف آن ساخت دیوار های پیرامونی انواع سالنهای تولیدی و صنعتی  می باشد.

بلوک سبک، سازگاری بالایی با انواع شرایط آب و هوایی داشته و در برابر سرما ، گرما ، آتش و رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان می دهد و تا سالیان طولانی، در برابر موریانه و انواع حشره ایمن و مستحکم می باشد.

ارزیابی بلوک سبک

به طور کلی برای خرید بهترین بلوک سبک، باید مقاومت فشاری آن در کنار وزن سبک آن بررسی گردد. که این امر محقق نمی شود مگر با خرید بلوک از مراکز مهندسی معتبر، که از مواد اولیه مرغوب و روش ساخت مدرن و مهندسی شده برای ساخت انواع بلوک استفاده می کنند.

به طور قراردادی، بلوک سبک بلوکی است که چگالی آن کمتر از عدد ۱۷۰۰ باشد. و حجم سوراخ و فضای خالی آن نباید از نصف حجم بلوک بیشتر باشد. در غیر اینصورت این بلوک مقاومت فشاری لازم را نداشته و کارایی لازم در دیوار های غیرباربر را نخواهد داشت.

خرید بلوک سبک استاندارد شاید در ابتدا به نظر برسد که هزینه شما را افزایش دهد، اما این هزینه در برابر کاهش تلفات ناشی از زلزله و کاهش هزینه های ثانویه ناچیز می باشد.

با خرید بلوک، هزینه دستمزد کارگران برای چیدمان بلوکها و هزینه حمل به طبقات به ازای  هر متر مربع دیوار، کاهش می یابد.

3روش های تشخیص بلوک سبک مرغوب از نامرغوب

تشخیص بلوک سبک از غیر سبک

روش هایی عملی در تشخیص بلوک سبک مرغوب از نامرغوب وجود دارد، که به وسیله آنها می توانید به راحتی بلوک با کیفیت را که اصولی ساخته شده باشد، تشخیص دهید:

۱-           ضخامت بلوک باید به قدری باشد که مقاومت لازم را نتیجه دهد. طبق استاندارد ۷۷۸۲ ویرایش سال ۱۳۹۹ حداقل ضخامت ۱۵ میلی متر پیش بینی شده است . نازک بودن آن ضمن کاهش مقاومت فشاری ، سایر ویژگیهای آن به خصوص میزان عایق حرارتی و صوتی را کاهش میدهد و در برابر کنده کاری های تاسیسات نیز به شدت سست و شکننده خواهد بود .

۲-           اختلاط سیمان و سنگدانه و آب همچنین روش عمل آوری بتن باید به گونه ای باشد که لبه های بلوک، یکپارچگی لازم را داشته و به راحتی با لمس دست خرد و کنده نشود.

۳-           از دیگر روش های تشخیص استحکام بلوک سبک، رها کردن آن از ارتفاع یک و نیم متری است. در صورتی که استحکام قابل قبول را داشته باشد، با افتادن از این ارتفاع ترک نخورده و آسیب نخواهد دید.

۴-           دانه بندی بلوک سبک بایست درشت بوده و در صورتی که دانه بندی آن به قدری ریز باشد که زبری لازم را نداشته باشد، باید فهمید که سنگدانه کافی در آن به کار نرفته است و در برابر ویژگی مقاومت حرارتی بسیار ضعیف عمل خواهد کرد .

۵-           رنگ بلوک های مرغوب یکدست بوده و اگر نگهداری از بتن صحیح و اصولی نباشد، بخش هایی از آن خشک و پوک و بخش های دیگر منسجم و تیره خواهد شد.

سایز های مختلف بلوک سبک در تک سامان

بلوک های تیغه ای : برای ساخت پارتیشن یا دیوار غیر باربر می توانید از انواع سایز بلوک تیغه ای خریداری نمایید. جنس مصالح این بلوک می تواند از پوکه های معدنی یا صنعتی باشد. از لحاظ ظاهری بلوک های تیغه ای این شرکت به دو صورت دو جداره و سه جداره تولید می گردد که به طور کلی، به صورت عایق صوتی و حرارتی عمل کرده و قیمت آن با توجه به مواد اولیه روز بازار تعیین می گردد. میزان مقاومت فشاری بلوک که در نتیجه مصرف اصولی و به اندازه سیمان حاصل میشود از جمله موارد تاثیر گذار در قیمت بلوک سبک می باشد.

  • بلوک تیغه ای سایز ۱۰*۲۰*۴۰ – دوجداره و سه جداره
  • بلوک دیواری سایز ۲۰*۱۵*۵۰ – دو جداره و سه جداره

بلوک های دوجداره :

این دسته از بلوک های تک سامان به صورت ویژه و اکو تولید می گردد.

  • بلوک دو جداره ویژه در سایز های ۲۰*۱۰*۴۰ ، سایز ۲۰*۱۹*۴۹  و سایز ۲۰*۱۴.۵*۴۹
  • بلوک دو جداره اکو در سایز های ۲۰*۱۰*۴۰ و سایز ۲۰*۱۵*۵۰

بلوک های سه جداره :

بلوک های چند جداره برای دیوارهای باربر در جهت تحمل مقاومت فشاری بالا، طراحی و ساخته می شوند.

  • بلوک سه جداره ویژه در سایز های ۲۰*۱۰*۴۰ ، سایز ۲۰*۱۷.۵*۴۹  و سایز ۲۰*۱۲*۴۹

بلوک های چهار جداره :

بلوک سبک بتنی

بلوک چهار جداره ویژه این شرکت در سایز ۲۰*۱۹*۴۹  با مقاومت فشاری بالا و گواهینامه استاندارد و وزن کم تولید می گردد.

بلوک سبک بتنیمزیت های بلوک سبک نسبت به سایر مصالح

مزیت بلوک به سایر مصالح

از جمله مزایای بلوک سبک استاندارد در ساخت و ساز، می توان به مقاومت بالای آن ، سرعت نصب و اجرا و کاهش دستمزد کارگر اشاره نمود.

تلاقی بلوک ها در هم از جمله در محل در و پنجره، و نصب راحت آن، پرت و دور ریز بار بلوک را کاهش می دهد و ظاهری شکیل تر به سازه می بخشد.

نصب لوله های تاسیسات و جایگذاری لوله های برق در آن بسیار آسان بوده و امکان مسلح کردن دیوارها برای استحکام بیشتر، در آن وجود دارد.

عایق حرارتی و صوتی مناسبی است که معضل انتقال صوت در آپارتمان ها را به حداقل کاهش میدهد.

خرید عمده بلوک سبک استاندارد از تک سامان هور

خرید عمده بلوک سبک تک سامان

بلوک های سبک تک سامان در دسته های فوق، در این شرکت در سایز های مختلف تولید می گردد. این شرکت کار خود را از سال ۱۳۸۵ به صورت نمایندگی توزیع انواع بلوک از شرکت های معتبر تولید کننده، آغاز کرده و از سال ۱۳۸۹ اقدام به تولید این محصول، با بالاترین کیفیت، در مجموعه تولیدی ، صنعتی خود نموده است.

خط تولید بلوک سبک تک سامان هور، امروز به سه برابر میزان اولیه آن در شروع تولید، رسیده است.

برای سفارش عمده بلوک تک سامان می توانید، از طریق شماره های تماس موجود در سایت، با مشاورین این مجموعه تماس حاصل فرموده، یا برای ثبت سفارش و اطلاع از قیمت روز بلوک، از طریق سایت www.taksaman.com به صورت مستقیم اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.