عوامل موثر بر هزینه هوشمند سازی ساختمان چیست؟ برآورد هزینه هوشمند سازی ساختمان

مقالات

عوامل موثر بر هزینه هوشمند سازی ساختمان تنوع زیادی دارد و در چهار دسته کلی هزینه تجهیزات هوشمند سازی، سطح هوشمند سازی، هزینه فراهم کردن زیر ساخت‌ها و هزینه خدمات تقسیم‌بندی می‌شود. برآورد هزینه هوشمند سازی ساختمان به شکل اصولی از طریق استفاده از این دسته‌بندی چشم‌انداز کاملی در اختیار افراد قرار می‌دهد و باعث می‌شود با تسلط همه‌جانبه اقدام به مشخص کردن نیازها و انتظارات خود از هوشمند سازی ساختمان، همچنین انتخاب بهترین راه‌حل‌ها و شرکت خدماتی هوشمند سازی کنند.

در هوشمند سازی روش های مختلفی به کار گرفته می شود. در مقاله هوشمند سازی ساختمان چیست؟” به تمامی سئوالات حول این موضوع پاسخ داده ایم که به شما کمک شایانی خواهد کرد.

هزینه هوشمند سازی ساختمان با توجه به قدمت ساختمان

در میان ساختمان‌های در حال ساخت، تکمیل شده و قدیمی، بیشترین هزینه هوشمند سازی ساختمان متوجه ساختمان‌های قدیمی است. در مقابل ساختمان‌های قدیمی و دارای قدمت بیشتر، هزینه این امر در ساختمان‌های در حال ساخت کم‌تر است، چون طراحی و چشم‌انداز کلی هوشمند سازی در طی فرآیند ساخت و قبل از بهره‌برداری از ساختمان شکل گرفته و در نتیجه هزینه‌های اضافی ناشی از تخریب و تغییر بخش‌هایی از سازه به‌منظور گنجاندن تجهیزات یا مصالح هوشمند سازی را شامل نمی‌شود.

همچنین هزینه‌های هوشمند سازی در ساختمان‌های تکمیل شده هم تفاوت چندانی با ساختمان‌های قدیمی ندارد، چراکه این دسته از سازه‌ها هم شامل متغیرها و فرآیندهای اصلاحی‌ای می‌شود که با هدف جایگزین کردن مصالح یا نصب تجهیزات مورد نیاز است اما به دلیل نو و به‌روز بودن مصالح و سازگاری بیشتر با شرایط کلی هوشمند سازی، احتمالاً هزینه کم‌تری نسبت به هوشمند سازی در ساختمان‌های قدیمی در پی خواهد داشت. به عنوان مثال استفاده از مصالح جدید، سبک و پرکاربردی که امروزه در بازار موجود است، در این امر موثر است. از جمله این مصالح، بلوک های سبک همچون بلوک لیکا به شمار می رود.
با توجه به این نگاه کلی می‌توان برآورد هزینه‌ها در این خصوص را با توجه به قدمت ساختمان و نیازها و ضروریاتی که هرچه زمان بیشتری از عمر ساختمان گذشته باشد بیشتر می‌شود، انجام داد.

هزینه هوشمند سازی ساختمان با توجه به نوع تجهیزات مورد استفاده

هزینه تجهیزات و مصالحی که با توجه به ویژگی‌های خاص در دسته تجهیزات اتوماسیون و هوشمند سازی قرار می‌گیرند، یکی از مؤثرترین بخش‌های برآورد هزینه هوشمند سازی ساختمان است. اصلی‌ترین ویژگی‌های تجهیزات هوشمند سازی متوجه فراهم کردن آسایش و امنیت بیشتر، همچنین کاهش اتلاف نیرو و انرژی می‌شود، بنابراین بازگرداندن هزینه‌های اولیه به شکل‌های مختلف (انرژی، امنیت جسمی و روانی، افزایش دوام سازه و…) در برآورد هزینه اولیه آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.
تجهیزات هوشمند سازی انواع و سطوح عملکردی مختلفی دارد و طبیعتاً قیمت‌های متفاوتی هم باید برای آن‌ در نظر گرفت. برای مثال هوشمند سازی ساختمان در بخش الکترونیکی به‌صورت بی‌سیم هزینه بیشتری از هوشمند سازی به‌صورت باسیم دارد. نکته مهم در این خصوص انتخاب هوشمندانه تجهیزات مناسبی است که ضمن بر آورده کردن نیازها، هزینه کم‌تری را هم به کاربران تحمیل کند. برای مثال یکی از موارد هزینه‌بر در بخش هوشمند کردن ساختمان از نظر مراقبت‌های آتش‌سوزی، علاوه بر نصب سیستم‌های اطفاء حریق، در نظر گرفتن مصالح ساختمانی مناسب با قابلیت عایق حرارتی و مقاوم در برابر آتش است. برای این منظور ویژگی های بلوک‌ سبک در انواع مختلف آن، باعث می شود تا از آن استفاده شود، چون مقاومت خوبی در برابر حریق دارد و علاوه بر این، در بخش استحکام سازه، دوام سازه و کاهش بار ساختمان هم مزیت‌های ویژه‌ای ارائه می‌دهد. مسلماً صرف هزینه بیشتر برای این چنین مواردی، موجب مساعد کردن شرایط برای استفاده از تجهیزات هوشمند سازی ساده‌تر، و در نتیجه کاهش هزینه تجهیزات در مراحل بعدی می‌شود.

