ابعاد و انواع بلوک سیمانی استاندارد

 

ابعاد و انواع بلوک

در این مقاله از سایت تک سامان هور ابتدا قصد داریم در مورد روش تولید انواع بلوک صحبت کنیم و همچنین ابعاد بلوک سیمانی استاندارد که مناسب برای ساختمان سازی است را مشخص نماییم. در انتها می توانید با مراجعه به لینک مشخص شده با تامین کنندگان این محصول، جهت خرید تماس بگیرید.

 انواع بلوک سیمانی

روش تولید بلوک سیمانی استاندارد

برای تولید بلوک سیمانی یا بلوک بتنی سیمان، آب،  ماسه و یا دیگر سنگدانه های مناسب با یکدیگر مخلوط شده و پس از لرزاندن و متراکم نمودن مخلوط حاصل در محیط مناسب عمل آورده می شود. بلوک های سیمانی از نظر شکل ظاهری به انواع توخالی باربر و غیرباربر، توپر و آجر بتنی تقسیم می شوند. این نوع بلوک ها نیز از لحاظ محل مصرف، به دیواری توکار و نمادار، تیغه ای، ستونی و سقفی دسته بندی می شوند. از مزایای این محصول می توان به صرفه جویی در مصرف مصالح و زمان اجرا، حمل آسان، مقاومت نسبی در برابر حرارت و صوت اشاره کرد. درواقع، برای دودکش ها، نعل درگاه، جدول خیابان ها و پیاده روها بلوک های مخصوصی نیز ساخته می شود.

ابعاد و انواع بلوک
انواع  و ابعاد بلوک سیمانی استاندارد

انواع بلوک سیمانی ساده باید به شکل مکعب مستطیل بوده و کاملا سالم و بدون نقص باشند. سطوح این محصولات باید به گونه ای باشد تا انواع اندود و ملات به سادگی به آن ها بچسبد. بر اساس استاندارد شماره ۷۰ ایران، بلوک های توخالی دیواری به انواع ۴۰*۳۰*۲۰، ۴۰*۲۰*۲۰ و ۴۰*۱۰*۲۰ تقسیم شده اند. استاندارد بلوک سیمانی فوق جمع طول قطعات توپر را بیش از کل طول در همان جهت و سطح قسمت های پر را بیش از ۵۰ درصد سطح کل بلوک در جهت عمود بر بار وارده، ضخامت حداقل جداره ها و پوسته خارجی بلوک ها را برای بلوک های کوچک ۳ سانتیمتر و بلوک های متوسط و بزرگ ۴ سانتیمتر در نظر گرفته است.

ابعاد بلوک سیمانی استاندارد

بلوک های سیمانی سبک در اقسام دیواری و سقفی به منظور کاهش بار، تبادل حرارتی و صوتی در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. این بلوک ها از بتن های سبک  ساخته می شوند. وزن مخصوص بلوک های سیمانی سبک از ۵۵۰ تا ۱۱۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب می باشد. مقاومت فشاری متوسط ۳ نمونه آن ها باید حداقل ۲۵ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و حداقل مقاومت فشاری یک نمونه ۲۰ کیلوگرم بر سانتیمترمربع باشد.

بلوک سبک استاندارد تک سامان
تاییدیه شهرداری برای محصولات استاندارد
وزن مناسب بلوک سیمانی استاندارد
اگر بخواهیم وزن بلوک های سیمانی ساده و سبک را مقایسه کنیم باید ابتدا هر کدام از آن ها را در ابعاد ۲۵*۵۵*۲۰ سانتیمتر مورد بررسی قرار دهیم. وزن هر عدد بلوک سیمانی حدود ۱۸ الی ۲۰ کیلوگرم می باشد. اگر از پوکه به جای شن در محصول استفاده شود، وزن آن به ۱۱ الی ۱۳ کیوگرم می رسد.

بلوک ۲۰ ۱۹ ۴۹ چهار جداره ویژه از نمای کنارابعاد مناسب بلوک سیمانی

بلوک های بتنی سقفی در اندازه های مختلف در کارگاه های مجهز و کارخانه ها تولید می شود. حداقل ضخامت تیغه های بتنی، ۱۵ میلیمتر و حداقل عرض نشیمنگاه بلوک ۱۷.۵ میلیمتر تعیین شده است. همچنین عرض بلوک های بتنی معمولا ۲۰ سانتیمتر و وزن آن ها بین ۱۱ تا ۱۷ کیلوگرم متغیر است. رواداری ابعاد در عرض هر بلوک ۲+ و ۲- میلیمتر و در طول و ارتفاع ۵+ و ۵- میلیمتر می باشد. در این میان بلوک پوکه معدنی و بلوک پوکه صنعتی در ابعاد ۷*۲۰*۴۰، ۱۰*۲۰*۴۰، ۱۵*۲۰*۴۰، ۲۰*۲۰*۴۰ و ۱۵*۲۰*۵۰ و به صورت سه و یا چهار جداره عرضه می شوند.

جهت مشاوره  و یا خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
×