بلوک سبک سیمانی اما مقاوم

مقالات

بلوک سیمانی؛ سبک اما مقاوم

در سال ۱۹۲۰ در سوئد اولین بلوک سیمانی اختراع شد. حدود ۹  سال بعد در سال ۱۹۲۹ بلوک ها توسط یک سرمایه گذار به تولید انبوه رسید. اولین کارخانه تولید بلوک سیمانی در ایران در سال ۱۳۵۲ در استان گیلان تاسیس شد. بلوک سیمانی سنگین نسل اولیه بلوک ها در ایران بود که در کارخانه گیلان به تولید انبوه رسید. با گذشت زمان و پیشرفت علم بلوک های با کیفیت، سبک و مقاوم تر تولید می شدند.

بلوک سیمانی جزو مصالح پیش ساخته در صنعت ساختمان سازی است. با گذشت زمان جنس مواد تشکیل دهنده، اندازه و ابعاد دچار تغییرات اساسی شدند. در حال حاضر بلوک های سیمانی یکی از پرمصرف ‌ترین مصالح ساختمانی است.

در حال حاضر به دلیل پیشرفت علم، ساخت ترکیبات جدید، بالا بردن مزایا و کیفیت بلوک سیمانی، با استفاده از روش های کاملا صنعتی و علمی، در ساخت پروژه های مختلف و بزرگ به طور گسترده استفاده می شوند.

به طور مثال برای ساخت دیوار داخلی ساختمان ها، خانه ها، سقف و طاق خانه ها، کف چینی، دیوار باربر و غیر باربر استفاده می شوند.

در ساخت انواع بلوک های سیمانی باید استاندارد های ساخت (اندازه، وزن و ابعاد) رعایت شود تا در آینده هزینه های مالی و جانی وجود نداشته باشد.

روش ساخت انواع بلوک سیمانی

بلوک سیمانی به دو روش ساخته می شود:

 • سنتی یا دستی
 • نیمه اتوماتیک
 • صنعتی یا تمام اتوماتیک

بلوک سیمانی از ترکیب آب، سیمان، ماسه یا  شن معمولی ساخته می شود. هر نوع بلوک با ویژگی های منحصر به فرد مراحل مخصوص را برای ساخت طی می کنند تا بهترین و با کیفیت ترین بلوک ها تولید شوند.

بلوک ها به دو روش تولید می شوند:

روش سنتی: اولین روش برای ساخت بلوک سیمانی، روش سنتی است. مواد اولیه را با هم ترکیب کرده و در قالب دستگاه دستی می ریزند و سپس با فشار وزن کارگر اپراتور از قالب خارج می کنند. در این روش می توان مواد دیگری را به مواد اولیه افزود. به طور مثال اضافه کردن حباب ساز باعث عایق بندی شدن بلوک می شود. استفاده از ضد یخ بتنی در مواد اولیه باعث افزایش عمر و مقاومت بیشتر بلوک سیمانی می‌شود.

روش نیمه اتوماتیک : این روش ساخت بلوک سیمانی به این صورت است که مواد ترکیب شده را به وسیله دامپر یا تراکتور بیل دار به درون باگت دستگاه تخم گذار منتقل می کنند ، سپس با فشار پرس و ویبره قالب بلوکها از قالب خارج می شوند که پس از آب پاشی و عمل آوری بر روی پالتهای چوبی جمع آوری شده و به انبار بلوک منتقل می شوند.

روش صنعتی: روش اتوماتیک  به عنوان یک روش صنعتی در ساخت بلوک شناخته می شود. در این روش تمام مراحل به وسیله دستگاه تمام اتوماتیک انجام می شود.

 • در روش صنعتی ابتدا مواد اولیه که قبلا در سیلوهای زمینی دپو شده اند هر یک به طور جداگانه وزن سنجی شده و بر روی نوار نقاله ای که در زیر سیلوها قرار گرفته ریخته می شود که پس از این مرحله کلیه مواد اولیه به غیر از سیمان که وزن سنجی شده اند به درون باگت حمل مصالح ریخته می شوند و توسط الواتور به درون میکسر منتقل می شوند .
  پس از اضافه شدن مواد اولیه سیمان و آب به مقداری که قبلا تعیین شده به میکسر اضافه میشود و پس از میکس ملات به درون باگت دستگاه بلوکزنی ریخته میشود . پس از تولید اتوماتیک بلوک ، پالت تولید شده از طریق نوار نقاله به قسمت الواتور حمل بلوک هدایت میشود. بلوکهای تولید شده توسط الواتور به داخل فضای عمل آوری منتقل می شوند که پس از عمل بخاردهی بوسیله سیستم لوورتور اط قفسه ها خارج شده و بر روی نوار تخلیه قرارداده می شوند. در این مرحله بلوکها بوسیله فک اتوماتیک روی پالتهای چوبی حمل بلوک قرار گرفته سپس شرینگ می شوند. بلوکهای آماده به انبار محصول منتقل میشوند تا پس از طی مراحل کنترل کیفیت به محلهای مصرف حمل شوند .

