بلوک تیغه ای و کاربرد آن

مقالات

بلوک تیغه ای یکی دیگر از مصالح پرکاربرد مورد استفاده در سازه هاست که در انواع، ابعاد و وزن های مختلفی تولید و ارائه می شود که هر کدام کاربرد و کارکرد خاص خود را دارد. در این مقاله قصد داریم در خصوص انواع بلوک تیغه ای، موارد مصرف، کاربرد، اشکال متفاوت و ویژگی های بلوک های تیغه ای توضیحاتی را ارائه کنیم. مطمئنا تنها با دانستن چیستی مرغوبیت کالا می توانید مصالحی با کیفیت خریداری کنید، زیرا کیفیت مصالح رابطه مستقیمی با عمر مفید و استحکام سازه دارد.

تعریف بلوک تیغه ای

بلوک تیغه ای به بلوکی گفته می شود که از آن به عنوان جدا کننده در دیوارهای غیر باربر استفاده می شود. این بلوک ها در مقایسه با بلوک های دیگر که برای دیوارچینی استفاده می شود از ضخامت و وزن کمتری برخوردار است. به همین دلیل است که برای تیغه های ساختمانی استفاده فراوانی از آن ها می شود.

انواع بلوک تیغه ای

بلوک های تیغه ای را می توان از زوایای مختف و بر اساس ویژگی های متفاوت دسته بندی کرد. بر اساس هر کدام از این زوایا نیز بررسی می شود که برای چه کاربردی مناسب است.

۱- عرض قطعه

تقسیم بندی با تکیه بر عرض قطعه یکی از انواع تقسیم بندی هاست که بر اساس آن و در این روش تقسیم بندی ها بر اساس ضخامت بلوک تیغه ای انجام می شود و در این دسته بندی بلوک های تیغه ای بین ۵ تا ۷ سانتی متر و بلوک های تیغه ای بین ۷ تا ۱۰ سانتی متر دسته بندی می شوند.

۲- شکل و فرم

همچنین از لحاظ شکل و فرم نیز انواع بلوک تیغه ای قابل تقسیم به گروه های بلوک سبک تیغه ای دوجداره و بلوک های چند جداره می باشند.

۳- متریال

علاوه بر موارد بالا، از لحاظ نوع متریال نیز می توان دسته بندی دیگری را ارائه داد که در این نوع دسته بندی انواع بلوک تیغه ای شامل زیر گروه های بلوک های تیغه ای حاوی پوکه معدنی تبریز، بلوک های تیغه ای حاوی پوکه معدنی قروه و بلوک های تیغه ای حاوی پوکه صنعتی می باشد.

عوامل دیگری نیز می تواند در این انواع دسته بندی ها دخیل باشد، از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سبک و کم وزن بودن بلوک
 • مقاومت فشاری و ضربه ای بسیار بالا
 • قیمت مناسب و به صرفه
 • دوام و پایداری بیشتر
 • کمک به عایق بندی کامل محیط از نظر صوت و دما
 • کارپذیری بالا

بلوک-تیغه-ای-تک-سامان-1

مطالب مرتبط:

ابعاد و اندازه بلوک سبک در انواع گوناگون آن متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر درباره آن بخوانید.

کاربرد انواع بلوک تیغه ای

از این نوع محصولات عمدتاً در مواردی استفاده می شود که قصد تفکیک فضا در فضاهای داخلی ساختمان را دارند و اگر این محصولات از نوع بلوک سیمانی سبک غیر باربر باشند وزن کمتری را خواهند داشت.  بلوک های تیغه ای به منظور تقسیم فضاهای اتاق خواب، سرویس ها، آشپزخانه و سایر فضا ها استفاده می‌شوند و ویژگی‌هایی که از آن ها انتظار می‌رود شامل مواردی همچون گزینه های زیرد می باشد:

 •  عایق صوتی مناسب
 • عایق حرارتی
 • کار پذیری فیزیکی و پایایی
 • ایستایی
 • دارای قبلیت فیزیکی مناسب برای عملیات چکش خواری و پیچ و رولپلاک

مشخصات بلوک سیمانی به نوع آن بستگی دارد. درباره آن بیشتر بخوانید.

