بلوک سیمانی سنگین و انواع آن

بلوک های سیمانی از جمله مصالح ساختمانی پرکاربرد است که به صورت سبک و سنگین تولید و ارائه می شود. در این مقاله قصد داریم در خصوص بلوک های سیمانی سنگین، تعاریف، انواع مختلف، روش های تولید،  روش های اجرا و همچنین کاربرد آن ها توضیحاتی را ارائه کنیم.

تعریف بلوک سیمانی سنگین

بلوک سیمانی سبک، به بلوکی اطلاق می شود که که برای تولید آن عمدتا از ماسه و سیمان استفاده شده است. به صورت کلی به جزاین دو نوع، ماده اولیه دیگری برای تولید بلوک سیمانی سنگین استفاده نمی شود. این محصول به دلیل استفاده از ماسه و سیمان دارای مقاومت بالایی می باشد و کاربردهایی متفاوت از بلوک های سیمانی سبک دارد.

انواع بلوک های سیمانی سنگین 

بلوک های سیمانی سنگین در دو نوع کلی دو سرباز و یک طرف بسته تولید می شوندکه البته هر کدام از این انواع دارای کاربردهای متفاوتی می باشند. همچنین پروسه تولید آن ها از یکدیگر متفاوت می باشد. بلوک سنگین حاصل از تخلخل ماسه، سیمان و آب است. به بلوک سیمانی سنگین، بلوک سنگین بتنی یا بلوک باغی هم می گویند که کاربرد خاص خود را دارد. به این دلیل بلوک باغی گفته می شود که اغلب استفاده از آن ها برای حصارکشی باغ ها و زمین هاست.

دیوارچینی در داخل چاه:

به منظور جلوگیری از ریزش و نشست چاه، از این بلوک های سیمانی سنگین دورتا دور چاه و در دو طرف آن اشاره کرد. این کار باعث می شود تا چاه محکم بماند و خاک ها ریزشی نداشته باشند.

محوطه چینی با بلوک سیمانی سنگین:

بلوک سیمانی سنگین ۲۰ در ۲۰ در ۴۰ بهترین نوع بلوک سیمانی برای جصارکشی دور باغ یا زمین می باشد که کاربرد فراوانی دارد. این دیوار کشی و یا محوطه چینی باعث حفظ حریم شخصی می شود و همچنین به دلیل سنگینی و وزن آن، جابه جایی و فروریختن دیوار به راحتی صورت نمی گیرد.

بلوک سیمانی بدون ملات:

بلوک بدون نیاز به ملات (که بلوک چفتی یا بهم پیوسته نیز نامیده می شود) به گونه ای طراحی می شوند که بلوک ها به وسیله شکل‌شان به یکدیگر متصل می شوند و برای قرارگیری آن ها بر روی یکدیگر، دیگر نیازی به ملات و مواد چسبنده نیست. این بلوک ها کاربرد زیادی در صنعت ساختمان و ساخت بنا دارند و به کار دیوارچینی سرعت فوق العاده ای می بخشد. این بلوک ها با پیش بینی ها و فرورفتگی هایی از قبل تعیین شده، قالب ریزی می شوند که به آن ها امکان ایجاد یک طرح به هم پیوسته را می دهد. این امکان فوق العاده، هم ترازی آسان و راحت را به صورت افقی و عمودی فراهم می کند. لازم به ذکر است در استفاده از این نوع بلوک بسته به خواست مصرف کننده می تواند از ملات نیز استفاده کنند تا دیوارچینی به صورت محکم تری اجرا شود.

روش های تولید

برای تولید بلوک سیمانی سنگین از دو سیستم تولید استفاده می شود. اولین نوع این سیستم ها، استفاده از دستگاه های ثابت بلوک زنی با کیفیت بالا و ویبره و پرس سنگین است که به همین منظور، نتیجه آن محصولی که تولید شده دارای درجه فشردگی بالاتر می باشد و همچنین مقاومت فشاری بیشتری دارد. همچنین به جهت فشردگی بیشتر که نتیجه ویبره و پرس بیشتر می باشد، وزن محصول نسبت به انواع دیگر که در پاراگراف زیر توضیح داده می شود بیشتر خواهد بود.

دومین نوع سیستم تولید، که بسیار رایج می باشد و به خصوص در شهرهای شمالی کشور، تولید با بلوک زن های دستی می باشد. بلوک زن های دستی دارای انواع متفاوتی می باشند. هر چند که هر کدام ویژگی متفاوتی را تولید خواهند کرد ولی بسیاری از آن ها به دلیل عدم رعایت ضوابط و مقررات استاندارد دارای مقاومت فشاری پایین بوده و از کیفیت بالایی برخوردار نیستند.

