کارشناسان تک سامان پاسخگو شما هستند.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بلوک لیکا چیست؟

بلوک لیکا چیست؟

 

بلوک های لیکا یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی موجود در بازار می باشد که امروزه بسیار پرکاربرد است. این محصول به نوعی از مصالح ساختمان عایق به شمار می آید که عمده کاربرد آن ها در زمینه دیوارچینی دیوارهای جداکننده و غیر باربر می باشد. این نوع بلوک از مخلوط سبک دانه با سیمان، ماسه و آب حاصل می شود و در قالب های مخصوص، بصورت توخالی و توپر تهیه می شوند.

دانه لیکا از گل رس درست می شود، زمانی که به گل رس حرارت می دهیم از اندازه عادی خود بزرگ تر می شود. به نوعی می توان گفت که گل رس منبسط می شود .در این زمان وزن لیکا کمتر از حالت عادی می شود که این دلیل سبکی بلوک لیکا نیز است.

بلوک لیکا

برای حفظ سبکی این قطعات، ریزدانه طبیعی از بتن حذف شده و محصول نهایی دارای تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک می شود. وزن فضایی بلوک بتنی دانه سبک اغلب کمتر از 1100 کیلو گرم بر متر مکعب است. مقاومت بلوک لیکا حداقل 20 کیلو گرم بر سانتی متر مربع است و در صورت نیاز، با طرح اختلاط مناسب، می توان به مقاومت هایی تا 30 کیلو گرم بر سانتی متر مربع نیز رسید. بلوک های ساختمانی لیکا دارای نشان استاندارد ملی و تائیدیه مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و تامین کننده الزامات مقررات ملی ساختمان (مبحث 18 و مبحث 19) می باشد.

ضخامت جداره بلوک های تو خالی برای بهره مندی بیشتر از ویژگی عایق بودن آن است که باعث برتری این نوع بلوک نسبت به بلوک های سیمانی می باشد. بلوک های لیکا در انواع بلوک مختلف دیوارهای پیرامونی و بلوک تیغه ای تولید شده و دارای کاربرد های گسترده ای در انواع دیوارهای پوشش خارجی، جدا کننده، نما، دو جداره ،عایق، ضد آتش و نیز سقف های سبک بتنی (تیرچه و بلوکی) می باشند.

بلوک لیکاانواع بلوک لیکا

بلوک لیکا که به نوعی در دسته انواع بلوک سبک قرار می گیرد، به طور کلی در دو نوع توپر و توخالی با جداره های مختلف تولید و ارائه می شود. این بلوک ها برای کاربرد در ديوار و سقف توليد می گردد. اما در ادامه به چند مدل فرعی نیز اشاره خواهیم کرد:

 • تیغه ای تو پر
 • بلوک لیکا در ابعاد آجر
 • دیواری تو خالی ته پر
 • دیواری تو خالی
 • تیغه ای توخالی ته پر
 • تیغه ای تو خالی ته پر با دو سوراخ

ابعاد بلوک لیکا

انواع بلوک سبک لیکا از نظر ابعاد به شرح زیر می باشد:

 • بلوک لیکا توخالی ته پر (۲۰*۱۰*۴۰)
 • بلوک لیکا تیغه ای توپر فارسی بر (۲۰*۱۰*۴۰)
 • بلوک دیواری لیکا توخالی و توپر با سه سوراخ (۲۰*۱۴.۵*۴۹)
 • بلوک لیکا تیغه ای توپر(۲۰*۸*۴۰)
 • بلوک دیواری لیکا توخالی، چهار جداره، (۲۰*۱۹*۴۹ )
 • بلوک لیکا ته پر با دو سوراخ، (۲۰*۱۰*۴۰)
 • بلوک لیکا آجری، (۲۰*۱۰*۵)
 • نیم بلوک لیکا تیغه ای تو پر، (۲۰*۱۰*۲۰)
 • بلوک لیکا تو خالی سه جداره، (۲۰*۱۲*۴۹)
 • بلوک لیکا توخالی، هشت جداره (۲۰*۲۵*۴۹)

مراحل ساخت بلوک لیکا

برای ساخت بلوک لیکا باید سه مرحله فرآوری، خشک کردن و پختن انجام شود تا به نتیجه برسید.