قیمت بلوک های تیغه ای به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت بلوک ها و یا به طور مشخص، بلوک های تیغه ای به عوامل مختلفی بستگی دارد به همین منظور نمی توان به طور دقیق قیمتی را برای نوع خاصی از آن بیان کرد. اما یکی از فاکتورهای بسیار مهم مواد اولیه میزان استفاده از هر یک از آنها می باشد.  مواد اولیه مرغوب که می‌توانند کیفیت بهتری را عمدتاً از ناحیه مقاومت و دوام و موضوع جمع شدگی ناشی از خشک شدن باشند را بهتر تامین بکنند و همچنین هزینه های مترتب بر کنترل کیفیت می تواند بر بهای تمام شده محصول تاثیر بگذارد. از دیگر عوامل موثر در قیمت گذاری انواع بلوک های تیغه ای، موارد زیر می باشد که به شما کمک می کند تا هنگام خرید با ارزیابی، قیمت گفته شده را بسنجید که آیا مناسب است یا خیر؟! 

 • بهای مواد اولیه
 • هزینه‌های تولید
 • تکنولوژی مورد استفاده
 • هزینه های سربار

البته تمامی این موارد به شرطی است که بلوک های مورد استفاده به صورت استاندارد تولید شده باشند. تفاوت های بلوک سبک استاندارد و غیر استاندارد و معیارهای موجود، به شما در انتخاب بهترین مصالح ساختمانی کمک می کنند.

اشکال مختلف بلوک تیغه ای

بلوک های تیغه ای نیز مانند دیگر بلوک ها، می توانند در اشکال متفاوتی تولید شوند. این اشکال بر اساس نوع قالب انتخاب شده و همینطور مشخصات دستگاه تولیدی می تواند بسیار متغیر باشد ولی به‌طور طبیعی انواعی از اشکال متفاوت بلوک های تیغه ای که در بازار متداول می باشند شامل انواع دو جداره ها و چند جداره ها می شوند .ضخامت دیواره بلوک همچنین فرم حفره های داخلی محصول، نرینگی و مادینگی که شامل فرورفتگی و زائده های کناری بلوک هستند نیز از عوامل تاثیرگذار بر شکل بلوک تیغه ای می باشند. بلوک های تیغه ای عمدتاً به صورت توخالی و یک طرف پر تولید می شوند هرچند که در بعضی از موارد که البته در مورد بلوک های سنگین صدق می کند بلوک ها به صورت دو طرف باز تولید شده و اجرا می شود.

بلوک-تیغه-ای-تک-سامان-2

ویژگی های بلوک های تیغه ای

همان گونه که اشاره کردیم، بلوک های تیغه ای به دلیل ویژگی های آن، کاربرد فراوانی در سازه دارند. این ویژگی ها به گونه ای رضایت بخش بوده که سازندگان ساختمانی تمایل زیادی به خرید این بلوک ها دارند. در ادامه به توضیح مختصری از هر کدام از ویؤگی های این محصول خواهیم داد تا با توجه به آن ها بتوانید تصمیم بگیرید تا کدام نوع از مصالح ساختمانی برای شما مناسب تر است.

وزن مخصوص پایین

از جمله ویژگی های بسیار مهم می توان به موضوع سبکی و وزن مخصوص پایین اشاره نمود که این خاصیت سبب کاهش بار مرده ساختمان شده و ضمن صرفه جویی در مصرف آهن آلات و بتن مصرفی می تواند در هنگام بروز زلزله احتمالی نوسان کمتری از خود نشان داده و ساختمان تخریب کمتری داشته باشد.

عایق حرارتی

ویژگی بعدی عایق حرارتی بودن این محصول می باشد هر چند که در دیوارهای تیغه ای ویژگی عایق حرارتی بسیار کم اهمیت بوده و جزو شرایط عمومی محصول تلقی نمی شود ولی به هر حال به عنوان یک ویژگی مثبت می‌توان از آن یاد نمود مقدار عایق حرارتی نیز بسته به عواملی همچون جنس مواد اولیه، میزان تراکم مواد اولیه، مشخصات حفره، تعداد جداره و ضخامت جداره متفاوت خواهد بود.