همچنین در روش دستی مقدار مواد اولیه‌ای که با هم مخلوط می شوند تا تبدیل به بلوک سیمانی سنگین شوند، بسیار متغیر بوده و حتی در برخی موارد به دلیل عدم کنترل و نظارت لازم، سیمان کمتری به ملات اضافه می شود که این موضوع سبب افت شدید مقاومت در کوتاه مدت و در دراز مدت خواهد شد.

 پس از این توضیح کوتاه لازم است تا در ارتباط با روش های اجرا کمی توضیح داده شود.

روش های اجرا

 همان گونه که پیشتر شرح داده شد بلوک های سیمانی سنگین به دو شکل دو طرف باز و یک طرف بسته تولید می‌شوند که هر کدام از این ها دارای روش اجرای متفاوتی خواهند بود.

اجرای بلوک سیمانی سنگین دو سرباز

برای اجرای انواع بلوک های سیمانی سنگین دو سرباز پس از رگه چینی اول در هر نوبت که بلوک ها بر روی هم قرار می گیرند، ملات کشی انجام می شود و داخل بلوک ها پر شده و سپس عمل ملات کشی تکرار می شود.

این کار به دلیل بالا بردن وزن دیوار و مقاومت آن انجام می شود. البته از طرف دیگر، در بسیاری از موارد داخل بلوک ها با بتن پر نمی شود و با انواع نخاله های ساختمانی و حتی در بعضی از موارد با خاک پر می شوند. این موضوع باعث می شود تا دیوار از استحکام کافی برخوردار نشود و در نتیجه آن، سلامت اجرای دیوارچینی صدمه زیادی ببیند. لازم به ذکر است که این روش با توجه به بهای تمام شده بالایی دارد این روزها خیلی استفاده نمی شود. هرچند که به عنوان یک روش کاربردی در سوابق کارهای اجرایی وجود دارد و می توان به آن مراجعه نمود.

اجرای بلوک سیمانی سنگین یک طرف باز

نوع دوم انواع بلوک های سیمانی سنگین بلوک های یک طرف باز می باشند. برای دیوار چینی این بلوک ها، بلوک به صورت واژگون روی دیوار قرار می گیرد و ملات ریزی روی کف بسته آن انجام خواهد شد. بنابراین در این حالت داخل بلوک تو خالی مانده و پر نمی شود. برای ایجاد استحکام بیشتر دراین نوع مصالح ساختمانی بهتر است که ملات های قائم نیز اجرا شوند تا به ایستایی دیوار بیشتر کمک نمایند. استفاده از الزامات استاندارد و آیین نامه های مربوطه برای افزایش کیفیت دیوار اجرا شده به شدت توصیه می شود. استاندارد مورد استفاده در هر دو نوع از بلوک های سیمانی سنگین استاندارد شماره ۷۰ می باشد که البته در این خصوص لازم است حتما آخرین ویرایش آن مد نظر قرار گیرد.

12322

مطالب مرتبط:

عوامل موثر بر انتخاب مصالح تیغه چینی در اقلیم گرم ومرطوب می تواند به شما کمک کند تا بهترین نوع مصالح ساختمانی را برای سازه خود، مرتبط با اقلیم خود انتخاب کنید.

کاربرد بلوک سیمانی سنگین

قسمت بعدی که در این مقاله به توضیح آن می پردازیم، کاربرد انواع بلوک های سیمانی سنگین می باشد که به اختصار آن را شرح خواهیم داد. همانگونه که در توضیحات قبل اشاره شد انواع بلوک های سیمانی سنگین به دلیل استفاده از مصالح سنگدانه ای و سیمان با عیار بالا که بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم به ازای هر مترمکعب پیش‌بینی می‌شود دارای مقاومت های بالایی بوده و توان باربری زیادی نیز خواهند داشت.

به همین دلیل، از این نوع بلوک عموما برای ساخت ساختمان های یک طبقه و دیوارهای فضاهای خارجی جهت دیوارکشی بسیار مناسب می باشد و استفاده می شود. البته با در نظر گرفتن جرزهایی که در فواصل بین ۴ متر و یا ۶ متر اجرا می شود! همچنین از این بلوک به عنوان بلوک فونداسیون استفاده می شود که در این روش حتماً داخل بلوک ها که به عنوان قالب از آن ها استفاده می شود پر خواهد شد و  این موضوع سبب افزایش مقاومت بتن تولید شده نیز می شود.