انواع بلوک سیمانی

در دسته بندی اول انواع بلوک های سیمانی را بر اساس وزن گروه بندی می کنند که شامل سه گروه است:

بلوک سیمانی  سبک: در ساخت بلوک سبک از ماسه ، پوکه معدنی ویا پوکه صنعتی استفاده می شود. بلوک سبک انواع مختلفی دارد:

 • بلوک سبک رده ۱: چگالی بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب
 • بلوک سبک رده ۲: چگالی بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم در متر مکعب
 • بلوک سبک رده ۳: چگالی بین ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ کیلو گرم بر متر مکعب
 • بلوک سیمانی رده ۴: چگالی بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب که نیمه سبک نیز نام گذاری میشوند.

 

بلوک سیمانی نیمه سبک: بلوک نیمه سبک از لحاظ وزن با بلوک سبک تفاوت دارد. گاهی بلوک نیمه سبک را در گروه بلوک سبک قرار می دهند.

چگالی این بلوک بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

 

بلوک سیمانی سنگین: این بلوک معمولاً ویژگی باربری دارد و ضخامت آن بسیار بیشتر از دو گروه دیگر است. درون آن را با مخلوط شن و ماسه پر می شود. در دو نوع ته بسته و ته باز تولید می شوند. استاندارد های تولید بلوک سیمانی سنگین برای طول، بلندی و پهنا به ترتیب ۴۰ ، ۲۰ و ۲۰ می باشد.

از بلوک سنگین در ساخت دیوار حیاط، باغ ها، ویلا ها و … استفاده می شود. در ساخت جوی و جدول کنار خیابان و تیغه هایی که نقش باربر دارند نیز می توان استفاده کرد.

 

انواع بلوک سیمانی بر اساس ساختار و شکل آن

نوع دیگر دسته بندی بلوک سیمانی بر اساس شکل ظاهری آن آن است:

 • بلوک توخالی غیر باربر
 • بلوک تو پر
 • بلوک توخالی باربر
 • آجر بتنی

دسته بندی دیگر بلوک سیمانی بر اساس نوع ماده ای (صنعتی یا معدنی) است که در ساخت بلوک ها به مواد اولیه اضافه می شوند:

بلوک سیمانی صنعتی: در ساخت این نوع بلوک از ترکیب سیمان، آب و دانه های صنعتی استفاده می شود. تفاوت بلوک صنعتی با بلوک معمولی (سیمان، آب و ماسه) در این است که خاصیت عایق کاری بیشتری دارد و مواد صنعتی در آن به کار می رود. وزن مخصوص  این نوع بلوک حداکثر ۹۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

بلوک سیمانی معدنی: پوکه های معدنی در واقع همان خاکستر های آتشفشانی هستند که از معادن مرغوب استخراج می شوند به عنوان مواد اولیه در تولید بلوک معدنی استفاده می کنند. مواد معدنی را با آب و سیمان ترکیب می کنند. مواد معدنی مرغوب به وفور در معدن های کشور وجود دارد، مانند: پوکه معدنی در شهر تبریز و پوکه معدنی در قروه.بلوک پوکه ای

رایج ترین و مهمترین پوکه های معدنی اسکوریا و پومیس هستند.

انواع بلوک سیمانی؛ بهترین و با کیفیت ترین ها

در این قسمت بهترین و با کیفیت ترین بلوک های سیمانی از نوع صنعتی و معدنی را معرفی می کنیم:

بلوک سیمانی لیکا: بلوک لیکا جزء بلوک صنعتی است. در تولید بلوک لیکا از دانه های ریز رس (گرد و ریز) استفاده می شود. ابتدا دانه های رس را در کوره گردان ریخته و حرارت کوره را تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد بالا می‌ برند. وزن رس در این فرایند (چرخش در کوره گردان) کاسته می شود. در نهایت به اصطلاح رس منبسط شده به دست می آید. سپس دانه های رس منبسط شده را با سیمان و آب ترکیب می کنند. رنگ این دانه ها قهوه ای رنگ زبرو دارای خلل و فرج بسیار ریز است .

بلوک لیکا به دو شکل اصلی توپر و توخالی در شکل، وزن و ابعاد مختلف تولید می شود. به عنوان عایق صوت و حرارت است. از بلوک سیمانی لیکا برای ساخت دیوار غیر باربر و سقف تیرچه بلوک ها استفاده می شود. انواع بلوک سیمانی لیکا:

بلوک لیکا جزو مقاوم ترین و با کیفیت ترین بلوک ها است که استفاده از آن از لحاظ مالی در آینده مقرون به صرفه می باشد.