عایق صوتی

ویژگی بعدی عایق صوتی بلوک های تیغه ای می باشد که این عامل نیز همانند ویژگی عایق حرارتی متاثر از عوامل ذکر شده در بند قبلی بوده و با توجه به الزامات مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان، و توجه به کاربری آن می تواند الزامات ذکر شده را تا حد قابل قبولی مرتفع نماید. هر چند که بر اساس مشاهدات انجام شده در سطح بازار تعداد کمی از بلوک های تیغه ای می باشند که بتوانند همه الزامات ذکر شده را در همه کاربری‌ها برآورده نمایند و اکثر آن ها به طور نسبی قادر به برآورده نمودن الزامات در موضوع ذکر شده می باشند.

خاصیت چکش خواری

ویژگی بعدی خاصیت چکش خواری و شیارزنی می باشد که چنانچه محصول مذکور از استاندارد بالایی برخوردار باشد در این ویژگی بسیار مناسب عمل کرده و در غیر این صورت در هنگام عملیات شیارزنی، دارای پرت بسیار زیادی خواهیم بود که این موضوع یکی از نگرانی ها و دغدغه های سازندگان می باشد. ویژگی بعدی موضوع مقاومت مکانیکی قطعه بوده که بر اساس جنس قطعه می تواند استاندارد مخصوص به خود را داشته باشد و این میزان مقاومت مکانیکی در هر گروه بر اساس استاندارد مربوطه سنجیده می شود.

جمع شدگی ناشی از خشک شدن

ویژگی مهم بعدی در انواع بلوک های تیغه ای جمع شدگی ناشی از خشک شدن می باشد که چنانچه این مقدار از حدود ذکر شده در استانداردهای مربوطه بیشتر باشد در طول زمان سبب ترک خوردگی دیوار خواهد شد. در محصولات استاندارد به جهت رعایت درصد اختلاط تولید و همچنین استفاده از مواد اولیه مرغوب این میزان در حدود استاندارد می باشد و هیچگونه ترک‌خوردگی پس از اجرا وجود نخواهد داشت.

میزان جذب آب

ویژگی بعدی میزان جذب آب محصول می باشد که چنانچه از حدود استاندارد بیشتر باشد این موضوع سبب جذب آب ملات شده و مقاومت دیوار را به شدت کاهش خواهد داد و در صورت قرار گرفتن میزان جذب آب در محدوده استاندارد ملات استفاده شده به منظور دیوار چینی طی زمان طبیعی خود خشک شده و سبب ایجاد یک دیوار بسیار مقاوم در فضای داخلی ساختمان خواهد شد.

میزان چسبندگی

یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم در انواع بلوک های تیغه ای که به آن بسیار دقت می‌شود میزان چسبندگی آن به انواع اندود های متداول نظیر ماسه سیمان و گچ و یا گچ و خاک می باشد .در بلوک های تیغه های استاندارد این میزان از چسبندگی به گونه‌ای است که در برخی از موارد به هیچ عنوان امکان جداشدگی وجود ندارد و اندود اجراشده به صورت کاملاً یکپارچه با دیوار درآمده و یک قطعه واحد تلقی می شود.

مطالب مرتبط:

شناخت بلوک سه جداره و کاربردهای آن، به شما در زمینه انتخاب مصالح ساختمانی، کمک شایانی خواهد کرد.

