کابینت مینیمال چیست و مدل‌های کابینت مینیمال ارزان قیمت

مقالات
کابینت مینیمال یکی از جدیدترین سبک‌های ارائه کابینت آشپزخانه است و به دلیل ماهیت ساده و در عین حال تأثیرگذاری که دارد، بخشی از یک دکوراسیون داخلی مدرن محسوب می‌شود. این نوع کابینت علاوه بر مشخصات اصلی و ماهیت مستقلی که استفاده از آن را برای دکوراسیون مدرن مناسب می‌کند، با توجه به قابلیت‌های اجرایی متنوع برای فضاهای داخلی متراژ بالا و متراژ پایین توصیه می‌شود. این سبک طراحی کابینت همچنین از نظر قیمت هم قابل توجه است به‌طوری‌که احتمال ساخت این تجهیزات با قیمت پایین‌تر از کابینت‌های کلاسیک و مرسوم بالا است و به همین دلیل مدل‌های کابینت مینیمال ارزان قیمت که برای عموم مردم در دسترس است، یکی از مورد درخواست‌ترین سفارش‌های روز در کابینت سازی به شمار می‌آید.

کابینت مینیمال چیست؟

کابینت مینیمال مانند سایر انواع کابینت اصلی‌ترین عنصر سازنده یک آشپزخانه است، اما بر اساس قواعدی که در طراحی مینیمال اهمیت دارد، حفظ سادگی را به‌عنوان اصلی‌ترین ارزش مطرح می‌کند. بنابراین کابینت مینیمال را می‌توان یکی از عناصر یک آشپزخانه مینیمال و کلان‌تر از آن یک طراحی داخلی مینیمال در نظر گرفت که طبق الزامات اصلی این سبک طراحی اجرا می‌شود. این الزامات در موارد جزئی‌تر از مورد کلی حفظ سادگی، بر روی ویژگی‌هایی مانند القای فضای سرد، استفاده از خطوط تمیز و زوایای تیز، توجه به سطوح صاف و استفاده از حداقل متریال و تجهیزات نیز تکیه می‌کند و در میان سایر سبک‌های طراحی و ساخت کابینت طبق این مشخصات شناخته می‌شود.

مشخصات فنی بلوک سبک دارای فاکتورهای زیادی می باشد که پیشنهاد می کنیم درباره آن بیشتر بخوانید!

اصلی‌ترین مشخصات و ویژگی‌های مدل‌های کابینت مینیمال ارزان قیمت

اصلی‌ترین-مشخصات-و-ویژگی‌های-مدل‌های-کابینت-مینیمال-ارزان-قیمت-تک-سامان-هور

 • سادگی مهم‌ترین عنصر مورد اهمیت در سبک طراحی مینیمال است و در ساخت کابینت مینیمال هم اهمیت دارد. بر اساس امکانات موجود سادگی را می‌توان از طریق رنگ، بافت، جنس و تجهیزات الحاقی در کابینت مینیمال ایجاد کرد.
 • استفاده از رنگ‌های خنثی که غالباً رنگ‌های روشن یا تیره را در بر می‌گیرد، از دیگر ویژگی‌های کابینت مینیمال است و مدل‌های ارزان قیمت هم باید با این شرایط رنگی ارائه شوند.
 • باز و گسترده بودن فضا از ویژگی‌های مهم سبک طراحی مینیمال است و برای همین باید در ساخت کابینت مینیمال هم در نظر گرفته شود.
 • سبک مینیمال بر اساس یک قانون نانوشته همزاد سبک‌های طراحی مدرن به شمار می‌آید و بنابراین عناصری هم که قرار است طبق این سبک طراحی و ساخته شوند، باید از عناصر مدرن در ابعاد مختلف بهره ببرند. برای مثال در کابینت مینیمال استفاده از دستگیره‌های مخفی هم از نظر طراحی توجیه‌پذیر است و هم از نظر هماهنگی این نوع تجهیزات با سبک کلی تجهیزات مدرن قابل توجه است.
 • عنصر تقارن که در ساخت انواع کابینت کلاسیک جایگاه مهمی دارد، در کابینت مینیمال چندان بااهمیت شمرده نمی‌شود، اما اگر تقارن راهکاری برای هرچه ساده‌تر کردن طراحی کلی کابینت باشد، حتماً باید به آن توجه شود.
 • استفاده از متریال متنوع مانند سنگ‌های مرمر، چوب و غیره تنها در صورتی در این سبک طراحی و ساخت کابینت مجاز است که این متریال متفرقه دارای ظاهری ساده و هماهنگ با متریال اصلی کابینت یعنی ورق‌های MDF باشند. مثلاً استفاده از سنگ مرمر رگه‌دار در کابینت مینیمال چندان توجیه‌پذیر نیست.