بلوک سیمانی سرباره ای ذوب آهن: در گروه بلوک های صنعتی قرار می گیرد. کار صنایع فولاد و ذوب آهن با کوره است. مواد معدنی را در کوره ذوب می کنند، سپس محصول اصلی مثل فلزات اصلی استیل و سرب  و … را از مواد باطله جدا می کنند. مواد باطله را توسط جت واتر به سرعت سرد می کنند تا قابل استفاده شود. مواد باطله شامل سیلیس و آلومینا است که جزو مواد اولیه برای ساخت بلوک سیمانی سرباره است.

کارخانه های ذوب آهن مواد باطله را به کارخانه های سیمان می فروشند. سیمان سرباره تخلخل بسیار کمی دارد، یعنی مقدار فاصله بین مواد و مولکول های سیمان که در زمان سفت شدن ایجاد می شود بسیار کم است. به فاصله بین مولکول ها تخلخل می گویند.

 

 

بلوک لیکا

 

نوع دیگری از بلوک سیمانی از نوعی پوکه صنعتی نام پرلیت ساخته می شود. شکل ظاهری آن کروی شکل است و در ساخت بلوک سبک از آن استفاده می شود. وزن سبک، خاصیت عایق بندی بلوک ساخته شده ضد اشتعال بودن از مزایای این بلوک است. البته در کنار آن از مواد دیگری به نام میکروسیلیکا، پوکه کرپ و الیاف پلی پروپیلن استفاده می شود.

بلوک سیمانی پومیس: بلوک پومیس در دسته بلوک معدنی قرار دارد. در تهیه مواد اولیه بلوک پومیس از پوکه های مواد معدنی استفاده می شود. مواد لازم را از دهانه کوه های آتشفشانی جمع‌آوری می کنند. سپس این مواد را با سیمان، آب و … ترکیب می کنند. بعد از ترکیب مواد را در قالب های فلزی ریخته و در اتاق بخار قرار می دهند تا خشک شوند.

بلوک پومیس عایق صوت و حرارت ، دارای وزن سبک اما مقاومت بالایی دارد.

 

ابعاد بلوک سیمانی

ساخت بلوک سیمانی سبک باید مطابق با استاندارد های سازمان ملی استاندارد باشد که به شرح زیر است:

 • بلوک بزرگ: ارتفاع ۲۰، عرض ۳۰، طول ۴۰
 • بلوک متوسط: ارتفاع ۲۰، عرض ۱۵ یا ۲۰، طول ۴۰
 • بلوک کوچک: ارتفاع ۲۰، عرض ۸ یا ۱۰، طول ۴۰

حداقل ضخامت دیواره در بلوک توخالی باید ۱۳ میلیمتر باشد.

 

حداقل مجاز رواداری های ابعاد واقعی از ابعاد اسمی به شرح زیر است:

 • طول و عرض: ۳ میلیمتر
 • ارتفاع: ۴ میلیمتر

قیمت بلوک سیمانی در چند سال اخیر به دلیل نوسانات زیاد در بازار مانند همه مصالح دچار تغییرات زیادی شده است. تغییر در قیمت مواد اولیه مهم ترین عامل تاثیر گذار است، مخصوصاً در بلوک های سیمانی سبک مانند بلوک لیکا یا مشابه آن که از مواد صنعتی، معدنی و آتشفشانی تهیه می شوند.

تغییر در قیمت ماسه و سیمان از عوامل تاثیر گذار در نوسان قیمت بلوک سیمانی است. نوسان در بازار داخلی و جهانی بر خرید فروش قیمت بلوک سیمانی تاثیر می گذارد. عرضه و تقاضا از دیگر عواملی است که بر خرید و فروش بلوک و قیمت بلوک سیمانی تاثیر مستقیم می گذارد.

ذکر این نکته ضروری است که استفاده از بلوک سبک سیمانی و نیمه سبک به دلیل ویژگی هایی که در بالا اشاره شد مقرون به صرفه هستند و در طولانی مدت ماندگاری بسیار بالایی دارند.

 

زمانی که صفحات زمین نسبت به یکدیگر حرکات انتقالی داشته باشند، در اثر آزاد شدن نیروی نهفته در زمین بسته به بزرگی زمین لرزه، هر آنچه بر روی صفحات زمین قرار دارد، به صورت رفت و برگشتی یا بالا یا پایین دستخوش حرکاتی میشود. مهم ترین تدبیری که در ساختمان سازی برای جلوگیری از تلفات جانی و مالی ناشی از زلزله صورت گرفته است، سبک سازی ساختمان با بلوک سبک میباشد.

زیرا بیشترین درصد یا مساحت یک سازه به تیغه چینی آن میرسد که استفاده از بلوک سبک به جای مصالح سنتی و سنگین از جمله کارآمد ترین تدبیرها در کنار مقاوم سازی اسکلت سازه میباشد. برای مثال تصور کنید در یک واگن متحرک ایستاده اید و به محض حرکت این واگن به سمت جلو، پاهای شما به سمت آن حرکت و بالاتنه ی شما به سمت خلاف جهت حرکت میکند.

