تفاوت های بلوک سبک استاندارد و غیر استاندارد چیست؟

از اصلی ترین و مهم ترین قسمت های ساختمان سازی، تیغه ها و یا دیوارهای جدا کننده فضاهای داخلی می باشند که به دیوارهای غیر باربر معروفند، زیرا وظیقه حمل و نگهداری اجزای اصلی ساختمان را ندارند. مصالحی که به کار برده می شود و طریقه ساخت این دیوارها، تاثیر به سزایی بر روی سازه اصلی دارد. از جمله این تاثیرات می توان به هزینه پروژه و بهره برداری ایمن از ساختمان اشاره کرد. از بروزترین و محبوب ترین مصالح موجود در بازار، می توان به بلوک سبک اشاره کرد که در صورت استاندارد بودن و تهیه این مصالح از مراکز معتبر و مهندسی، می تواند در کیفیت نهایی ساختمان تاثیر زیادی بگذارد.

کاهش بار مرده سازه، مقاومت بلوک سبک در برابر زلزله، وجود عایق صوتی و حرارتی در ساختمان، استفاده از مصالحی ضد حریق و … از جمله خواسته هایی است که با به کار بردن بلوک سبک به جای سایر مصالح، می توان به آن جامه عمل پوشاند. حال که مزایای بلوک سبک ثابت شد، باید بدانید که تفاوت های بلوک سبک استاندارد و غیر استاندارد چیست؟

بلوک سبک استاندارد

مطمئنا روش هایی برای تشخصیص مصالح مرغوب و نامرغوب وجود دارد، حتی برای افرادی که در این زمینه تخصصی ندارند! پس در ادامه با این مقاله همراه ما باشید تا با کمک آن مصالحی با کیفیت خریداری کنید.

تاثیر مواد اولیه در ساخت بلوک استاندارد

انتخاب و به کار بردن مواد اولیه با درصد تناسب اختلاط صحیح و دانه بندی اصولی، در ساخت بلوک استاندارد، نقش مهمی را ایفا می کند. بلوک سبک بایست دارای وزن مخصوص مشخص و ظاهری با سنگدانه های درشت باشد. در صورتی که بلوکی دارای سنگدانه های بسیار ریز بوده و حالتی پودری داشته باشد، مقاومت فشاری لازم را نداشته و در برابر رطوبت و خیس شدگی مقاومت لازم را نخواهد داشت. از جمله موادی که در ساخت بلوک سبک به کار می رود، آب، ماسه، پوکه های معدنی سبک، سیمان و افزودنی های مجاز می باشد. با به کار بردن ضد یخ و روان کننده در مواد اولیه بلوک در برخی شرایط اقلیمی، می توان مقاومت به سزایی را در این مصالح مشاهده کرد.

 

سیمان های مجاز برای به کار رفتن در ساخت بلوک سبک استاندارد طبق آیین نامه ملی موارد زیر می باشد:

 • سیمان پرتلند
 • سیمان پوزولانی
 • سیمان های سرباره ای
 • سیمان آهکی
 • سیمان بنایی

مواد افزودنی به سیمان، آهک، پودر سنگ، خاک و افزودنی های شیمیایی و رنگدانه می باشد که با رعایت نسبت و تناسب در کنار سایر مواد در دل ملات به کار می رود.

ویژگی های بلوک سبک استاندارد طبق آیین نامه

طریقه ساخت بلوک سبک، هر چه که باشد، سنتی و دستی یا مکانیزه با ماشین آلات صنعتی، بایست استاندارد اجباری برای ساخت بلوک های غیر باربر یا سبک ، یعنی استاندارد ۷۷۸۲ سازمان ملی استاندارد ایران در آن به کار برود.
بتن به دست آمده از مخلوط مواد اولیه، بایست دارای مقاومت فشاری ۲۸ روزه¬، بیشتر از ۱۷ mpa باشد. و وزن مخصوص خشک این بتن، نبایست از ۱۸۵۰ کیلو بر متر مکعب بیشتر گردد.
در الک سنگدانه های لازم، برای ساخت بتن مورد نیاز بلوک سبک، اندازه سنگدانه ها نباید از ۲۰ میلی متر بیشتر باشد. عمل اختلاط بتن بایست به درستی و عمل آوری صحیح صورت گیرد.
بلوک سبک استاندارد به بلوکی می گویند که چگالی آن حداکثر ۱۷۰۰ کیلوگرم بوده و در صورتی که از این مقدار تجاوز کند، جز دسته ی بلوک های نیمه سبک قرار می گیرد.

