مقایسه محصولات بلوک سبک ساختمانی با سایر محصولات

قبل از خرید مصالح ساختمانی برای ساخت پروژه های عمرانی، باید از میان انواع مصالح استاندارد موجود در بازار، نوع مرغوب آن را شناخت و با توجه به کاربردی که از آن انتظار می رود، همچنین شرایط اقلیمی محیط، مناسبترین آن را خریداری نمود. یکی از متنوع ترین دسته های مصالح ساختمانی ، انواع بلوک سبک و مصالحی است که برای ساخت دیوارهای ساختمان استفاده می شود. برای دیوارچینی، مصالح متفاوتی نظیر آجر، سفال و بلوک بتنی، در دسترس است که باید چیزی را انتخاب کرد که علاوه بر صرفه اقتصادی، از ویژگی های استاندارد لازم نیز برخوردار باشد.

3
یکی از کارآمدترین مواد در صنعت ساختمان سازی مدرن، بتن سبک است که از آن در ساخت انواع قالب های پیش ساخته نظیر بلوک سبک سیمانی استفاده می شود. و به دلیل مزیت هایی که دارد، توسط کارشناسان این امر، بیش از سایر مصالح ساختمانی برای سازه توصیه می گردد.
از مزایای بتن سبک یا بلوک سبک می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- سرعت پیشرفت کار به دلیل نصب آسان
۲- مقاومت بالا در عین وزن کم
۳- قابلیت کاربرد در هر نقشه و کاربری سازه
۴- قیمت مناسب
۵- عایق صدا و حرارت
۶- کارپذیری بالا
۷- ابعاد مختلف و متنوع
در این مقاله به مقایسه مصالح ساختمانی و آگاهی از مزایا و معایب هر کدام برای انتخاب بهترین ماده، برای استفاده در تیغه های ساختمانی، می پردازیم.

خرید بلوک سفالی
یکی از انواع بلوک سبک، بلوک های سفالی هستند که ماده اولیه ی ساخت آنها، خاک رس می باشد. بعد از قالب گیری، در کوره با درجه حرارت ۴۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد، عمل آوری شده و به صورت صنعتی و سنتی تولید می گردد.
این نوع بلوک، در عرض های ۵ ، ۷ و ۱۰ سانتی متر، برای تیغه های میانی فضا و در عرض ۱۵ و ۲۰ سانت، برای چیدمان دیوارهای پیرامونی سازه به کار میرود.
بلوک سبک سفالی انواع متفاوتی دارد که بسته به محل کاربرد آن، در دسته های بلوک فوم دار، بلوک سقفی و سفال نما، به فروش می رسد.
خرید بلوک سفالی، برای سبک سازی ساختمان انتخابی درست است زیرا از قیمت مناسبی نیز برخوردار می باشد؛
اما لازم به ذکر است به دلیل وجود آهک در خاک رس که ماده اولیه ساخت این محصول است، ممکن است در اندود گچ و خاک بخش نازک کاری ساختمان، ترک های سطحی ایجاد شود که موجب نازیبایی فضا می گردد.
مورد دیگر که عده ای، از خرید این سفال برای پروژه¬ی خود سر باز می زنند، نیاز به گچ و خاک بیشتر برای هموار کردن سطح دیوار می باشد.
به دلیل ترد بودن این محصول، احتمال شکستگی سفال بالاست و پرت کار را بالا میبرد.
نسبت به انواع بلوک سبک دیگر، مقاومت فشاری پایین تری داشته و در عین حال سنگین تر می باشد.
به دلایلی که در فوق ذکر شد، خرید بلوک سیمانی در میان انواع بلوک سبک، افزایش یافته است زیرا از مقاومت بیشتر و وزن کمتری برخوردار است، که در پارت مربوطه، حول ویژگی های آن بحث خواهد شد.