در شبیه سازی حرکت سازه در زلزله نیز میتوان به این امر اشاره کرد که فونداسیون در جهت حرکت پوسته زمین حرکت کرده و به دنبال خود ستونها را جابجا میکند. در اثر این حرکت یک نیروی اینرسی افقی در سقفها در خلاف جهت ریشه ایجاد میشود که اتصال محکم و یکپارچه اجزا سازه در این هنگام نقش به سزایی در سرپا ماندن سازه ایفا میکند. بر فرض اینکه سازه از اسکلتی قوی و منسجم در برابر زلزله برخوردار باشد، مورد دیگری که در کاهش تلفات سازه و ایمنی افراد ساکن در آن نقشی مهم ایفا میکند، وزن سازه است.

تاثیر سبک سازی سازه در کاهش تلفات ناشی از زلزله

سبک سازی سازه با بلوک سبک

در ادامه بحث بالا، به سراغ وزن سازه و بررسی سنگینی مصالح مصرفی درون آن میپردازیم. بر طبق مصوبات نظام مهندسی و سازمانهای ناظر بر شهرسازی ، لازم است که از مصالح سبک نظیر بلوک سبک برای ساخت دیواره های ساختمان استفاده شود. زیرا به کار رفتن بلوک سبک در ساخت دیوارهای غیر باربر، از عمده وزن سازه میکاهد. در بالا در مورد نیروی اینرسی صحبت شد، این نیرو در اثر وزن سازه زیاد یا کم میشود. هرچه وزن مصالح به کار رفته در ساخت کمتر باشد این نیروی ایجاد شده در خلاف جهت حرکت ساختمان، کمتر شده و استحکام سازه در برابر این فشار بیشتر میشود، در نتیجه گسیختگی دیرتر اتفاق می افتد.
فرض کنید از مصالح سنگین سنتی در ساخت دیوارهای ساختمان استفاده شود، به دلیل وزن بالایی که این عضو به کل سیستم وارد میکند، توان ستون ها و اسکلت فولادی یا بتنی آن، هر چقدر هم قوی ساخته شده باشد، در برابر آن به مراتب کاهش یافته و دچار گسیختگی شده و حالت الاستیک خود را از دست میدهد.
در حالی که استفاده از بلوک سبک برای ساخت تیغه های سازه، این مشکل را از بین برده و شرایط عملکرد هماهنگ هر چه بهتر این دیوار ها را در همکاری با اسکلت سازه فراهم می آورد. بلوک سبک انواع مختلف دارد که بلوک های سوراخ دار میتوانند در اتصال دیوار به اسکلت نقش بهتری را ایفا کنند. زیرا از دل این سوراخ ها می توان میلگرد هایی را برای اتصال این عضو به اسکلت سازه جوش داد.
در این حالت سازه در برابر نیروی رفت و برگشتی زلزله انعطاف پذیر و شکل پذیر شده و اجزای ساختمان مثل حلقه های زنجیر نسبت به هم منسجم میمانند.
البته که بلوکها برای پایداری بیشتر باید در دل قاب هایی که به اسکلت متصل هستند قرار گیرند تا در برابر نیروهای خارج از صفحه پایدار و استوار باقی بمانند.

ویژگیهای بلوک سبک که برای زلزله مناسب است

ویژگی بلوک سبک

هر چه حلقه های این زنجیر شکننده تر باشند، میزان مقاومت شان در برابر نیروهای جانبی پایین تر آمده و در اثر کشیدگی یا فشار شکسته شده و باعث فروپاشی سازه و از بین رفتن عملکرد هماهنگ آن میشوند. همانطور که میدانید بلوک سبک یک عضو غیر باربر در ساختمان است که برای کاهش وزن سازه در ساخت به کار میرود. عملکرد سازه در هنگام زلزله به این صورت است:
نیروی اینرسی ایجاد شده در سقف یا دال ، ناشی از زلزله، باید از طریق تیرهای افقی به ستون ها و از ستونها به فنداسیون و از آنجا به زمین انتقال یابد. همانطور که دیدید بلوک سبک کوچکترین نقشی در این انتقال نیرو به زمین ندارد مگر حفظ انسجام و برپایی ساختمان و عدم فروپاشی و تهدید جان ساکنان آن که هر چه قوی تر و مقاوم تر باشد، میزان تلفات را کاهش داده و هر چه سست تر و شکننده باشد، میزان ضرر مالی تحمیلی به ساکنان سازه را افزایش میدهد.
اما بلوک سبک چیست؟
به بلوکی می گویند که چگالی آن کمتر از ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد. در صورتی که خرید بلوک سبک از مراکز غیر معتبر صورت گیرد، استفاده از این بلوک در ساخت تیغه ها باعث تحمیل فشار مضاعف به اسکلت سازه و بر هم خوردن محاسبات سازه ای در جهت طراحی اسکلت آن میشود و هنگام وقوع زلزله اسکلت یارای مقابله با نیروی وارد بر سازه و اینرسی ایجاد شده در آن را نخواهد داشت.
اجرای ساختمان با مصالح مرغوب، می تواند متضمن کارآمدی طراحی و محاسبات مهندسی ساختمان شده و در غیر اینصورت و اجرای نادرست ساختمان و عدم اتصال و یکپارچگی سازه، عملا مهندسی بودن طراحی سازه را زیر سوال میبرد.
بلوک سبک در ساخت انواع ساختمانها با شکل های مختلف استفاده می شود که پروژه های انبوه سازی، برج های بلند، ساختمان های کوچک و غیره از جمله موارد مصرف این بلوک میباشد.
شاید این سوال برایتان مطرح شود که در میان انواع بلوک موجود در بازار مصالح ساختمانی، کدام یک بر دیگری برتری دارد؟