نکات مهم در ساخت و استفاده از کابینت مینیمال

نکات-مهم-در-ساخت-و-استفاده-از-کابینت-مینیمال-تک-سامان-هور

 • استفاده حداقلی از تجهیزات نباید کارایی کابینت آشپزخانه مینیمال را پایین بیاورد. در واقع در نظر گرفتن الگوی ظاهر حداقلی اما ظرفیت بالا، بهترین حالت طراحی این دسته از کابینت‌ها محسوب می‌شود.
 • موضوع رفله یا بازتاب نور از روی بدنه کابینت مینیمال یک عامل جزئی اما پراهمیت است، چون هر نوع و میزان بازتاب نور از روی بدنه این عناصر طراحی می‌تواند اصلی‌ترین اصل مینیمال بودن طراحی را که سادگی ظاهر است، به شکل ناخواسته تحت تأثیر قرار دهد. راهکار مناسب جلوگیری از این مشکل استفاده کردن از رنگ‌ها و انواعی از پوشش MDF مانند پوشش رنگ پلی یورتان است که موجب کم‌ترین میزان بازتاب نور شود.
 • ایجاد یک هارمونی یا یکدستی کامل در کلیت فضاهای اطراف آشپزخانه و کابینت‌ها، جذابیت کابینت مینیمال را بیشتر می‌کند. مسلماً این نوع کابینت باید در هماهنگی با سایر اجزای دکوراسیون قرار بگیرد، در غیر این صورت همچون یک وصله ناجور در طراحی داخلی دیده شده و نتیجه کار را نامناسب جلوه می‌دهد.
 • استفاده از گلدان‌های طبیعی در کنار کابینت مینیمال هرچند که در نگاه اول مانند عناصر تزئینی و ناهماهنگ با سبک طراحی مینیمال به نظر می‌رسد، اما به دلیل سازگاری و همخوانی بصری با هرگونه عنصر مینیمال، توصیه می‌شود.
 • استفاده از نورپردازی (خصوصاً از طریق منابع روشنایی که نور سفید و سرد ایجاد می‌کنند) در کابینت مینیمال غیرمجاز نیست، اما مانند سایر جنبه‌ها باید سادگی در آن لحاظ شود. به همین دلیل است که آشپزخانه‌ها با پنجره یا نورگیر طبیعی در دسته بهترین گزینه‌ها برای اجرای این نوع کابینت قرار می‌گیرد.

پ‌ن:

درباره فاکتورهای تفاوت اسکلت فلزی و بتنی بیشر بخوانید!

قیمت انواع کابینت مینیمال

قیمت-انواع-کابینت-مینیمال-تک-سامان-هور

با مرور ویژگی‌ها و مشخصات کابینت مینیمال فهمیدیم که در این نوع کابینت استفاده از حداقل عناصر تزئینی یک ارزش است و همین مسئله می‌تواند به دلیل استفاده و مورد کاربرد بودن حداقل متریال، بر روی قیمت کابینت مینیمال تأثیرگذار باشد. استفاده بهینه از حداقل‌ها از ویژگی‌های اصلی یک طراحی ایدئال کابینت مینیمال است و به‌خودی‌خود حتماً بر روی قیمت متریال آن تأثیر می‌گذارد، اما لزوماً قیمت طراحی و ساخت آن را پایین نمی‌آورد. طراحی کابینت مینیمال در مقابل طراحی کابینت کلاسیک الزامات ویژه‌تری طلب می‌کند و این مسئله شاید قیمت این دسته از کابینت‌ها را حداقل از این نظر بالاتر ببرد.
البته موارد ذکر شده در بالا قاعده کلی نیست و نمی‌توان به‌طورکلی قیمت متریال کابینت مینیمال را ارزان‌تر از انواع کابینت کلاسیک و قیمت طراحی آن را گران‌تر در نظر گرفت. مدل‌های کابینت مینیمال ارزان قیمت می‌توانند هم بر اساس استفاده کم‌تر از تجهیزات جانبی مانند طبقه‌ها و دستگیره‌های کابینت، هم بر اساس استفاده از یک طراحی ساده و روتین، و هم بر اساس استفاده از متریال با کیفیت پایین‌تر چنین شرایط قیمتی پیدا کرده باشند. نکته‌ای که این میان حائز اهمیت است، در نظر گرفتن تمامی جنبه‌های تأثیرگذار بر قیمت این تجهیزات است که موارد زیر را در بر می‌گیرد:

 1. طراحی کابینت مینیمال و موارد ویژه و کاربردی در آن
 2. ابعاد کابینت مینیمال
 3. میزان متریال استفاده شده در ساخت این کابینت
 4. و همین‌طور نوع متریال استفاده شده برای کابینت؛ برای مثال قیمت کابینت مینیمال ساخته شده از ورق‌های روکش شده با رنگ پلی یورتان حتی ممکن است تا ۵۰ درصد گران‌تر از متریال اولیه ساخت کابینت از جنس MDF معمولی باشد.
enemad-logo