استفاده از آجر در دیوارچینی
آجر از قدیمی ترین مصالحی است که در ساخت انواع سازه، استفاده میشده است؛ اما امروزه به دلیل پیدایش نسل جدید مصالح ساختمانی سبک، ارزان و مقاوم، خرید آن به مراتب کاهش یافته و در حال منسوخ شدن می باشد. ماده اولیه این محصول نیز خاک رس است که تحت حرارت در کوره های آجرپزی ساخته می شود.
آجر بسیار سنگین بوده و بار مرده سازه را افزایش میدهد که این امر موجب آسیب بیشتر ساختمان در مواقع بحرانی نظیر زلزله می گردد.
آجر الزامات مباحث ۱۸ و ۱۹ آیین نامه مقررات ملی ایران را نداشته و عایق صوتی، حرارتی همچنین رطوبتی نمی باشد. تحت شرایط اقلیمی خاص به مروز زمان فرسوده شده و به راحتی از استحکام آن کاسته می شود؛ در حالی که در ساخت بلوک های سبک از مواد و شرایط عمل آوری خاصی استفاده می شود که موجب استحکام بیشتر بلوک و افزایش مقاومت آن در شرایط مختلف جوی می گردد.
به گزارش کارشناس شرکت تک سامان، از نظر فنی، به دلیل گستیختگی بین ملات و آجر، سازه در برابر نیروهای افقی زلزله، مستعد آسیب بیشتری بوده و دیوار ظرفیت برشی لازم را نخواهد داشت.
برای رفع این نقیصه، نیاز است که چیدمان دیوار به صورت خاص صورت گیرد تا پیوستگی و در هم تنیدگی دیوار بیشتر گردد، که همین امر، برخلاف چیدمان سریع بلوک سبک، دستمزد کارگر و زمان چیدمان دیوار را بالا می برد، که به صورت غیر مستقیم، هزینه پروژه را به مراتب افزایش می دهد.

بلوک سبک گازی یا هبلکس چیست ؟
نسل جدید بلوک های سبک، بلوک بتنی گازی یا هبلکس می باشد. از جمله دلایلی که از آن در امر ساختمان سازی استفاده می شود، وزن سبک و تنوع ساخت آن است. بلوک هبلکس، چگالی کمتر از ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب دارد که این امر به دلیل فرمول ویژه ساخت آن می باشد.
این بلوک متخلل، از ماسه، سیمان، پودر آلومینیوم و افزودنی های مجاز شیمیایی ساخته می شود.
نام دیگر آن، بلوک aac یا هوادار اتوکلاو شده است که مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارد و جذب آب در آن بسیار پایین است. ابعاد مختلفی داشته و هزینه نازک کاری را به مراتب پایین می آورد.
اما با وجود این موارد، اکثر کارفرمایان و پیمانکاران استفاده از بلوک سبک استاندارد سیمانی را ترجیح می دهند. زیرا نسبت به بلوک هبلکس، هم از مقاومت فشاری بالاتری برخوردار است و هم ویژگی های لازم در امر ساختمان سازی را دارد، و در عین حال قیمت آن نسبت به بلوک گازی به مراتب پایین تر می باشد.

مزیت های بلوک سیمانی در سازه
یکی از استانداردترین مصالح که در این صنعت رایج است، بلوک سیمانی است. این محصول مورد تایید نظام مهندسی بوده که در کنار وزن سبک، از مقاومت فشاری بالایی نیز برخوردار می باشد.
بلوک سیمانی از مواد اولیه در دسترس ساخته می شود که همین امر در قیمت مناسب آن تاثیرگذار می باشد. این بلوک ابعاد و مدل های مختلفی دارد که در دسته های سقفی، تیغه چینی داخلی و دیوارهای پیرامونی، به فروش میرسد.
سهولت تیغه چینی با آن بسیار بالاست و با وجود تمام ویژگی هایی که دارد، نسبت به سایر مصالح سبک ساختمانی، قیمت مناسب تری دارد.

یکی از مراکز معتبر تولید کننده این محصول، شرکت تک سامان است که انواع بلوک سیمانی تولید شده در این مرکز دارای استاندارد شماره ۷۷۸۲ سازمان استاندارد ملی ایران می باشد.
این استاندارد به دلیل ویژگی هایی است که هر عدد بلوک سبک تولید شده در این کارگاه دارا می باشد:
۱- مقاومت فشاری بالاتر از ۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع
۲- چگالی کمتر از ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
۳- ضریب جمع شدگی کمتر از ۶۵ صدم درصد
۴- عایق حرارتی و عایق صوتی در حد ۴۶ تا ۴۸ دسی بل
۵- دانه بندی اصولی و استاندارد
۶- مقاومت حرارتی در برابر آتش سوزی تا ۴ ساعت

بلوک سبک تک سامان در سایزهای مختلف تولید می شود که با مراجه به سایت taksaman.com می توانید انواع آن دو جداره، سه جداره و چهار جداره آن را در ابعاد مختلف مشاهده نمایید.

جهت سفارش و خرید انواع بلوک سیمانی و بلوک سبک  و همچنین برای دانستن قیمت بلوک سیمانی با کارشناسان ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.