به غیر از کاربردها و موارد ذکر شده، می توان کاربردهای دیگری را نیز برای این نوع بلوک ها در نظر گرفت که از جمله برای ساخت فضاهای تزیین زیر گلدان ها، استفاده از آن ها در فضای سبز و در باغچه ها نام برد.

با افزودن برخی رنگدانه های معدنی به بلوک های سیمانی سنگین می‌توان آن ها را به رنگ‌ هایی همچون قرمز، اخرایی و زرد لیمویی تولید کرد. که البته اگر مقدار مواد اضافه شده به منظور رنگ مورد نظر در حد قابل قبولی باشد به مقاومت قطعه صدمه نمی زند و کیفیت محصول تولید شده را کاهش نخواهد داد. در برخی موارد نیز می‌توان با افزودن برخی از انواع آب بندها این محصول را به صورت اکسپوز در نمای خارجی کار کرد که این موضوع در ارتباط با دیوارهای سالن های تولید و سوله ها کاربردهای زیادی را دارد. 

روش های انتخاب و بررسی بلوک سیمانی سنگین

بخش آخر این مطلب، به روش های ساده انتخاب این محصول، اختصاص دارد. معیارهای سنجش و ارزیابی کیفی یکی از مهم ترین مواردی است که در بحث انتخاب محصول مورد نظر اهمیت زیادی دارد. دارا بودن استاندارد ملی ایران به شماره ۷۰ جهت تولید محصولات بلوک سیمانی سنگین یک شرط مهم و اساسی است و چنانچه یک واحد تولیدی فاقد این نشان استاندارد ملی باشد باید در خرید آن صبر کنید.

اگر چنانچه محصولی نشان استاندارد ملی ایران  به شماره ۷۰ را نداشته باشد باید برخی از تست های فیزیکی کارگاهی ساده را برای اطمینان از کیفیت حداقلی کیفی محصول به کار برد. یکی از این تست ها تست فیزیکی مقاومت محصول در مقابل پرتاب شدگی است. 

  1. اگر بلوک سیمانی سنگین از فاصله دو متری به پهلو با زمین اصابت نماید و پس از اصابت دچار خرد شدگی  و از هم پاشیدگی شدید نگردد می توان انتظار داشت که این محصول دارای حداقل مقاومت فیزیکی لازم می باشد.
  2. روش دیگری که برای تست کیفی محصول در محیط کارگاه استفاده می شود کنترل ابعاد و اندازه ها و همین طور وزن محصول می باشد. وزن محصول بایستی مطابق با مشخصات اعلامی قبلی بوده و حداکثر دارای ۵ درصد دامنه نوسان باشد در مورد ابعاد نیز مطابق با استاندارد ضروری است میزان رواداری مجاز کنترل شده و بررسی شود.
  3. یکی دیگر از روش هایی که می توان از آن برای کنترل کیفی محصول و پاسخگویی فروشنده استفاده کرد، مراجعه به لیست مشتریان قبلی است. تماس با آن ها جهت این موضوع می‌تواند ضمن بررسی کیفیت محصول، پاسخگویی فروشنده و تعهد ایشان در ارائه محصول مناسب را به وضوح نشان دهد که نتیجه آن می تواند مبنای تصمیم گیری خرید نیز قرار گیرد.
  4. یکی دیگر از روش های کنترلی انواع بلوک های سیمانی سنگین که کمی پیچیده تر می باشد، انتخاب نمونه از داخل دپوی محصول و ارسال آن به آزمایشگاه مورد تایید می باشد. مجموعه روش های فوق می تواند تا حدودی بر کیفیت محصول صحه گذاری نماید و اطمینان خریدار را از کیفیت محصول خریداری شده ارتقا ببخشد.

در تمامی مراحل انتخاب و خرید بلوک از برند مدنظر خود، از استاندارد بودن محصولات، اطمینان حاصل فرمایید. زیرا تفاوت های بلوک سبک استاندارد و غیر استاندارد و یا بلوک سنگین استاندارد و غیر استاندارد در نتیجه و عمر مفید سازه تاثیر مستقیمی دارد.

 امیدواریم با ارائه این مطلب توانسته باشیم تا حدودی ضمن اشاره به مشخصات، ویژگی ها و سایر توضیحات مرتبط با محصول تا حدی در ارتقاء سطح آگاهی خریداران محترم برای اطمینان از خرید های موفق کمک کرده باشیم. 

جهت مشاوره و خرید بلوک های سیمانی و بلوک سبک با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enemad-logo