بلوک-تیغه-ای-تک-سامان-3

محل استفاده انواع بلوک های تیغه ای

بر اساس تقسیم بندی که برای کاربری های متفاوت در استانداردهای ساختمانی ذکر شده است هر یک از بلوک های تیغه ای می تواند کاربرد خاص خود را داشته باشد. به عنوان مثال با توجه به استاندارد سختگیرانه مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان برای فضاهای آموزشی و همچنین هتل ها لازم است از محصولی استفاده شود که الزامات عایق صوتی را به طور کامل برآورده نماید و این در حالی است که برای ساختمان های تجاری این استانداردها ساده تر پیش بینی شده است. بنابراین می‌توان اینطور نتیجه‌گیری کرد که  یک سری از ویژگی‌های ذکر شده به طور عمومی جز نقاط تمایز تلقی می شود و یک سری از ویژگی ها در صورت دارا بودن شرایط مناسب می توانند انتخاب بهتری تلقی شوند. ولی آنچه که که پیش از این هم اشاره شد، موید این نکته است که بلوکهای تیغه‌ای به جهت غیرباربر بودنشان هیچگونه باری را تحمل نمی نمایند و اتصال بین خود قطعات و دیوار با دیوار پیرامونی یا دیوارهای داخلی با یکدیگر می تواند بسیار مهم باشد.

نحوه اجرای انواع بلوک های تیغه ای

برای اجرای انواع بلوک های تیغه ای لازم است این موارد مد نظر قرار گیرد. طول دیوار تیغه ای، ارتفاع  دیوار، ضخامت بلوک تیغه ای، نوع ملات چسباننده، مقدار و سطح بازشوها، محل قرارگیری بازشوها و همینطور کاربری مورد نظر. برای اجرای این نوع دیوارها پس از رگ چینی قطعات لایه های بعدی ملات کشی شده و همانند اجرای دیوارهای پیرامونی بر روی هم قرار گرفته و به اصطلاح هشتی گیر می شوند. روش اجرا مشابه روش دیوار آجری بوده و در صورت دارا بودن شیار قائم حتماً این شیارها با ملات پر می‌شوند و در خصوص اجرای وال پست های قائم و افقی بر اساس ضرایب اشاره شده در آیین نامه ۲۸۰۰ تمهیدات لازم پیش بینی شده و اجرا خواهد شد.

انتخاب بلوک تیغه ای مناسب

برای انتخاب بلوک تیغه ای مناسب در درجه اول بایستی نیازهای ساختمان لیست شوند و از بین آنها نیازهای مهم تر در اولویت بالاتر قرار گیرد و نیازهای کم اهمیت تر در مراتب پایین تر. البته برای به دست آوردن این لیست از نیازها لازم است به مواردی از قبیل کاربری ساختمان، گونه بندی حرارتی و اقلیم منطقه دقت نمود از بین نیاز های لیست شده می توان با توجه به شرکت های تولید کننده این محصول انتخاب مناسب تری را انجام داد طبیعتاً نیازهای اولیه از قبیل حداقل مقاومت فیزیکی، شکل ظاهری مناسب، سابقه و قدمت شرکت تولیدی تولید کننده قطعه می تواند جزو معیارهای انتخاب قرار گیرد. همچنین در این خصوص بعد مسافت شرکت تولیدی تا محل مصرف به عنوان یک فاکتور مهم در نظر گرفته خواهد شد.

برای ارزیابی شرکت ها می توان از روش هایی نظیر تحقیق از مشتریان قبلی آنها، بازرسی واحد تولیدی، نظر اهل خبره و تصویر ذهنی نام تجاری از بازار استفاده نمود. شرکت های دارای گواهینامه فنی و پروانه استاندارد ملی قاعدتاً رتبه بالایی را در این خصوص نزد خریداران به دست خواهند آورد. مجموعه معیارهای ذکر شده فوق می تواند به عنوان یک شاخص و نه فقط تنها شاخص موجود در انتخاب بلوک تیغه ای و حتی دیگر انواع بلوک هایی مانند بلوک لیکا، به خریدار کمک نماید امیدوار هستیم با ارائه این مقاله توانسته باشیم تا حدودی به خریداران بلوک سبک تیغه ای در انتخاب بهترین نوع محصول از تولید کنندگان معتبر کمک کرده باشیم.

مطالب مرتبط:

مقاله هوشمند سازی ساختمان به شما در آشنایی با خانه ای هوشمند و مجهز به آخرین تکنولوژی های روز دنیا، کمک خواهد کرد.

enemad-logo