بلوک سبک مقاوم و سازگار با شرایط آب و هوایی

بلوک مقاوم در برابر رطوبت

انتخاب مصالح ساختمانی باید با فاکتورهایی صورت گیرد که طول عمر سازه را افزایش داده و در عین حال در زمان ساخت دارای صرفه اقتصادی باشد. حال که ساخت تیغه های ساختمان باید با مصالح سبک نظیر بلوک سبک صورت گیرد، انتخاب در میان انواع آن، امری بحث برانگیز میشود و نیاز به بررسی ویژگی و بودجه دارد.
به طور کلی ماده اولیه ای که در ساخت بلوک سبک استفاده میشود، تاثیر به سزایی در مقاومت آن و قیمت تمام شده آن دارد. بلوک سفالی، بلوک سیمانی، و بلوک های هبلکس و aac از جمله مصالح مصرفی در پروژه های مختلف عمرانی میباشند.
اما رایج ترین بلوکی که در پروژه های عمرانی استفاده می شود، بلوک سبک سیمانی است که علاوه بر سبکی از قیمت معقولی هم برخوردار است و علاوه بر آن، به عنوان بلوک عایق حرارتی و صوتی در پروژه های آپارتمان سازی عمل میکند.
موضوع دیگر ، تطابق و سازگاری ماده به کار رفته در ساخت بلوک، با اقلیم منطقه ای است که سازه در آن بنا شده است. در صورتی که این سازگاری وجود نداشته باشد، در اثر زمان مصالح فرسوده شده، از بین رفته و ضرر مالی زیادی به سازه تحمیل می کند.

بلوک سبک یکی از مقاوم ترین مصالح موجود در بازار است که به دلیل ملات یا بتنی که در ساخت آن استفاده می شود قابلیت سازگار شدن با هر آب و هوایی را داشته و به دلیل سبکدانه هایی که در دل آن استفاده شده است، از مقاومت فشاری قابل قبولی برخوردار میباشد. مقاومت فشاری بلوک سیمانی، در هر عدد آن ۳۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است که این عدد نسبت به سایر انواع بلوک، مقدار قابل قبولی میباشد.

تفاوت میزان تلفات سازه با مصالح سنگین و سبک

تفاوت ساختمان سنگین و سبک در زلزله

در گذشته به جای بلوک سبک از آجر که جز مصالح سنتی سنگین محسوب میشود، استفاده می شده است. آجر به کار رفته در دیوار از جمله اعضای آسیب پذیر در ساختمان های بنایی یا سازه های مهندسی میباشد. وزن متر مربع دیوار آجری با وزن متر مربع دیوار سبک، بسیار متفاوت است و استفاده از آجر در ساخت پروژه موجب تحمیل هزینه گزافی برای ساخت و طراحی اعضای باربر سازه میشود. و به دلیل وزن سنگین، زیاد بودن ارتفاع دیوارها و عدم انسجام کافی مصالح و مهار نبودن صفحه دیوار با این مصالح، آسیب پذیری آن بیش از سایر مصالح سبک مصرفی میگردد.

بلوک سبک که جایگزین بسیار مناسبی برای آجر در دیوار کشی سازه های بلند و کوتاه میباشد، ابعاد و مدل های مختلفی دارد که از ترکیب پوکه های سبک و سیمان تشکیل شده است. اما تنها به کار رفتن بلوک سبک در ساخت دیوار باعث مقاومت این عضو در زلزله نمیشود. زیرا فروپاشی و شکست دیوارها طی زلزله های اخیر نشان دهنده ضعف عملکرد اجرایی در ساخت دیوارهای سازه است که مقاوم سازی آن به صورت اصولی در سازه های امروزی امری بسیار مهم است که باید به آن دقت شود.


بلوک سبک به کار رفته در دیوار باید با شاتکریت یا رویه بتنی جهت مقاوم سازی دیوار پوشیده شده و در مناطق خورنده و مرطوب این دیوار باید دارای اندود مناسب و با فرمول ساخت متناسب انتخاب شود.

