ابعاد و انواع بلوک سیمانی استاندارد

مقالات

بلوک سیمانی

در این مقاله از سایت تک سامان هور ابتدا قصد داریم در مورد روش تولید انواع بلوک صحبت کنیم و همچنین ابعاد بلوک سیمانی استاندارد که مناسب برای ساختمان سازی است را مشخص نماییم. در انتها می توانید با مراجعه به لینک مشخص شده با تامین کنندگان این محصول، جهت خرید تماس بگیرید.

 

 انواع بلوک سیمانی

 

روش تولید بلوک سیمانی استاندارد

برای تولید بلوک سیمانی یا بلوک بتنی سیمان، آب،  ماسه و یا دیگر سنگدانه های مناسب با یکدیگر مخلوط شده و پس از لرزاندن و متراکم نمودن مخلوط حاصل در محیط مناسب عمل آورده می شود. بلوک های سیمانی از نظر شکل ظاهری به انواع توخالی باربر و غیرباربر، توپر و آجر بتنی تقسیم می شوند.

این نوع بلوک ها نیز از لحاظ محل مصرف، به دیواری توکار و نمادار، تیغه ای، ستونی و سقفی دسته بندی می شوند. از مزایای این محصول می توان به صرفه جویی در مصرف مصالح و زمان اجرا، حمل آسان، مقاومت نسبی در برابر حرارت و صوت اشاره کرد. درواقع، برای دودکش ها، نعل درگاه، جدول خیابان ها و پیاده روها بلوک های مخصوصی نیز ساخته می شود.

ابعاد و انواع بلوک
انواع و ابعاد بلوک سیمانی استاندارد

انواع بلوک سیمانی ساده باید به شکل مکعب مستطیل بوده و کاملا سالم و بدون نقص باشند. سطوح این محصولات باید به گونه ای باشد تا انواع اندود و ملات به سادگی به آن ها بچسبد. بر اساس استاندارد شماره ۷۰ ایران، بلوک های توخالی دیواری به انواع ۴۰*۳۰*۲۰، ۴۰*۲۰*۲۰ و ۴۰*۱۰*۲۰ تقسیم شده اند.

استاندارد بلوک سیمانی فوق جمع طول قطعات توپر را بیش از کل طول در همان جهت و سطح قسمت های پر را بیش از ۵۰ درصد سطح کل بلوک در جهت عمود بر بار وارده، ضخامت حداقل جداره ها و پوسته خارجی بلوک ها را برای بلوک های کوچک ۳ سانتیمتر و بلوک های متوسط و بزرگ ۴ سانتیمتر در نظر گرفته است.

ابعاد بلوک سیمانی استاندارد

بلوک های سیمانی سبک در اقسام دیواری و سقفی به منظور کاهش بار، تبادل حرارتی و صوتی در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. این بلوک ها از بتن های سبک  ساخته می شوند. وزن مخصوص بلوک های سیمانی سبک از ۵۵۰ تا ۱۱۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب می باشد. مقاومت فشاری متوسط ۳ نمونه آن ها باید حداقل ۲۵ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و حداقل مقاومت فشاری یک نمونه ۲۰ کیلوگرم بر سانتیمترمربع باشد.

بلوک سبک استاندارد تک سامان
تاییدیه شهرداری برای محصولات استاندارد
وزن مناسب بلوک سیمانی استاندارد
اگر بخواهیم وزن بلوک های سیمانی ساده و سبک را مقایسه کنیم باید ابتدا هر کدام از آن ها را در ابعاد ۲۵*۵۵*۲۰ سانتیمتر مورد بررسی قرار دهیم. وزن هر عدد بلوک سیمانی حدود ۱۸ الی ۲۰ کیلوگرم می باشد. اگر از پوکه به جای شن در محصول استفاده شود، وزن آن به ۱۱ الی ۱۳ کیوگرم می رسد.

بلوک ۲۰ ۱۹ ۴۹ چهار جداره ویژه از نمای کنارابعاد مناسب بلوک سیمانی

بلوک های بتنی سقفی در اندازه های مختلف در کارگاه های مجهز و کارخانه ها تولید می شود. حداقل ضخامت تیغه های بتنی، ۱۵ میلیمتر و حداقل عرض نشیمنگاه بلوک ۱۷.۵ میلیمتر تعیین شده است.

 

همچنین عرض بلوک های بتنی معمولا ۲۰ سانتیمتر و وزن آن ها بین ۱۱ تا ۱۷ کیلوگرم متغیر است. رواداری ابعاد در عرض هر بلوک ۲+ و ۲- میلیمتر و در طول و ارتفاع ۵+ و ۵- میلیمتر می باشد. در این میان بلوک پوکه معدنی و بلوک پوکه صنعتی در ابعاد ۷*۲۰*۴۰، ۱۰*۲۰*۴۰، ۱۵*۲۰*۴۰، ۲۰*۲۰*۴۰ و ۱۵*۲۰*۵۰ و به صورت سه و یا چهار جداره عرضه می شوند.