مرحله اول:

خاک رس مورد نیاز تهیه شود، البته با توجه به کیفیت مطلوبی برخورد دار باشه زمانی که خاک رس به محل تولید رسید قطعه های اضافی که درون آن است را جدا کنید تا خسارتی به دستگاه ها وارد نشود. زمانی که خاک رس را وارد دستگاه شد به خاک رس آب را اضافه می شود تا به گل بدل شود. به جز آب مواد دیگری به گل اضافه شود تا دستگاه مواد را با یکدیگر مخلوط کند.

مرحله دوم:

مواد تهیه شده را درون کوره قرار می دهیم تا خشک شوند ، مرحله سوم پختن است در این زمان مواد را در درجه حرارت مخصوصی قرار می دهیم و به آن ها زمان می دهیم تا پخته شوند سپس اجازه می دهیم تا دانه های لیکا سرد شوند همچنین گاز درون آن ها خالی شود.

مرحله سوم:

بعد از خالی شدن گاز درون دانه های لیکا حفره هایی روی سطح دانه لیکا ایجاد می شود پس از آن دانه های لیکا را به بخش خنک کننده می برند تا دمای دانه های لیکا کاهش یابد و شدت حرارت آنها کم شود.

در واقع لیکا، پوکه معدنی است که در صنعت و توسط انسان ساخته می شود.  

بلوک لیکاویژگی های بلوک‌ لیکا

وزن بلوک لیکا:

با استفاده از بلوک‌ لیکا که وزن آن بسیار سبک است، باعث راحتی در هنگام کار خواهد شد و از طرفی نیز زمان اجرای پروژه کاهش میابد و همین امر کاهش هزینه های پروژه را نیز به دنبال دارد. به دلیل سبکی بلوک ها، حمل و نقل آن ها نیز آسان تر می شود.

از آنجا که نیرو زلزله وارد بر سازه، رابطه مستقیم با وزن سازه دارد با استفاده از بلوک لیکا نیروی موثر زلزله و در نتیجه ابعاد سازه کاهش میابد. وزن دیوار چیده شده با بلوک لیکا در مقایسه با مصالح سنتی مانند آجر 2.5 برابر کمتر است.

رفتار در برابر آتش:

طبق استاندارد ملی به شماره ۱۲۰۵۵ و ۱۳۶۳ BS EN در مورد انواع دیوارهای ساخته شده با بلوک های لیکا، نشان می دهد که معیارهای ظرفیت باربری، یکپارچگی و نارسانایی حرارتی تامین شده و این دیوارها با توجه به ضخامت و نوع بلوک کاربردی حداقل ۲ تا ۳ ساعت در برابر آتش مقاومت کافی دارند.

راحتی در اجرا:

کیفیت دیواری که ساخته میشود ارتباط مستقیمی با کیفیت مصالحی استفاده شده دارد. کیفیت ساخت دیوار هایی که با مصالحی که نظارت ها و تخصص ویژه ای در طی تولید آن ها بر رویشان نبوده، نسبت به دیوارهایی که با نصاب مخصوص، ابزارهای گوناگون، دیتل های ساختمانی ویژه و نظارت های خاص، اجرا می شوند بسیار متفاوت خواهند بود.

بلوک های لیکا در انواع مختلف و با قالب متفاوت تولید می شوند. این موضوع باعث کاهش پرت در ساخت می شود که در نتیجه کاهش هزینه ها را به دنبال دارد.. ضمناً شیار زدن جهت عبور تأسیسات برقی و مکانیکی نیز به راحتی توسط شیارزن صورت پذیر است. معمولاً شیار زدن بر روی بلوک های توخالی نسبت به بلوک های توپر بسیار راحتتر می باشد و پس از تخریب یک جداره دیوار بلوک حداقل جدار هی دیگر سالم می ماند. در بلوک های توپر معمولاً امتداد شیار زده شده بر روی بلوک بصورت ترک در سطح مقابل بلوک نمایان می شود.

مقاومت حرارتی بلوک لیکا:

سبکدانه لیکا به دلیل دارا بودن ضریب هدایت حرارتی پایین، جزو گروه مصالح تاثیرگذار در عایق حرارتی دسته بندی شده است. بتنی که با این سبکدانه ها تولید می شود، به دلیل تخلخل درونی دارای مقاومت حرارتی بالایی می باشد و با چگالی 750 تا 950 کیلوگرم بر متر مکعب دارای ضریب هدایت حرارتی پایین و مطلوب می باشد. استفاده از بلوک لیکا در عایق کاری دیوارهای پیرامونی مورد تایید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور قرار گرفته است.