مقاوم سازی دیوار ساخته شده از بلوک سبک

مقاوم سازی بلوک سبک

اما مقاوم سازی دیوار به موارد ذکر شده در بالا ختم نشده و بهتر است جهت انعطاف پذیری بیشتر سازه، دیوار ساخته شده با استفاده از شبکه های فولادی، انسجام بخشیده شده و علاوه بر افزایش مقاومت فشاری آن مقاومت کششی و انعطاف پذیری آن نیز افزایش یابد.
در طی حرکات مختلفی که هنگام زلزله رخ میدهد، دیوار در صورتی که از مصالح سنگین بنایی ساخته شده باشد، رفتار ضعیفی در برابر حرکات خواهد داشت. در حالی که با عبور میلگرد از دل بلوک های سوراخ دار سبک، ضعف حرکتی صفحه یا پنل دیوار برطرف شده و دیوار قادر به تغییر شکل در برابر بارهای جانبی وارد به خود خواهد بود.
در نتیجه¬ی انجام آزمایشات مختلف فشاری و کششی که روی دیوارهای ساخته شده با مصالح نوین در برابر زلزله صورت گرفته است، نهاد های اجرایی و مهندسی ، به استفاده از مصالح سبک به جای مصالح بنایی و سنتی، توصیه کرده و مقررات و آیین نامه های مختلفی را وضع کرده اند که منجر به سخت گیری بیشتر در اعطای پروانه به سازندگان سازه شده است. که این امر تا حدودی توانسته به سبک سازی بافت شهری در برابر زلزله کمک کند.

مضرات خرید بلوک سبک غیر استاندارد برای سازه
در واقعیت و ساخت بلوک، نظارت های لازم در جهت تولید بلوک استاندارد مطابق با آیین نامه های شهرسازی و اجرایی صورت نمی گیرد. در صورتی که بلوک را از کارگاههای تولیدی غیر معتبر خریداری کنید، ممکن است هزینه های نگهداری از سازه در طی بهره برداری از آن افزایش یافته و سازه در هنگام زلزله با کوچکترین تکان دچار شکست در دیواره های خود شود.
از جمله ویژگی های منفی تولید غیر استاندارد بلوک سبک میتوان به موارد زیر اشاره کرد که هنگام زلزله مشکلات عدیده ای را برای سازه به وجود می آورد:
۱- در صورتی که میزان جذب رطوبت بلوک سبک بیش از حد مجاز باشد، در مناطق مرطوب با جذب آب به خود باعث نمور شدن سازه و افزایش اتلاف انرژی برای خشک و گرم کردن فضای منزل میشود. در مناطق گرم این نقیصه باعث جذب آب ملات توسط بلوک و عدم چسبندگی و اتصال لازم بلوکها با هم در ساخت و چینش تیغه ها میشود. میزان جمع شدگی خطی بلوک سیمانی به صورت استاندارد باید کمتر از ۶۵ هزارم درصد باشد.

۲- مورد دیگر چگالی آن است که در بند های بالا حول آن بحث شد. در صورتی که چگالی بلوک سبک کنترل نشده و بیش از عدد ۱۷۰۰ شود، جز مصالح نیمه سبک یا سنگین قرار میگیرد که تحمیل بار اضافی به سازه عملا طراحی مهندسی اجزای باربر آن را بی اثر میکند و این لطمه جدی به پیکر سازه در حین زلزله اعمال میکند.
۳- کم بودن مقاومت مکانیکی بلوک سبک نیز از دیگر معضلات است که باعث افزایش پرت و دور ریز مصالح ساختمانی میشود. همین امر باعث افزایش هزینه ساخت و مشکلات مقاومتی در ساخت پروژه میگردد. کار با این مصالح بسیار سخت میشود زیرا از کار پذیری بالایی برخوردار نبوده و کوچکترین ضربه ای باعث شکست یا ترک آنها میشود. و از آنجایی که از مصالح شکسته در ساخت سازه نمیتوان استفاده کرد، این امر هزینه تحمیلی به کارفرما را افزایش میدهد.
۴- ابعاد غیر استاندارد یا رواداری های غیر مجاز بلوک از دیگر ویژگی های غیر قابل قبول این عضو در سازه میباشد. چیدمان صحیح و اصولی مصالح در تیغه چینی بسیار مهم است و صاف و یکدست بودن سطح آن هزینه های نازک کاری پروژه را به مراتب کاهش میدهد که افزایش رواداری ها این مشکل را برای کاهش سرعت اجرا و افزایش هزینه های ثانویه ایجاد میکند.
۵- نداشتن خاصیت عایق حرارتی و صوتی از دیگر معضلاتی است که این مصالح میتوانند داشته باشند که به طور کلی خرید از مراکز مهندسی و معتبر تولید کننده بلوک سبک از هر نوعی، از جمله سرمایه گذاری های مطمئن در جهت ساخت بهینه سازه میباشد.

