طراحی و چیدمان آشپزخانه مخفی در ساختمان و بالکن

مقالات
طراحی و چیدمان آشپزخانه مخفی در ساختمان و بالکن با این وجود که از یک ایده کلاسیک الهام گرفته شده است، از جدیدترین ایده‌های دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. بعد از فراگیر شدن آشپزخانه‌های اوپن یا باز و منسوخ شدن اختصاص یک فضای بسته و مخفی از دید مهمانان برای آشپزخانه، کم‌تر کسی تصور می‌کرد که دوباره بازگشت به اساس طراحی و چیدمان آشپزخانه مربوط گذشته به‌عنوان یک ایده جدید و جذاب مطرح شود، اما قاعده طراحی و دنیای مد لحاظ کردن تغییرات مداوم و کاربردی بر پایه نیازهای تازه است و در این میان برای بازگشت به ایده‌های گذشته درست مانند در نظر گرفتن ایده‌های تازه هیچ‌گونه محدودیتی قائل نمی‌شود. در هر صورت این روزها طراحی و چیدمان آشپزخانه مخفی در فضاهای داخلی ساختمان و بالکن یک نیاز پراهمیت طراحی محسوب می‌شود و مرور تعاریف و نکات آن برای تمامی علاقه‌مندان به این حوزه جالب توجه خواهد بود.

آشپزخانه مخفی چیست؟

آشپزخانه مخفی یا پنهان عنوانی کلی برای مشخص کردن آشپزخانه‌هایی است که در طراحی و چیدمان آن‌ها پنهان کردن تجهیزات مرسوم آشپزخانه در محوریت اصلی قرار دارد. پنهان کردن تجهیزات آشپزخانه می‌تواند بر اساس الزامات یا مزایای مختلفی در نظر گرفته شده باشد، اما چیزی که در مورد طراحی این نوع آشپزخانه ثابت است و حتمیت دارد همین مسئله پنهان بودن تجهیزات است.
در طراحی داخلی از عبارات و نام‌های مختلفی برای آشپزخانه مخفی استفاده می‌شود که همه ماهیت اصلی این نوع طراحی آشپزخانه را نشان می‌دهند، اما تعاریف و کاربردهای جداگانه‌ای دارند که مهم‌ترین آن‌ها در زیر مورد اشاره قرار گرفته است.

آشپزخانه پنهان

این نام سرراست‌ترین اشاره را به امکان مدرن آشپزخانه مخفی دارد و در طراحی و چیدمان آن نه اختصاص یک مکان جداگانه برای آشپزخانه، بلکه در نظر گرفتن کابینت‌ها و فضای مناسب برای قرار گرفتن تجهیزات آشپزخانه، مورد اهمیت است.

آشپزخانه-پنهان-تک-سامان-هور

آشپزخانه دوم

آشپزخانه دوم در مواردی کاربرد دارد که افراد ترجیح می‌دهند علاوه بر یک آشپزخانه به شکل معمول، یک مکان دیگر را در کنار این فضا و یا فضاهای کم استفاده‌ای مانند زیر پله‌ها، به منظور گنجاندن بخشی از تجهیزات آشپزخانه که ظاهر نامناسب‌تری دارند (مانند ظروف، ذخیره مواد غذایی و…) طراحی و چیدمان کنند.

آشپزخانه کثیف

عنوان کثیف برای این نوع طراحی آشپزخانه به این دلیل به کار برده می‌شود که در این فضاهای مخفی مانند مطبخ‌های قدیمی مسئله به‌هم‌ریختگی و چیدمان تجهیزات و مواد غذایی مختلف در کنار یکدیگر اهمیت ندارد، چون این فضاها توسط دیوارها و سایر پوشش‌های مورد کاربرد در ساخت آشپزخانه مخفی مانند کابینت‌ها و پرده‌ها و… دور از معرض دید قرار دارند.

مطالب مرتبط:

ابعاد و مشخصات بلوک سیمانی کاملا به نوع آن بستگی دارد. برای اطلاعات از مشخصات، اینجا را بخوانید!

طراحی و چیدمان آشپزخانه مخفی در ساختمان

طراحی-و-چیدمان-آشپزخانه-مخفی-در-ساختمان-تک-سامان-هور

متداول‌ترین مکان برای ساخت آشپزخانه مخفی، فضای داخلی خانه‌ها و ساختمان‌ها است. این آشپزخانه طبق تعاریف ارائه شده در بالا می‌تواند هر کدام از انواع آشپزخانه مخفی باشد. البته با توجه به همین تعاریف این‌طور برداشت شود که این نوع طراحی آشپزخانه وابسته به فضای بزرگ و متراژ بالای ساختمان‌ها است، اما اتفاقاً این نوع طراحی آشپزخانه، فضای آپارتمان‌های کوچک را یکدست و زیباتر می‌کند. از مشکلات بیشتر آپارتمان‌ها کم متراژ توی دید بودن آشپزخانه و عدم هماهنگی وسایل و تجهیزات آن با سایر وسایل منازل است و ایده آشپزخانه مخفی با هدف قرار دادن رفع این مشکل و تدارک دیدن امکانات چیدمان مخفی تجهیزات آشپزخانه، پیشنهاد می‌شود.