 

برای خرید بلوک سبک استاندارد، گام مهمی که هر پیمانکار یا کارفرما باید بردارد، انتخاب تامین کننده یا برند مناسب و معتبر میباشد. در صورتی که خرید بلوک ساختمانی از مراکز غیر معتبر صورت گیرد، ضررهای مالی بسیاری برای کارفرما ایجاد خواهد کرد، که در طول زمان ضررهای جانی نیز ممکن است به آن اضافه گردد.

اگر چه بلوک سبک یک عضو غیر باربر برای تیغه چینی ساختمان است، اما نمیتوان در خرید آن و یا انتخاب تامین کننده معتبر آن دچار اهمال یا کوتاهی شد. بازار مصالح ساختمانی، بازار گسترده ای است که مصالح را با انواع قیمت به بازار عرضه می کنند. اما چیزی که باعث تمایز تولید کنندگان با هم میشود، نحوه ساخت و رعایت اصول استاندارد در ساخت محصول میباشد.

مهم ترین نکته ای که هنگام خرید بلوک سبک باید به آن دقت شود، نشان استاندارد سازمان ملی ایران است که مراتب اخذ آن باید از جانب تامین کننده طی شده و در ساخت تک تک خروجی ها لحاظ گردد.
در ادامه حول شاخص های اعطای امتیاز به تامین کننده و محاسبه امتیاز و نمره قبولی یا عدم اعتبار آن برند، بحث میگردد.

تولید کننده بلوک سبک با آزمایشات کنترل کیفی

کنترل کیفی مصالح ساختمانی

تامین کننده ای در بازار مصالح ساختمانی دارای اعتبار و اصالت کالا شناخته میشود که محصولات خود را در آزمایشگاه های کنترل کیفی مورد بررسی قرار داده و آن را از لحاظ استانداردهای مشخص شده از جانب دستگاه های اجرایی به اثبات رسانده باشد. تمامی بلوک های سبک ساختمانی تولید شده توسط آن برند باید دارای نشان استاندارد ملی ایران باشد. زمانی یک بلوک مجوز شماره ۷۷۸۲ سازمان استاندارد ملی را دریافت میکند که از لحاظ ظاهری، مقاومت، وزن و میزان جذب رطوبت رواداری های مجاز را رعایت کرده باشد.

شما با خرید بلوک استاندارد از تامین کنندگان معتبر و مجاز، همراه پالت های بلوک، شناسنامه ای حاوی تمامی استانداردهای رعایت شده در محصول دریافت میکنید که مهر تاییدی بر نظارت دستگاه های ذیربط به عملکرد کارگاه ساختمانی تولید کننده مذکور میباشد.
شرکت های معتبر تولید کننده بلوک سبک، دارای گواهینامه های فنی از سازمان های ناظر در کل کشور هستند که مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن یکی از ناظران بر عملکرد کارگاه های ساختمانی می باشد.

اعتبار کارخانه

قبل از خرید بلوک سبک در حجم انبوه بایست در مورد شرکت تولید کننده مصالح به اندازه کافی تحقیق شود. خرید و فروش مسکن با توجه به کیفیت مصالح به کار رفته در آن با قیمت های مختلفی در هر متر مربع، صورت میپذیرد.
در نتیجه تحقیق در مورد محل کارخانه، شماره ثبت شرکت، سابقه تولید شرکت، تحصیلات و تجربه پرسنل کارخانه، از جمله فاکتورهایی است که هنگام انتخاب تامین کننده معتبر باید مورد توجه ارگان های واگذار کننده مناقصه یا خریداران مصالح در حجم انبوه قرار گیرد.