ویژگی های بلوک سبک استاندارد در برابر زلزله

اما بلوک سبک ویژگی ها و نشانه هایی دارد که میتوان آنها را از کارگاه های معتبر طلب کرده و یا از ظاهرشان آنها را تشخیص داد. از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- بلوک های استاندارد دارای ابعاد مختلف و کاربریهای متفاوت می باشد که بسته به مکانی که در آن استفاده می شوند، دارای سایزهای متنوع و وزنهای مختلف میباشند. انتخاب بلوک متناسب با کاربری آن از جمله مهمترین کارهایی است که هنگام ساخت باید به آن توجه شود.
۲- شما یک بلوک استاندارد را میتوانید از ظاهر آن تشخیص دهید. یک بلوک سبک دارای ظاهری یکدست است در حالی که اگر به درستی نگهداری و عمل آوری نشود، ظاهر آن پر رنگ و کمرنگ خواهد بود.
۳- یک بلوک سبک با ویژگی ها و طرح اختلاط استاندارد، مقاومت مکانیکی بالایی دارد. به گونه ای که اگر از ارتفاع یک و نیم متری از دست رها شود، هیچ گونه ترک و شکستگی بر نمی دارد. استفاده از سبکدانه در کنار آب و سیمان باید به گونه ای تعیین شود که علاوه بر حفظ سبکی، مقاومت آن را حفظ کند.
۴- مقاومت بلوک سیمانی اگر استاندارد ساخته شود، در برابر حریق یا آتش سوزی بالا خواهد بود، علت این امر مقاومت بالای سیمان یا بتن به کار رفته در آن است که مانع از ذوب یا کاهش مقاومت قطعه در برابر حریق میشود.
۵- گاها در ساخت بلوک جهت سبک سازی، از حباب های هوا استفاده می شود که این امر به علاوه¬ی جداره های متعدد که در ساخت قالب بلوک، در سایزهای مختلف به کار میرود، باعث عایق شدن بلوک میشود. از خاصیت عایق بودن بلوک میتوان در جهت صرفه جویی انرژی های سرمایشی و گرمایشی، بهره برد و از آن در ساخت فضاهای آکوستیک استفاده کرد.
۶- بلوک استاندارد دارای لبه های زبر و خشن است که با لمس و فشار به راحتی خرد و کنده نمیشود.
۷- ضریب جمع شدگی خطی یک بلوک سبک استاندارد کمتر از ۶۵ هزارم درصد میباشد.

موارد کاربرد بلوک سبک در سازه برای سبک سازی

کاربرد بلوک سبک در سازه

اما محل مصرف بلوک های سبک، برای جلوگیری از تلفات زمین لرزه و بهره مندی از مزیت های آن در کجای سازه میباشد؟
بلوک سقفی و بلوک دیواری در سایزهای مختلف، با تعداد جداره های متفاوت، به صورت دوجداره، سه جداره و چهار جداره در بازار موجود است که با توجه به محلی که باید مصرف شود برای پروژه انتخاب میشود.
۱- بلوک مناسب سقف، بلوکی است بسیار سبک است و در ساخت آن از ترکیب سیمان و آب و مقدار بسیار اندک سبکدانه استفاده میشود و به عنوان پر کننده تیرچه بلوک به کار میرود که باعث سبک شدن سقف و به طور کلی سازه میشود.
۲- بلوک مناسب دیوارهای پیرامونی سازه که در جداره های بالا مثل چهار جداره، سه جداره انتخاب میشود. زیرا این بلوک ها باید به عنوان عایق حرارتی و برودتی و صوتی در منزل عمل کنند و مانع از ورود اصوات ناخواسته و هوای بیرون به داخل منزل شوند.
۳- بلوک مناسب دیوارهای حائل بین واحد های آپارتمانی ، این بلوک سبک برای جلوگیری از رد و بدل شدن صدای خانه ها به یکدیگر باید در جداره های بالا انتخاب شوند زیرا زندگی آپارتمان نشینی با شلوغی رفت و آمد روبرو است که باید با استفاده از مصالح مناسب این مسئله رفع شود.
۴- بلوک های مناسب فضای داخلی مابین اتاق های داخلی : این تیغه ها معمولا با عرض کمتر انتخاب میشوند تا هم در درون منزل تبادل حرارت در اتاق ها صورت گیرد و هم فضا بازتر شود.

ویژگی ساختمان ضد زلزله چه میباشد؟

ساختمان ضد زلزله

به طور کلی موارد و فاکتورهای زیادی وجود دارد که یک سازه را در برابر نیروی جاذبه، نیروهای جانبی و بلایای طبیعی نظیر زلزله حفظ کرده و آن را مقاوم کند. همانطور که در بخش های بالا هم ذکر شد، تنها استفاده از بلوک سبک، در ساخت ساختمان ضد زلزله تاثیر به سزایی نداشته و انتخاب مصالح مناسب، ساخت و طراحی ضد درست، اجرای صحیح و اتصالات محکم از جمله مواردی است که یک سازه مقاوم را در برابر هر نوع تکانی به وجود می آورد.