آسایش حرارتی (Comfort):

عایق سازی پوسته خارجی ساختمان ها نه تنها باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کوچک شدن تأسیسات گرمایشی و سرمایشی می شود، بلکه تأمین کننده آسایش حرارتی نیز می باشد. در صورت عدم استفاده از مصالحی که عایق حرارتی هستند، زمانی که اختلاف دمای محیط داخل ساختمان با دمای سطح داخلی دیوار بیشتر از 3 درجه سانتی گراد باشد موجب می شود تا دیوار غیر عایق، عملکرد انتقال حرارتی از نوع تشعشعی داشته باشد و بدن انسان با تبادلات حرارتی تشعشعی احساس نارضایتی مورمور شدن یا گرمازدگی داشته باشد.

این احساس که به دلیل عدم تعادل نسبی متابولیسم بدن اتفاق می افتد باعث از بین رفتن آسایش و سلامتی شده و به شدت از بازده انسان می کاهد و تأثیرات سوء بر روی رفتار و اعصاب خواهد گذاشت. به کار بردن بلوک های لیکا موجب عایق بندی حرارتی فضا شده و جا به جایی گرما و سرما مابین فضاها را غیر ممکن می سازد.

مقاومت:

از سری دغدغه های این دوران در مورد ساختمان سازی، مقاومت در برابر زلزله می باشد. این موضوع در کشورهایی که در سرزمین آن ها گسل وجود دارد و زلزله خیز هستند، ضدزلزله بودن از اولیت های ساخت و ساز است. در این مورد استفاده از بلوک های سبک کمک شایانی برای حذف بار مرده ساختمان و سبکی سازه، می کند. انواع مختلف بلوک لیکا نیز در زمره بلوک های سبک جای دارند از این رو در مقاومت ساختمان در برابر زلزله نقش موثری ایفا می کنند.

استفاده از بلوک سبک در سازه های ساختمان دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که لازم است مقایسه بلوک سبک با مصالح ساختمانی دیگر را بدانید!

بلوک لیکااجرای بلوک لیکا

در صورتی که بلوک تنها توسط لاین ملات بالا و پایین در دیوار مهار شده باشد مقاومت کمتری در مقابل واژگونی و یا هر نوع تکانی دارد. این در مورد بلوک هایی که دارای شکل مکعبی و گوشه های صاف می باشند و بلوک هایی با اتصال سرد نر و مادینگی دارد صدق می کند. این بلوک ها در اثر واژگون شدن نیروهای عمود بر صفحه دیوار به راحتی از دیوار خارج می شوند به همین دلیل آئین نامه 2800 زلزله ایران در مورد اجرای درز قائم ملات ریزی یا هرزه ملات بین بلوک ها تأکید نموده است.

وجود تورفتگی در دو سر بلوک موجب شده به هنگام اجرای دیوارچینی، بخشی از ملات در حفره ایجاد شده قرار بگیرد و بلوک ها در عمل از کنار نیز به همدیگر مهار شوند. در این حالت بلوک از چهار طرف در دیوار مهار شده و دیوار در زلزله به صورت همگن عمل می نماید.

مشخصات فنی و مواد تشکیل دهنده بلوک لیکا

بلوک لیکا تشکیل شده از سبکدانه صنعتی لیکا و خمیر سیمان می باشند و به دلیل داشتن پایه سیمانی چسبندگی بسیار مناسبی با انواع ملات ها و اندودها دارند و هیچگونه ترکی در ترکیب با انواع ملات ها مشاهده نشده است.

بلوک های بتن سبک گازی از ترکیب آهک ،پودر آلومینیوم ، پودر سیلیس و عیار سیمان بسیار پایین تولید می گردند و پایه بلوک آهکی محسوب می گردد به همین دلیل طبق الزامات استاندارد برای چسباندن آن ها باید از ملات پایه آهکی هم جنس استفاده نمود، لیکن در اتصال سنگ نما یا کاشی به دیوارها که با ملات سیمانی صورت می پذیرد همواره مشکلاتی بوجود می آید، به همین دلیل در اکثر موارد استفاده استفاده از بلوکهای گازی با نماهای سنگ منع شده و تنها با نماهای خشک پیشنهاد می شود. در بسیاری از پروژه ها برای چسبانیدن سنگ یا نما بصورت مستقیم بر روی بلوکهای گازی مجبور به رابیتس کاری بر روی سطح می گردند که بسیار هزینه بر می باشد. ضمنا جهت جسبانیدن سنگ نما در بعضی موارد استفاده ازچسب های مخصوص توصیه شده است.