کنترل کیفی کارگاه و کادر مجرب
ساخت بلوک سبک کاری مهندسی و دارای محاسبات اصولی است که این کار باید توسط کادر مجرب، مهندسین با تجربه در آزمایشگاه های مجهز با دستگاه های روز دنیا و تکنولوژی های پیشرفته صورت گیرد.
تامین کننده ای میتواند مدعی سابقه و اعتبار در این زمینه شود، که قادر به ارائه مدارک لازم در زمینه احراز هویت کارخانه و کارنامه تولید خود به خریدار باشد.
هنگام خرید بلوک سبک یا بار از تامین کننده مشخص، موارد و نشانه هایی وجود دارد که میتواند شما را در تشخیص شاخصهای ارزیابی درست و اصولی کارخانه ارائه دهنده محصول یاری نماید:
۱- رعایت ادب و تعهد و مشتری مداری در تمامی مراحل فروش و ثبت سفارش
۲- ارائه مشاوره به خریدار جهت خرید مصالح مناسب با فرمولاسیون متناسب با شرایط پروژه
۳- ارائه ضمانت جهت هر گونه مسئله یا خسارت از جانب کارگاه تولیدی بلوک سبک
۴- برخورداری از ماشین آلات به روز جهت نقل و انتقالات درون کارگاهی و بین شهری
۵- نوع برخورد و میزان وقت و انرژی که پرسنل جهت خرید و فروش موفق، برای متقاضی صرف میکنند.
۶- عرضه و تحویل به موقع بار به پیمانکار جهت جلوگیری از خسارات مالی به کارفرما یا پیمانکار، به سبب تاخیر در زمان بندی پروژه
۷- مهم تر از همه دسترسی به مواد اولیه با کیفیت و دستگاه های مکانیزه بلوک زنی
۸- قیمت مناسب و متناسب با کیفیت بلوک سبک

رعایت نظم در فرآیند فروش توسط تامین کننده

نظم در فروش

در کارگاه های تولید کننده بلوک سبک به صورت حرفه ای، زیر نظر کادر مجرب و سیاست های درست و اصول مشتری مداری، مراحل زیر جهت فروش باید رعایت گردد و حداقل آن را به عنوان استاندارد از کادر مربوطه بخواهید:
۱- پاسخ دهی تلفنی صبورانه به مشتری یا پشتیبانی منظم به صورت آنلاین در خرید های اینترنتی از جانب شرکت مربوطه به متقاضیان بلوک سبک
۲- ارائه مشاوره و نیاز سنجی متقاضی با صرف وقت و حوصله و ارسال کاتالوگ کامل محصولات شرکت برای سفارش دهنده
۳- مشاوره فنی ثانویه به مشتری، جهت خرید به اندازه، در سایز و مدل مناسب بلوک استاندارد
۴- ثبت سفارش شفاف جهت تولید به موقع در حجم مشخص و ارسال سر وقت محموله به پروژه مربوطه
۵- انجام امور واریزی طبق قرارداد و صدور پیش فاکتور برای مشتری جهت پیگیری توافقات
۶- ارائه ضمانت نامه و تاییدیه و کد رهگیری به مشتری بعد از واریز، و هماهنگی های لازم جهت ارسال
۷- ارجاع به موقع سفارش به واحد لجستیک در کارخانه تولید بلوک سیمانی یا انواع بلوک سبک تولیدی
۸- بارگیری اصولی با به روز ترین ماشین های حمل و نقل جهت حفظ سلامت بار و ارسال محصول به محل مورد نظر
۹- جلب رضایت مشتری و ضمانت هر گونه مشکل پیرامون کیفیت محصول خریداری شده و ضمانت اصالت بلوک سبک

شرکت تک سامان هور تامین کننده برتر بلوک سبک کشور

این شرکت با سابقه، کار خود را در سال ۱۳۸۵، جهت پخش بلوک سیمانی سبک با کادر مجرب آغاز کرد. سپس کارخانه تولیدی خود را در نزدیکی معادن پوکه، در شهرک صنعتی زاویه جاده تهران ساوه احداث نمود. بهره گیری از دانش متخصصان کشور از جمله اساسی ترین سیاست های کاری این تامین کننده از ابتدا بوده و هست.
تمامی بارهای بلوک سبک به صورت تمام اتوماتیک با توان تولیدی سالانه ۸ میلیون قطعه در این کارخانه تولید شده و در اختیار متقاضیان بازار مصالح ساختمانی قرار میگیرد.
تولیدات بلوک سبک در این واحد صنعتی، در بهترین آزمایشگاه های کنترل کیفی در سطح خاورمیانه مورد آزمایش قرار گرفته، سپس با مهر استاندارد ملی وارد بازار میگردد.
این شرکت با ارائه با کیفیت ترین محصولات بلوک سبک در طول دوره کار حرفه ای خود، توانسته تمامی مجوزها و استانداردهای لازم را از مراجع ذیصلاح و ناظر کشور اخذ نماید که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات و مسکن کشور
۲- اخذ نشان استاندارد از سازمان ملی کشور از سال ۱۳۹۱ هر ساله تا کنون
۳- نائل شدن به عضویت انجمن بتن ایران و تبدیل شدن به عضو فعال و از موسسین انجمن صنفی تولید کنندگان محصولات سبک ساختمانی ایران

جهت مشاوره  و یا خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید

۴.۹/۵ - (۸۰ امتیاز)
فهرست