رده بندی بلوک استاندارد بر حسب مقاومت فشاری

بعد از عمل آوری بتن و خشک شدن آن در گرم خانه، بسته به چگالی حاصل، رده بندی انواع بلوک سبک صورت می گیرد که بلوک سبک و نیمه سبک استاندارد، در چهار رده دسته بندی می شوند:
۱- چگالی ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب، رده یک
۲- چگالی ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب، رده دوم
۳- چگالی ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب، رده سوم
۴- چگالی ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب، رده چهارم یا بلوک نیمه سبک استاندارد
هر عدد بلوک بایست برای انطباق با استاندارد و ویژگی های آیین نامه ملی، مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که فاقد موارد فوق باشد، جز بلوک های سبک غیر استاندارد، دسته بندی خواهد شد. خرید از کارگاه های مجاز مهندسی می تواند شما را در تهیه محموله های بلوک سبک استاندارد یاری کند.

رده بندی مقاومت فشاری بلوک سبک استاندارد
۱- رده CS2 : میانگین مقاومت فشاری در این رده حداقل ۲.۵ مگا پاسکال می باشد.
۲- رده CS4 : میانگین مقاومت فشاری در این رده حداقل ۵ مگا پاسکال می باشد.
۳- رده CS6 : میانگین مقاومت فشاری در این رده حداقل ۷.۵ مگا پاسکال می باشد.
۴- رده CS8 : میانگین مقاومت فشاری در این رده حداقل ۱۰ مگا پاسکال می باشد.

بلوک سبک استاندارد بر اساس شکل ظاهری

شکل ظاهری بلوک سبک استاندارد بایست، متقارن، مکعب مستطیل، تمیز و بدون تورفتگی و فرورفتگی و شکستگی در لبه های بلوک باشد. برخی از بلوک های سبک که برای پوشش خطوط هندسی نقشه معماری به طور سفارشی تولید می گردند، می توانند به صورت اشکال هندسی، متناسب با سازه یا نما، ساخته شوند. اما چیزی که به صورت رایج تولید می شود، بلوک های مکعب مستطیل در طول و عرض و ارتفاع متنوع می باشد که با کام و زبانه در هم قفل میشوند.
فارغ از ابعاد بلوک سیمانی، بلوک های توخالی بایست حداقل ۱۳ میلی متر ضخامت در دیواره های جانبی خود باشند تا در رده بلوک های استاندارد قرار بگیرند. در بلوک های طرح دار، طول و عرض بلوک ها می تواند ۳± میلی متر رواداری داشته که در ارتفاع، عدد رواداری به ۴± می رسد.

همانطور که می دانید از بلوک سبک استاندارد در ساخت نما نیز استفاده می شود که در صورت بروز هر گونه شکستگی یا عیب و نقص در بلوک های مخصوص نما، از دسته استاندارد خارج شده و بلوکی در نمای سازه مورد استفاده قرار می گیرد که در آن تا فاصله ۶ متری، هیچگونه ترک خوردگی و تورفتگی و بیرون رفتگی مشاهده نشود.
نکته: بلوک سبک، دو جداره و چند جداره، برای قرار گرفتن در دسته بلوک های سبک استاندارد بایست، به صورت دانه ای بر اساس استاندارد شماره ۷۷۸۲ مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که نسبت تناسب آب و سیمان و سنگدانه، هم چنین چگالی و وزن مخصوص خشک و درصد جمع شدگی آن در حد مجاز قرار نگیرد، کارایی لازم و استاندارد مناسب را نخواهد داشت.
جذب آب توسط بلوک سیمانی طبق استاندارد ملی شماره ۲۷۰، در رده های یک و دو و سه بایست ۲۸۸ کیلو بر متر مکعب و در رده چهار بایست ۲۴۰ کیلو بر متر مکعب باشد.

