انواع بلوک های ساختمانی

مقالات

انواع بلوک های ساختمانی در مجموع در دو گروه بلوک سیمانی و بلوک سفالی طبقه بندی می شوند. این بلوک های ساخت و ساز همواره باربر نیستند و جهت پر نمودن محوطه و تولید عنصر های غیر باربر بکار برده می شوند. با آگاهی از خصوصیات و مشخصات هر یک از این بلوک ها، می توانید با مد نظر گرفتن موارد بیشتری متریال مورد نظر خود را خریداری نمایید.

انواع مختلف بلوک های ساختمانی برای دیوار کشی و دیوار چینی در ساخت و ساز و حتی در دیوار کشی حیاط باغ و یا ساختمان استفاده می شود. با ملاحظه به مکان استفاده از این متریال نسبت به تعیین مدل و نوع بلوک بایستی اقدام نمود.

انواع بلوک های ساختمانی کدامند؟

همانطور که می دانید انواع بلوک های ساختمانی زیاد می باشد که در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

بلوک سیمانی

تولید بلوک سیمانی معمولا از سیمان و سنگدانه ها با الگوی اختلاط مشخص و با توجه به اینکه با چه استقامتی می خواهیم، تولید شده است. در این صورت جهت ساختمان سازی خود که تمایل دارید این بلوک ها را بکار ببرید لازم است با انواع بلوک آشنا شوید تا بتوانید سازه مقاومی داشته باشید. بلوک سیمانی خود دارای انواع متنوعی به شرح زیر می باشد:

بلوک لیکا

این نوع بلوک از تلفیق آب و سیمان با سنگدانه های کم وزن تولید شده است. جهت کاهش وزن بلوک لیکا معمولا ریز دانه ها را از بتن جدا نموده که هوای زیادی درون آن است این بلوک چگالی ناخالص آن حداقل ۱۱۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. استقامت زیاد آن بدین علت است که قطر جداره آن از بلوک سیمانی بالاتر است. می توان از بلوک لیکا به منزله عایق هم استفاده کرد.

بلوک سیمانی سبک

بلوک سیمانی که چگالی آن ها تقریبا ۱۷۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است معمولا بلوک سیمانی سبک گفته می شود. اقسام بلوک سیمانی سبک مطابق چگالی آن ها در چند گروه بلوک سیمانی رده ۱، رده ۲، رده ۳ و رده ۴ طبقه بندی می شوند.

بلوک های سفالی

یکی دیگر از انواع بلوک های ساختمانی، بلوک سفالی می باشد. وزن این محصول در قیاس با مدل سیمانی کمتر است. بلوک سفالی در سقف های تیرچه معمولا کارایی دارد. این متریال مزایای خاصی دارد که می توان استقامت آن در مقابل آتش را نام برد.

بلوک های گچی

این بلوک های را می توان از دیگر بلوک های کاربردی در صنعت ساخت و ساز دانست. این گروه از بلوک ها همانطور که از نامشان مشخص است با بکارگیری از گچ تولید شده اند. این فرم به آنها این امکان را داده تا وزنی کم و مسلما شکلی زیبا داشته باشند.

مسئله حائز اهمیت در خصوص با بلوک های گچی، قالب خاص آن ها می باشد. به نوعی که شامل فاق و زبانه می باشند. این مسئله سبب می شود تا اجرای آن های خیلی راحت تر باشد.

لیپر

لیپر یکی دیگر از انواع بلوک های ساختمانی است که از پرلیت تولید می شود. از عمده ترین خصوصیات این مدل بلوک می توان عایق صوتی و گرمایشی بودن آن ها را نام برد. از مزیت این نوع بلوک می توان به ممانعت از آتش سوزی و استقامت زیاد آن در آتش سوزی ها اشاره نمود. این گونه بلوک ها قابلیت رنگ پذیری و برش را هم دارند.

مزایای بکارگیری انواع بلوک های ساختمانی

انواع بلوک های ساختمانی
استفاده از انواع بلوک های ساختمانی دارای مزایای متنوعی به شرح زیر می باشد:

صرفه جویی در استفاده از مصالح و مواد اولیه

• زمان اجرا

• حمل و جابه جایی راحت

• عایق بودن نسبی گرمایشی و صوتی

• راحتی و سهولت در مسلح نمودن

• سبک سازی در ساخت و ساز

• میان تهی و کم وزن بودن بلوک در قیاس با آجر

نکات مهم در زمان خرید انواع بلوک های ساختمانی

در بازار انواع بلوک های ساختمانی همواره مطابق قطری که دارند طبقه بندی می شوند. در زمان خرید توجه نمایید که رنگ این مصالح یکدست و سطح آن بدون ترک خوردگی و آلونک باشد و همچنین گوشه آن به صورت کامل قائم باشد. چرا که این گونه متریال دارای سطح کیفی عالی بوده و خرید آن کاملا به صرفه می باشد.

در زمان خرید بلوک های سفالی در سایز های متنوع بایستی دقت نمایید که ابعاد کامل بلوک مورد نظر خود را برای فروشنده معلوم نمایید تا بتوانند نرخ درستی از آن داشته باشید. همانطور که هزینه جابه جایی خیلی زیاد است به ظرفیت کامیون مدنظر در زمان سفارش توجه نمایید تا بتوانید بلوک های زیادتری را در ماشین جا دهید‌

جهت تعیین قیمت بایستی شمار بلوک های خود را در مترمربع ارزیابی نمایید و قیمت هر متر مربع را معیار مقایسه قرار دهید. نکته حائز اهمیت این است که برخی ها سطح کیفی پایین سیستم های تولیدی خود و مواد اولیه نامرغوب، قطر تیغه های آن را بیشتر مورد توجه قرار می دهند که سبب بالا رفتن وزن بلوک می شود.

مرجع مناسب جهت خرید انواع بلوک های ساختمانی

همانطور که گوناگونی انواع بلوک های ساختمانی در بازار زیاد است به ان اندازه هم تنوع فروشندگان و نمایندگی فروش آن ها هم زیاد است. در حقیقت امروزه خیلی از کارخانه ها و فروشندگان به عرضه انواع بلوک های متنوع مبادرت نموده اند. این مسئله سبب شده تا رقابت تنگاتنگی در میان آنها صورت گیرد.

علاوه بر این هر کدام از این فروشندگان دارای شرایط خاص به خود هستند که سبب می شود تا ارائه به وسیله آنها متغیر باشد. از سوی دیگر خیلی از آنها هم خرید خود را در تعداد بالا انجام داده و مخارج نگهداری کمتری دارند. تلفیق کلی این موارد به همراه هم سبب شده تا نرخ یک محصول میان فروشندگان تغییر کند. این مسئله هم اغلب سبب سردرگمی کاربران می شود. برای خرید این محصولات بهتر است به مجموعه های معتبر در این حیطه رجوع نمایید تا محصول مدنظر را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت در اختیار شما قرار دهند‌.

قیمت انواع بلوک های ساختمانی

انواع بلوک های ساختمانی با ملاحظه به خصوصیاتی که دارند و مواد اولیه ای که در آنها استفاده شده است دارای قیمت های متمایزی هستند. بایستی با ملاحظه به بودجه و ابعاد مورد نظر بلوک ها خریداری شوند. همواره بلوک های سیمانی در قیاس با بلوک های سفالی قیمت بیشتری داشته و حتی استفاده بیشتری هم دارد.

enemad-logo