نکات قبل و بعد از دیوار چینی با بلوک سبک

نکات قبل و بعد از دیوار چینی

در صورتی که قصد اجرای پروژه های عمرانی را دارید، لازم است برای دیوار چینی اصولی به نکاتی توجه نمایید. رعایت این اصول سبب ساخت پروژه ای ایمن با حداکثر مقاومت خواهد شد. انتخاب بلوک سبک از مهم ترین گام هایی است که پیمانکاران و کارفرمایان در جهت سبک سازی پروژه، بر خواهند داشت. مورد دیگر که سبب توجه سازمان های ناظر به این مصالح ساختمانی شده است، سازگار بودن آن با محیط زیست و رفع عیوب مصالح سنتی و قدیمی است. برای مثال برای ساخت آجر به مقدار زیادی خاک نیاز است که این امر سبب فرسایش این ماده ارزشمند شده و برای محیط زیست ضررهای بسیاری به همراه دارد.

از لحاظ اجرایی و سازه ای با استفاده از بلوک سبک، میتوان وزن ساختمان را کاهش داده و سازه را در برابر زلزله ایمن نمود. هر چه بار مرده کمتر شود، نمره یا ابعاد اعضای باربر کمتر میگردد. پس توجه به مصالحی که قرار است در ساخت پروژه استفاده شود، در گام های اولیه اجرا، بسیار مهم و حیاتی است. قبل از دیوار چینی در صورت بررسی انواع بلوک سبک، قادر به انتخاب موردی خواهید شد که علاوه بر قیمت تمام شده، از لحاظ کیفی نیز بسیاری از هزینه های بهره برداری را کاهش میدهد. علت تاکید سازمانهای اجرایی به انتخاب بلوک سبک، کاهش مصرف انرژی میباشد. به دلیل افزایش جمعیت شهرها و رواج پدیده آپارتمان نشینی، لازم است مصالح دیوار چینی از لحاظ صوت و حرارت، عایق انتخاب شوند.

انواع بلوک سبک و محل مناسب جهت خرید بلوک استاندارد

در بازار خرید و فروش مصالح سبک با انواع بلوک سبک سیمانی روبرو هستیم که هر کدام ویژگی و قیمت های خاص خود را دارند. بلوکی برای ساخت پروژه های ساختمانی مناسب است که علاوه بر استحکام و ویژگی های لازم، مقرون به صرفه هم باشد. همانطور که میدانید، سطح گسترده ای از پروژه های عمرانی از دیوارهای بیرونی و تیغه های درونی تشکیل شده است. برای دیوارچینی به گونه ای که باعث افزایش وزن سازه نشده و در نهایت سبب حفظ انرژی و آرامش ساکنان شود؛ باید نوعی از بلوک سیمانی را خریداری کرد که به صورت جامع تمامی اهداف مورد انتظار را برآورده نماید.

از جمله انواع بلوک سبک موجود در بازار میتوان به بلوکهای گازی ، بلوکهای سبک بتنی ( سیمانی ) و بلوکهای پانلی اشاره کرد. رایج ترین مدل بلوک که صرفه اقتصادی داشته و از هر لحاظ توانسته فاکتورهای استاندارد سازی سازه را داشته باشد، بلوک سبک سیمانی است. این بلوک دارای حفره های هواست که سبب شده از لحاظ صوتی و حرارتی عایق بوده و همچنین از نظر وزن مخصوص بسیار سبک گردد.

در صورتی میتوان به اهداف مورد نظر قبل و بعد از دیوار چینی نائل شد که طریقه ساخت مصالح بسیار اصولی و مهندسی باشد. یکایک مصالح باید طبق استاندارد ملی ساخته شده و مورد بررسی و آزمایش ها لازم با دستگاه های مخصوص قرار گیرد. از نظر شکل، چگالی و وزن مخصوص، میزان جذب آب یا جمع شدگی خطی، مقاومت فشاری و میزان عایق بودن، باید استانداردهای لازم را داشته باشد. مورد دیگر طرح اختلاط بتن بر حسب شرایط جغرافیایی محلی است که پروژه در آن اجرا میشود. در صورت سفارش بلوک سیمانی از شرکت های معتبر قادر به دریافت محصولی خواهید بود که سازگاری بالایی با شرایط اقلیمی محل دارد.

ویژگی های مورد نیاز بلوک بعد از دیوارچینی

The required features of the block after wallingبا انتخاب بلوک سبک میتوان به راحتی و سرعت بالا کار دیوارچینی را انجام داد. این امر در صرفه جویی اقتصادی پروژه نیز تاثیر بالایی دارد. بدون نیاز به مهارت خاصی کارگران قادر به چیدن بلوک ها روی هم و تمام کردن مرحله تیغه چینی خواهند بود. بلوک سبک استاندارد باید علاوه بر اینکه وزنی کمتر از ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب دارد، مقاومت فشاری اش بالای ۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد.

جهت اجرای تاسیسات، بلوک سبک سیمانی باید کارپذیری و خاصیت چکش خواری زیادی داشته باشد. زیرا کار باید بدون پرت و شکستگی انجام گیرد. ضریب جمع شدگی بلوک سیمانی باید در کمترین مقدار خود باشد. زیرا در صورت اجرای نما با ملات بر روی دیوار یا رج چینی بلوک ها، اگر آب ملات جذب بلوک شود، اتصال بین رج ها به درستی صورت نگرفته و با کمترین ضربه دیوار فرو می پاشد.