ابعاد بلوک سبک استاندارد

 • بلوک در ابعاد بزرگ: به بلوک سیمانی سبک با ابعاد ۴۰*۲۰*۴۰ بلوک بزرگ می گویند.
 • بلوک در ابعاد متوسط: این دسته در دو نوع ۴۰ * ۲۰ * ۴۰ همچنین، ۴۰ * ۱۵ * ۲۰ به فروش می رسد.
 • بلوک در ابعاد کوچک: این دسته در ابعاد ۴۰ * ۱۰ * ۲۰ و ۴۰ * ۸ * ۲۰ تولید و عرضه می گردد.

وزن بلوک سبک استاندارد ساخته شده از شن و ماسه ۱۸ تا ۲۰ کیلوگرم است در صورتی که در ساخت آن از پوکه های سبک معدنی استفاده شود، وزن هر عدد بلوک به ۱۱ تا ۱۳ کیلوگرم می رسد.

تفاوت-های-بلوک-سبک-استاندارد-و-غیر-استاندارد-تک-سامان-3بلوک سبک غیر استاندارد

همان گونه که بلوک سبک استاندارد ویژگی های دارد که قابل تشخیص هستند، بلوک های غیر استاندارد نیز دارای نشانه هایی هستند که به وسیله آن ها قابل شناسایی‌ می باشند تا خریداران هنگام خرید از کیفیت محصول اطمینان حاصل کنند.

تاثیرات مخرب بلوک سبک غیر استاندارد

همانطور که می دانید، بلوک سبک در تیغه چینی و ساخت دیوار های غیر باربر به کار رفته و چون در دل کار استفاده می شود، در صورتی که به درستی و طبق استاندارد های لازم ساخته و خریداری نگردد، باعث بروز مشکلاتی در ساختمان در طول زمان می شود.

۱- انتخاب مواد اولیه

در صورتی که درصد اختلاط بتن و انتخاب سنگدانه های موجود در ملات سیمان به درستی صورت نگیرد، بلوک در دسته غیر استاندارد قرار خواهد گرفت.

۲- وزن بلوک سبک و افزایش بار مرده سازه

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در کیفیت یا عدم کیفیت سازه، وزن بلوک سبک است. علت اصلی استفاده از بلوک سبک به جای سایر مصالح سنگین و قدیمی ، کاهش بار مرده سازه و افزایش مقاومت آن در برابر نیروهای زلزله می باشد. در صورتی که وزن بلوک سبک در رده چگالی مجاز قرار نگیرد، عملا محاسبات سازه به هم خورده و اسکلت سازه در برابر بار مرده مضاعف به ساختمان و حفظ تعادل سازه در برابر فشار های افقی و عمودی کارایی لازم را نخواهد داشت. اگر چه بلوک سبک، نقشی در تحمل وزن سازه نداشته و نقش باربری ندارد، اما عدم مقاومت فشاری لازم در آن، باعث کاهش طول عمر سازه و تغییرات ظاهری ساختمان در اثر وزن خود تیغه می شود.

۳- مقاومت لازم بلوک در برابر رطوبت

بلوک سبک و سنگین بایست در برابر رطوبت کارایی و مقاومت لازم را داشته باشد. در صورتی که بلوک در ساخت سازه ای در شرایط اقلیمی شرجی و دارای رطوبت همیشگی به کار رود، در صورتی که در رده استاندارد قرار نگیرد، با جذب رطوبت به بتن، موجبات تخریب سازه و شسته شدن بتن فراهم شده و سازه فرو می پاشد.
از دیگر تاثیرات استفاده از بلوک سبک استاندارد در سازه ، جلوگیری از نفوذ آب به دل بلوک و انتقال آن به سطح دیگر دیوار و خراب شدن گچ کاری یا نازک داری داخل منزل می شود. مورد دیگر جلوگیری از رشد انواع قارچ و کپک در دل کار و مشکلات یخ زدگی و فروپاشی سازه می باشد.