مقاومت فشاری بلوک لیکا

بلوک لیکا طبق استاندارد ملی به شماره 7782 دارای حداقل مقاومت 20 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشند و دارای بیشترین مقاومت فشاری با توجه به سبکی و پایین بودن چگالی این بلوک می باشد. مقاومت فشاری تضمین کننده مقاومت های لازم برای یک دیوار استاندارد غیر باربر است.

پایداری دیوارها باید در جهت مقابله با چه عواملی می باشد؟

 1. باید توانایی تحمل وزن دیوار را داشته باشد
 2. باید توانایی تحمل وزن یا بار استاتیکی قطعات نما، پلاستر و سایر قطعات الحاقی مانند قفسه و کابینت نصب شده بر روی دیوار را داشته باشد.ضمناً تحمل باربری وزن قطعات و یا سنگ نصب شده بر روی دیوار که توسط چفت و بست ها (اسکوپ ها) و یا ملات پشت سنگ به دیوار منتقل می شود را داشته باشد.
 3. مقاومت کافی در برابر ضربات مخصوصاً ضربات عمود بر صفحه دیوار راداشته باشد. از رایج ترین این ضربات ، تکان های ناشی از باز و بسته کردن درب و پنجره ها در ساختمان است. در صورتی که دیوار مقاومت کافی در برابر ضربه را نداشته باشد، دیوار در کنار فریم های درب و پنجره ترک خواهد خورد.
 4. تحمل ایستایی در برابر نیروهای پایدار استاتیکی و فعال دینامیکی باد را داشته باشد.
 5. مقاومت کافی در برابر تغییر شکل های ناشی از انقباض و انبساط حرارتی و تغییرات الاستیکی اسکلت ساختمان و تغییر شکلهای ارتجاعی را داشته باشد.
 6. در مورد نیروهایی که به صورت نیروی عمود برصفحه دیوار وارد می شوند، لاین های مالت باعث عدم جداشدگی و دررفتگی بلوک از دیوار می شوند. علاوه بر آن بار تمام قطعات نما و وزن های الحاقی نصب شده بر روی دیوار، خمیدگی ناشی از لنگرهای پیچشی ایجاد می کند و موجب واژگونی آن به خصوص در مواقع تغییر شکل ساختمان بر اثر زلزله می شود.

ملات مناسب با بلوک لیکا

به منظور سرعت بخشیدن به اجرای عملیات دیوارچینی، قدرت کششی فوق العاده، کاهش وزن سازه، عدم نیاز به آب، عایق حرارتی و برودتی بهتر، آماده شدن ملات در مدت 30 ثانیه، سخت شدن ملات در عرض 2 ساعت و حمل و نقل و جابجایی راحت تر بهتر است از فوم ملات های پلی اورتانی استفاده شود.

بلوک لیکامعایب بلوک لیکا

بلوک لیکا نیز همانند دیگر مصالح ساختمانی دارای معایبی می باشد که در ادامه با بخشی از این معایب اشنا می شوید.

 • بسیار ترد و شکننده هستند و به طبع پرتی بسیار زیادی نیز دارد.
 • این پرتی زیاد افزایش هزینه ها را به دنبال دارد.
 • این بلوک ها نیرو کار زیادی میخواهد تا بلوک ها را اجرا کنند
 • بعد از اجرا بلوک ها باید حتما یک لایه کچ و خاک روی بلوک اجرا شود تا امکان سفید کاری بعد از جرا نیز وجود داشته باشد.

قیمت بلوک لیکا

قیمت بلوک لیکا به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع بلوک، ضخامت دیوار، ابعاد بلوک و منطقه جغرافیایی. به طور کلی، قیمت بلوک لیکا نسبت به سایر مصالح ساختمانی مانند آجر و بلوک سفالی کمتر است.

جهت خرید انواع بلوک، از جمله بلوک سیمانی، بلوک تیغه ای، بلوک پوکه ای و … میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]