بلوک سیمانی از زیبایی ظاهری بالایی برخوردار است و در صورت استفاده در دیوار چینی نیاز به اندود کاری ندارد. از آنجایی که بلوک ها با فرمول مخصوص ساخته می شوند، جذب رطوبت در آنها بسیار پایین بوده و بدون نیاز به هزینه اضافی نماسازی، میتوانند در فضای آزاد قرار گیرند. برای مثال از بلوک سیمانی در شمال و جنوب با رطوبت و گرمای زیاد، جهت تیغه چینی اطراف باغات و زمین های کشاورزی استفاده میشود که ظاهر زیبایی هم دارد.

ویژگی های مورد نیاز بلوک سبک در طی بهره برداری سازه

The required features of the light block during the operation of the structureبلوک سبک سیمانی در صورت استفاده در دیوار چینی، نیاز ساختمان یا فضا را به مواد عایق، به حداقل خود می رساند. طبق مقررات تصویبی سازمان نظام مهندسی کشور، مصالح مورد استفاده باید از لحاظ صوتی و حرارتی عایق باشند. علاوه بر این در موقعیت های حریق و آتش سوزی نیز تاب آوری بالایی داشته باشند. همچنین جذب آب آن حداقل ( کمتر از ۲۸۸ کیلوگرم بر متر مکعب ) باشد. در میان انواع بلوک سبک، بلوک سیمانی است که تمامی استانداردهای لازم را داشته و در عین حال از کیفیت بالا و قیمت مناسب برخوردار میباشد.

بلوک سیمانی عایق حرارت است. به دلیل تخلخل بالایی که در بین پوکه های به کار رفته در ملات آن وجود دارد، علاوه بر وزن سبک، ظرفیت حرارتی آن بالا میرود. حباب های هوا که در بین درزها و فضاهای خالی مواد قرار میگیرند، مانع از تبادل انرژی از داخل به بیرون و بالعکس میشوند. سازه هایی که با بلوک سبک عایق ساخته میشوند، هزینه مصرف انرژی شان نسبت به ساختمان های مشابه با مصالح غیر استاندارد، ۴۰ درصد کمتر میباشد.

بلوک سیمانی عایق صوت است. با توجه به افزایش جمعیت و افزایش فرهنگ آپارتمان نشینی، چیزی که در ساخت مجتمع های مسکونی و تجاری مورد نیاز است، استفاده از مصالح عایق است. تا بتواند میزان آلودگی صوتی را کاهش داده و آسایش ساکنان را افزایش دهد. بلوک سبک سیمانی قادر به کاهش صوت به میزان ۴۶ تا ۴۸ دسی بل میباشد. با استفاده از بلوک سبک در ابعاد مختلف جهت کار در تیغه های داخلی و خارجی، میتوان بسیاری از صداهای خارج از منزل و صدای رفت و آمد و بالا و پایین شدن آسانسور را کاهش داد و از بین برد. هر چه تعداد اجرامی که در ساخت بلوک استفاده شده است، بیشتر باشد، میزان شکست و جذب صوت بالا رفته و مقدار کمتری از صدا انتقال می یابد. وجود بسته های هوا در سوراخ های بلوک سیمانی، بیشترین تاثیر را در کاهش صوت نسبت به سایر بلوک های سبک دارد.

مقاومت بلوک سیمانی در برابر حریق و رطوبت

مقاومت بلوک سیمانی در برابر حریق و رطوبتبتن بهترین ماده جهت ساخت قطعات پیش ساخته و درجا در سازه است. از مقاومت بالایی در برابر حریق برخوردار بوده و به دلیل مواد افزودنی به کار رفته در ترکیبات آن، در برابر جذب آب بسیار مقاوم میباشد. در صورتی که بلوک سبک قادر به تاب آوری در برابر آتش نباشد، به سرعت شراره ها به سایر فضاها گسترش یافته و تمامی سازه را درگیر میکند. ترکیبات سیمانی بلوک سبک، توانایی ایستادگی در برابر حریق به مدت سه الی چهار ساعت را دارد. این زمان جهت اطفا حریق عددی قابل قبول بوده و میزان تاب آوری مصالح از این مقدار نباید کمتر باشد. ضریب جمع شدگی خطی بلوک سبک مورد دیگری است که در شرکت تک سامان کمتر از ۶۵ صدم درصد در نظر گرفته شده است.

این عدد به این معناست که در صورت قرار گیری بلوک سیمانی در مجاورت ملات یا رطوبت هوا، آب یا ذرات رطوبت را به خود جذب نکرده و این امر در رعایت بهداشت محیط و کاهش مصرف انرژی و بیماریهای مختلف تاثیرگذار میباشد. با توجه به نکات لازم قبل و بعد از دیوار چینی میتوانید سازه ای ایمن تر در برابر زلزله و سبز تر در مصرف انرژی بنا نمایید. بلوک عضوی غیر باربر میباشد که وزن سبک آن موجب عملکرد بهتر سازه در برابر حرکات جانبی و عمودی زلزله میشود. استفاده از میلگرد در سوراخ های بلوک جهت محکم سازی نیز رایج است که این از جمله مزیت های بلوک سبک سوراخدار میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.