لازم به ذکر است به خاطر واکنش های شیمیایی و طریقه عمل آوری بتن بلوک های سبک، در کارگاه های مهندسی، که برای عایق سازی آن صورت می گیرد، در صورت همجواری بلوک سبک استاندارد با رطوبت به صورت دائمی، هرگز رطوبت فراتر از ۱۰ میلی متر ضخامت اطراف بلوک نرفته و مغز آن خشک می ماند.

۴- ابعاد استاندارد و سنگدانه های یکدست

مورد دیگر که باید به آن دقت کنید، ابعاد استاندارد و سنگدانه های یکدست و سطح زبر بلوک است. در صورتی که فاقد این ویژگی ها باشد، ملات به درستی به سطح آن نچسبیده و بلوک ها به درستی در کنار هم قرار نگرفته و در هم قفل نمی گردند. نتیجه این تیغه چینی، جز عدم توازن در دیوار و فروپاشی دیوار و زشتی ظاهر آن ، در نتیجه پرتی فراوان مصالح و تحمیل کردن هزینه زیاد به کارفرما، چیزی دیگر نخواهد بود.

۵- ضخامت جداره و تعداد سوراخ ها

هنگام خرید بلوک استاندارد، به ضخامت جداره و تعداد سوراخ های آن دقت کنید، هر چه تعداد سوراخ ها بیشتر باشد، این بلوک عایق صوتی و حرارتی بهتری بوده ، اما حجم سوراخ های بلوک نباید از نصف حجم بلوک بیشتر باشد. در غیر اینصورت با خارج شدن از رده مقاومت فشاری مجاز بلوک، در دسته بلوک های غیر مجاز و غیر استاندارد قرار خواهد گرفت.

۶- مقاومت در برابر آتش سوزی

بلوک سبک غیر استاندارد مقاومت لازم در برابر آتش سوزی را نداشته و مدت زمان زیادی در برابر حرارت دوام نیاورده و به سرعت فرو می پاشد. بسته به میزان مواد آلی به کار رفته در بلوک سیمانی، بایست ضریب حرارتی و مقاومت بلوک های سبک را، بر حسب استاندارد ۷۷۸۲ سازمان ملی استاندارد ایران در نظر گرفت و ساخت بلوک را انجام داد. البته همانگونه که میدانید بلوک سبک فارغ از استاندارد بودن و یا نبودن، باید برای دیوارچینی در ساختمان هایی مشخص شده استفاده گردد، بنابر این ممکن است با این سوال مواجه شوید که بلوک های سبک برای چه ساختمان هایی مناسب هستند؟

۷- میزان جمع شدگی بلوک

از دیگر موارد مهمی که در ساخت بتن مورد نیاز بلوک نباید از آن تخطی شود، میزان جمع شدگی بلوک سبک می باشد. ضریب مجاز جمع شدگی بلوک ۶۵ هزارم درصد است که بعد از خشک شدن، در صورتی که ضریب جمع شدگی خطی بلوک بیش از مقدار مجاز شود، باعث بروز ترک هایی در دل بلوک می گردد که این امر باعث کاهش مقاومت فشاری بلوک در برابر نیروهای قائم و افقی گشته و فروپاشی سازه را در پی خواهد داشت.

با انتخاب بلوک سبک از دسته غیر استاندارد، هزینه و وقت خود را در ساختمان سازی تلف کرده و نتیجه مطلوب را نخواهید گرفت.

تشخیص بلوک سبک غیر استاندارد

از جمله راه هایی که می توانید به استاندارد بودن یا نبودن بلوک سبک پی ببرید موارد زیر می باشد:

 1. بلوک را در دست بگیرید، لبه های آن را لمس کنید، میزان مقاومت سیمان و سنگدانه ها را در برابر سایش بیازمایید. در صورتی که سیمان به راحتی از بلوک کنده شد، باید بدانید چسبندگی لازم بین مواد وجود نداشته و بلوک از استحکام لازم بر خوردار نیست. اختلاط بتن و آب دادن آن به صورت صحیح صورت نگرفته و بلوک جز دسته غیر استاندارد قرار دارد.
 2. بلوک سبک استاندارد باید استحکام لازم را در برابر ضربه و ترک خوردگی داشته باشد. اگر بلوک از ارتفاع یک و نیم متری رها شود، نباید کوچکترین ترکی بردارد. اگر بلوک شکست باید بدانید، جز دسته نامرغوب یا غیر استاندارد قرار دارد.
 3. ضخامت لبه های بلوک استاندارد باید حداقل ۱۳ میلی متر باشد.
 4. میتوان از ظاهر بلوک و رنگ آن و میزان تیرگی و روشنی بخش های مختلف بلوک به یکدست بودن یا پوک بودن آن پی برد. در صورتی که بتن هنگام آب دادن به درستی نگهداری نگردد و جذب آب آن به میزان لازم نباشد، انسجام و یکپارچگی لازم را نداشته و این امر خود را به صورت تفاوت رنگ در بلوک نشان می دهد.
 5. دانه بندی بلوک سبک استاندارد باید اندکی درشت و زبر باشد. در صورتی که ظاهر بلوک حالتی پودری و سیمانی داشته باشد، دانه بندی صحیحی صورت نگرفته و مقاومت لازم را در دل سازه نخواهد داشت.
 6. در صورتی که بلوک در یک کارگاه تخصصی تولید شده باشد، با درصد مناسب از انواع سبکدانه ها ، استحکام بتن ، چسبندگی و مقاومت فشاری آن را بالا برده و طول عمر سازه را افزایش می دهد.

تفاوت-های-بلوک-سبک-استاندارد-و-غیر-استاندارد-تک-سامان-1

فاکتورهای تعیین کننده در قیمت بلوک و انتخاب آن برای سازه

برای اینکه شخص یا سازمانی بین انواع بلوک سبک موجود در بازار، بهترین انتخاب را داشته باشد، در کنار قیمت بلوک سیمانی بایست به بررسی موارد مختلف بپردازد. اینها فاکتورهایی هستند که بسته به این موارد، می توان بلوک استاندارد را از میان سایر بلوک ها انتخاب کرده و در دل سازه به کار بست.

 • ابعاد، سایز و فرم بلوک سبک ، بسته به کاربرد آن در تیغه های میانی یا دیوارهای جانبی
 • مواد اولیه به کار رفته در آن
 • میزان جذب رطوبت یا درصد جمع شدگی خطی آن
 • مقاومت شیمیایی بلوک در محیط های خاص
 • مقاومت بلوک در برابر باران های اسیدی در برخی شرایط اقلیمی
 • عایق صوتی بودن بلوک سبک
 • عایق حرارتی بودن بلوک سبک
 • عایق حرارتی بودن بلوک سبک
 • کاهش بار مرده و میزان رده بندی چگالی بلوک
 • انتخاب بلوک سنگین استاندارد برای باربری و انتقال بار به پی و انتخاب بلوک استاندارد برای پارتیشن بندی
 • قابلیت برش خوردن بلوک سبک، برای عبور لوله های انشعابات در ساختمان و کاهش پرت مصالح و تمیز تر شدن کار در محل تلاقی و نعل درگاه های سازه

نتیجه استفاده از بلوک استاندارد در ساختمان سازی

طول عمر سازه امری است که هنگام ساختمان سازی و انتخاب مصالح بایست گوشه چشمی به آن داشت. شاید هنگام انتخاب مصالح تنها به قیمت آن و ارزان تر تمام کردن پروژه توجه کنید، اما در صورت عدم توجه به استاندارد بودن یا نبودن مصالح، یک ساختمان غیر ایمن و غیر مجاز بنا خواهید کرد که با گذشت چندین سال از زندگی در آن، به سرعت فرسوده شده و جز صاحبان سازه های نوساز فرسوده، قرار خواهید گرفت.
طبق بررسی های صورت گرفته به دلیل افزایش مصالح غیر استاندارد در بازار، ۳۰ درصد از ساختمان های نوساز در دسته سازه های نوساز فرسوده و ناایمن قرار می گیرند. با خرید آگاهانه از میان مصالح استاندارد، با صرف هزینه معقول در بازار روز مصالح و بلوک ساختمانی، می توانید، سازه خود را بر اساس استاندارد های شهرسازی بنا نمایید.