طراحی و چیدمان آشپزخانه مخفی در بالکن

در نظر گرفتن یک آشپزخانه کوچک و دم دست و کاربردی در بالکن ایده خیلی از طراحان داخلی آپارتمان‌های بزرگ است. طراحی و چیدمان آشپزخانه مخفی در بالکن همچنین برای آپارتمان‌های کوچک هم مناسب است، چراکه می‌تواند از فضای بالکن به نحو شایسته و کاربردی برای تجهیز آپارتمان به آشپزخانه و یکدست کردن فضای داخلی از نظر کاربرد و ظاهر دکوراسیون استفاده کند. قاعدتاً رعایت نکات و الزامات طراحی و چیدمان آشپزخانه مخفی برای هر دو این حالات مهم است و بسته به نیاز و اهداف طراحی و ساخت‌وساز، جهت‌های گوناگونی می‌گیرد.

ایده‌های کاربردی طراحی و چیدمان آشپزخانه مخفی در ساختمان و بالکن

  • استفاده هم‌زمان از درهای کابینت به‌عنوان میز کار و یا میز غذاخوری و نشیمن‌گاه‌ها، هم از جنبه کاربردی جذابیت دارد، و هم از اشغال فضا توسط میزهای جداگانه جلوگیری می‌کند.
  • مینی‌مال و یکدست کردن ظاهر طراحی خانه یا بالکن از مزیت‌های اصلی این نوع طراحی است، اما برای پررنگ کردن عامل جذاب پنهان کاری در طراحی، می‌توان متریال مرسوم در ساخت کابینت را مانند ورق‌های MDF، با مصالح مرسوم در ساخت بنا مانند پوشش‌های گچی ترکیب کرد و جنبه مخفی بودن آشپزخانه را پررنگ‌تر ساخت.
  • یک ایده جذاب برای استفاده بهینه‌تر از فضا و کاربردی‌تر کردن آشپزخانه مخفی، تعریف فضاهای دیگر با کاربردها متفاوت در نزدیکی سازوکار آشپزخانه مخفی است؛ مثلاً می‌توان یک فضای نشیمن یا کار کوچک با امکانت مختلف در کنار آشپزخانه مخفی در بالکن یا ساختمان تدارک دید، تا میزان دسترس‌پذیر به امکانات آشپزخانه بیشتر شود.

نکاتی که باید هنگام دیوارچینی با بلوک سبک، باید به یاد داشته باشید که قبل از انتخاب نوع بلوک برای سازه خود باید آن ها مدنظر قرار دهید!

نکته‌های مهم در طراحی و چیدمان آشپزخانه مخفی در ساختمان و بالکن

نکته‌های-مهم-در-طراحی-و-چیدمان-آشپزخانه-مخفی-در-ساختمان-و-بالکن-تک-سامان-هور

  • برای بهره بردن از حداکثر توان مزیت یکدست و تمیز کردن ظاهر فضا توسط آشپزخانه مخفی، استفاده از رنگ و نقوش متفاوت از رنگ و نقوش کلی فضای طراحی داخلی، در ساخت کابینت‌ها اهمیت دارد.
  • در آشپزخانه مخفی بالکن، استفاده از پوشش‌های شیشه‌ای یا پلکسی گلاس و بستن دریچه بالکن با این مصالح به منظور کم کردن از میزان نفوذپذیری گردوغبار و آلوده شدن ظروف و مواد غذایی و همچنین جلوگیری از پیچیدن بوی غذا در فضا، کاربردی خواهد بود.
  • اگرچه یکی از راه‌های یکدست کردن فضای طراحی داخلی بعد از در نظر گرفتن آشپزخانه مخفی استفاده از کفپوش‌های معمولی فضاهای غیر از آشپزخانه است، اما در نظر گرفتن کفپوش مناسب و قابل شستشو در آشپزخانه مخفی به‌ویژه در بالکن اهمیت دارد.
  • ماهیت آشپزخانه مخفی استفاده بهتر از امکانات است، به همین ترتیب استفاده از تجهیزات چند منظوره یا با قابلیت‌های ویژه در چیدمان آن منطقی‌تر از تجهیزات معمولی است. برای مثال صندلی‌های تاشو انتخاب خوبی برای چیدمان آشپزخانه مخفی است، چون مانند سازوکار این نوع آشپزخانه قابلیت جمع شدن و چیده شدن در فضای کم‌تری دارد.
  • مخفی بودن تجهیزات این نوع آشپزخانه به معنای مخفی شدن مسائل و موارد مربوط به آن نیست. برای مثال بوی غذا یک عامل قابل مخفی کردن نیست، در نتیجه نباید استفاده از تهویه قوی در ساخت آشپزخانه مخفی نادیده گرفته شود.
  • جنس کابینت‌ها و قابلیت‌های آن از نظر دوام و طول عمر و عدم تأثیرپذیری از عواملی مانند رطوبت، نور خورشید، گردوغبار و… به‌ویژه در طراحی و ساخت آشپزخانه مخفی بالکن اهمیت دارد، چون این اجزای اصلی در ساخت این نوع آشپزخانه، در بالکن نسبت به فضای درونی خانه بیشتر در معرض این عوامل قرار می‌گیرند و در نتیجه استفاده از مصالح باکیفیت انتخابی منطقی برای آن محسوب می‌شود.
enemad-logo