بلوک های سبک در انواع گوناگونی در بازار موجود می باشند که یکی از پرکاربردترین آن ها، بلوک سیمانی سبک است که به دلیل عایق صوت و حرارت بودن، برای دیوارچینی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه-هوشمند-سازی-ساختمان-با-توجه-به-نوع-تجهیزات-مورد-استفاده-تک-سامان-هور

مطالب مرتبط:

امروزه برای نصب و اتصال انواع مصالح از چسب ساختمانی استفاده می شود که برای کارگذاری انواع تاسیسات مربوط به هوشمند سازی ساختمان ها نیز بکار می رود. استفاده از این نوع چسب ها هم دوام اتصال را بالا می برد و هم کار با سرع و راحتی بیشتری انجام می شود.

هزینه هوشمند سازی ساختمان با توجه به نیاز و خواست مشتری

در هوشمند سازی انواع ساختمان، معمولاً طرح‌ها و فرآیندها در سطوح مختلفی ارائه می‌شود که با توجه به کارکردها، هزینه‌های متفاوتی هم برای آن در نظر گرفته می‌شود. ویژگی مشترک تمامی سطوح هوشمند سازی در هر بخش، رعایت استاندارهای قابل قبول در این زمینه است. در این میان نقش نیازها و خواست‌ها و سلیقه مشتری هم برجسته است و در اجرای سطوح از پیش تعیین شده و استاندارد فرآیندها، در نظر گرفته می‌شود.

هزینه هوشمند سازی ساختمان با توجه به نیازهای مشتری ممکن است افزایش و حتی کاهش پیدا کند، اما نکته حائز اهمیت در این خصوص حفظ استانداردها در هر شرایطی است. یکی از ملاک‌های اعتبار بخشی به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات هوشمند سازی ساختمان، ارائه راه‌حل‌های مناسب برای ایجاد سازگاری بین انواع نیاز و خواست‌های مشتری با استانداردها است و یک معیار کاربردی انتخاب هم به شمار می‌آید.

مطالب مرتبط:

ترکیبات سازنده بلوک سیمانی در انواع مختلف آن متفاوت است، توصیه می کنیم تا درباره آن بیشتر بخوانید!

هزینه هوشمند سازی ساختمان با توجه به متراژ ساختمان

در یک نگاه کلی و البته سطحی، متراژ ساختمان تعیین کننده هزینه هوشمند سازی ساختمان است و رابطه متراژ بیشتر، هزینه بیشتر را شکل می‌دهد. البته که متراژ ساختمان به دلیل بالا بردن احتمال نیاز به تجهیزات بیشتر، معیاری مهم در برآورد هزینه هوشمند سازی و عملیات کلی آن است، اما مهم‌ترین آن نیست. بسیاری از راه‌کارهای ارائه شده توسط شرکت‌های خدماتی و سازندگان تجهیزات اتوماسیون بر روی کاهش هزینه‌ها از طریق ترکیب و چند کاربری کردن تجهیزات متمرکز است.

یکی از راه‌حل‌های متداول برای کاهش تأثیر متراژ ساختمان‌ها در هزینه هوشمند سازی خصوصاً در بخش اداری و صنعتی (با توجه به متراژ بالا)، بی‌سیم کردن ارتباطات تجهیزات مختلف با یکدیگر است. اینترنت اشیا یکی از این دستاوردهای اتوماسیون در بخش فناوری‌های دیجیتال است که بدون وابستگی به عواملی مثل متراژ ساختمان کار می‌کند و بر همین اساس باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

هزینه-هوشمند-سازی-ساختمان-با-توجه-به-متراژ-ساختمان-تک-سامان-هور

هزینه هوشمند سازی ساختمان با توجه به اعتبار شرکت ارائه دهنده

شرکت‌ها و تولیدکننده‌های فعال در زمینه تولید تجهیزات به‌طور غیرمستقیم خدمات خود را در زمینه هوشمند سازی ساختمان ارائه می‌دهند. تنوع تجهیزات مهم‌ترین دلیلی است که اجازه یا امکان ورود مستقیم به پیاده‌سازی پروژه‌های هوشمند سازی را به اغلب تولیدکنندگان نمی‌دهد، چون هر تولیدکننده در حوزه‌ای خاص و تخصصی فعالیت می‌کند و یک فرآیند هوشمند سازی ساختمان به‌طور کامل یا بخش‌بندی شده با مجموعه‌ای وسیع‌تر از تجهیزات و مصالح قابل اجرا می‌شود.

پ‌ن:

نحوه صحیح ستون گذاری در سازه دارای مراحل متعددی می باشد که پیشنهاد می کنیم درباره آن بیشتر بخوانید!

ارائه خدمات هوشمند سازی به‌صورت مستقیم بر عهده شرکت‌های خدماتی فعال در این زمینه است که کار طراحی سیستم‌ها را بر اساس تجهیزات با این قابلیت انجام داده و اقدام به اجرای آن می‌کنند. اعتبار یک شرکت ارائه دهنده خدمات هوشمند سازی به عوامل زیادی وابسته است که مهم‌ترین آن‌ها ارتباط مستقیم با تولیدکننده‌های معتبر، دانش انتخاب بهترین تجهیزات و مصالح، کاربردی کردن این‌ها به بهترین نحو و مهارت و تجربه کاری در این زمینه است. کاهش هزینه‌های هوشمند سازی و ارائه یک برآورد هزینه دقیق و اصولی، برآیند منطقی خدمات چنین شرکت‌هایی است و به همین دلیل باید مورد توجه مشتری‌ها و کاربران مختلف قرار بگیرد.

enemad-logo