از جمله مزایای استفاده از بلوک سبک استاندارد در ساخت پروژه های عمرانی، می توان نتایج زیر را در پایان پروژه انتظار داشت:

 • بالا رفتن سرعت اجرا و کاهش دستمزد کارگران روزمزد
 • کاهش میزان پرت مصالح و کاهش ضرر و هزینه دور ریخت مواد
 • کاهش میزان شکستگی بلوک و افزایش مقاومت و استحکام سازه
 • عایق حرارتی ساختمان که در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان به آن پرداخته شده است رعایت می گردد.
 • عایق صوتی در آپارتمان سازی و زندگی های شلوغ شهری بسیار مهم است که در مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان به آن پرداخته شده و با استفاده از بلوک استاندارد به آن دست می یابید.
 • بار مرده ساختمان کاهش یافته و ایمنی در برابر زلزله افزایش می یابد.
 • بلوک استاندارد نم و رطوبت را جذب نکرده و پوک یا شسته نمی شود.
 • استفاده از بلوک سبک استاندارد، میزان نیاز به گچ و خاک را کم کرده و در هزینه صرفه جویی می شود.
 • بلوک سبک استاندارد در برابر یخ زدگی مقاومت کافی را دارا می باشد.
 • بلوک سبک استاندارد در برابر آتش سوزی مقاومت کافی را دارد.
 • به مرور زمان بتن به کار رفته در بلوک استاندارد متراکم نشده و تغییر حجم نمی دهد
 • بلوک سبک استاندارد ضریب جمع شدگی خوبی داشته و دچار ترک خوردگی در اثر خشک شدن نمی شود.

تفاوت-های-بلوک-سبک-استاندارد-و-غیر-استاندارد-تک-سامان-2

خرید عمده بلوک سبک استاندارد از تک سامان هور

یک بلوک استاندارد توسط یک مجموعه استاندارد و معتبر تولید می شود. زمانی که قصد خرید و تهیه بلوک استاندارد از یک مجموعه تولیدی را دارید، باید بدانید محموله بلوکی که به شما تحویل داده می شود، باید برچسب گذاری شده و موارد زیر روی برچسب ها درج شده باشد:

 1. ارجاع به استاندارد ملی ایران برای ساخت بلوک
 2. درج علامت استاندارد روی محموله در صورت دارا بودن پروانه کاربرد علامت استاندارد
 3. نام ، نام تجاری تولید کننده و سایر مشخصات کارگاه تولیدی بلوک سبک سیمانی بایست روی محموله درج گردد.
 4. رده چگالی که بلوک در آن تولید شده است بایست ذکر گردد.
 5. رده مقاومت فشاری آن بایست ذکر گردد.
 6. ابعاد اسمی و سایز بلوک سبک بایست درج شود.
 7. تاریخ تولید بلوک نیز مهم می باشد.

بسته به مساحتی که بلوک سبک، برای چیدمان تیغه های درونی و بیرونی، در آن به کار می رود، می توان میزان بلوک مورد نیاز و قیمت آنرا محاسبه نمود؛ و یا برای سفارش میزان بلوک لازم برای پروژه خود، می توانید از کارشناسان و مشاوران شرکت تک سامان هور کمک بگیرید.
بسته به حجم پروژه، قیمت بلوک و تعداد محموله های لازم نیز تغییر کرده و هر چه ویژگی های بلوک تولیدی به استاندارد ۷۷۸۲ سازمان استاندارد ملی ایران نزدیک باشد، قیمت آن نسبت به سایر بلوک های غیر استاندارد موجود در بازار بیشتر خواهد بود و به تبع هزینه های ثانویه پروژه کاهش پیدا کرده و طول عمر آن افزایش می یابد.
برای خریداری انواع بلوک سبک سیمانی از این مجموعه، می توانید با شماره های ۴۹۱۴۷۰۰۰ – ۰۲۱ و ۰۹۱۲۸۱۱۶۵۲۹ تماس حاصل فرمایید.
شرایط تحویل بلوک تک سامان، با توجه به موقعیت جغرافیایی پروژه و نیاز مشتری انجام می گیرد. ارسال محصول توسط این شرکت، با کامیون، تریلی، کامیونت در سراسر ایران، با درخواست مشتری انجام می گیرد.

جهت مشاوره و خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enemad-logo