۱- بلوک سبک از هر نوعی، تنها سازه را سبک می کند و این همه قضیه نیست بلکه اتصالات بین سقف یا دال، ستون ها ، کف و فونداسیون باید به قدری محکم و حساب شده باشد که تمامی نیروهای جانبی که تعادل سازه را به هم میزند، بتواند از طریق اجزا به بن سازه رسیده و از آنجا به زمین انتقال یابد. در ساختمان هایی که سنگین بوده و از مصالح سنتی در ساخت آنها استفاده میشود، به دلیل وزن بالا، در هنگام زلزله، ابتدا سقف روی ساکنان فرو ریخته و سپس دیوارها فرو می پاشد که احتمال آسیب جانی و مالی را به مراتب افزایش میدهد.
۲- اتصالات صحیح در سازه های فولادی و استفاده از میلگرد های با شماره مناسب از جمله ضروری ترین مواردی است که هنگام ساخت باید به آن توجه شود.
۳- یک ساختمان باید برای در امان ماندن از ضربات افقی ناشی از زلزله، بسیار انعطاف پذیر و شکل پذیر باشد. بلوک سبک به دلیل سوراخ هایی که در دل خود دارد میتواند مسلح شده و از طریق قاب هایی که برای نگهداری از آن، اطرافش بنا میشود، به ستونها متصل شده و نیروهای جانبی را به درستی از خود عبور دهد و فرو نپاشد. بلوک سبک هیچ گونه نقش باربری در سازه ندارد تنها میتواند به عنوان یک انتقال دهنده انرژی، برای سرپا ماندن خود عمل کند.
۴- مورد دیگر برای ساخت سازه ضد زلزله، نظم و تقارن در پنل معماری آن است. این نظم است که باعث پخش یکنواخت نیروی ناشی از زلزله در کل سازه و قرینه و هماهنگ عمل کردن کل سازه در حرکات رفت و برگشتی میشود و سازه را دچار پیچش یا فروپاشی نمی کند.
۵- ساخت و طراحی فونداسیون قوی در جهت نگهداری از سازه در اثر وزن یا حرکت های جانبی در اثر زلزله باعث تولید یک ساختمان محکم میشود.


چگونه یک بلوک سبک مثل عایق صوتی عمل میکند؟

علت اینکه یک بلوک عایق صوتی میشود چه میباشد؟ برای پاسخ به این سوال باید عملکرد ماده در برابر صوت را فهمیده و آنرا در مواد اولیه یا ساختار انواع بلوک سبک بررسی کنیم. در بازار مصالح ساختمانی با انواع بلوک روبرو هستیم که بد نیست طریقه ساخت و ویژگی هر کدام، همچنین تفاوت آنها نسبت به هم را مورد بررسی قرار دهیم.
زمانی یک جسم، ضد صوت یا عایق صوتی است که بتواند امواج صوت را به خود جذب کند و مانع عبور بسامد صوت به طرف دیگر دیوار شود. علاوه بر این موضوع، قوانینی هم وجود دارد که بر طبق آن میتوان نسبت به ساخت یک جسم عایق صوتی اقدام کرد. کنار هم قرار دادن مواد با جرم های مختلف و چگالی های متفاوت همچنین وجود لایه های هوا مابین اجسام از جمله عوامل تاثیرگذار در به وجود آمدن یک عایق صوتی قوی میباشد.

در مبحث انواع بلوک سبک عایق صوتی، لازم به ذکر است، بلوک های چند جداره به دلیل داشتن لایه های مختلف در کنار هم و داشتن سوراخ هایی از هوا در مابین این جداره ها، به عنوان یک دیوار صوتی عمل کرده و مانع از عبور تمامی صدا از خود میشود. علت این امر شکستن قدرت صوت در برخورد با لایه های مختلف آن با جرم های متفاوت میباشد.

انواع بلوک سبک عایق صوتی

بلوک عایق صوتی

بلوک گازی یا AAC : ماده به کار رفته در این بلوک ساختمانی، سیمان، سیلیس و آهک است. از ویژگی های این بلوک که در ساخت تیغه های ساختمانی به کار میرود میتوان به سبکی و استحکام آن اشاره کرد. بلوک گازی در بازار به دو صورت اتوکلاو یا غیر اتوکلاو عرضه میشود. نام بلوک گازی اتوکلاو شده ممکن است به گوش شما خورده باشد، که باید در خصوص ویژگی های این بلوک بدانید، در فرمول ساخت آن پودر آلومینیوم به کار رفته که این امر سبب ایجاد حباب های گاز در این بلوک میشود که همین امر در سبک شدن هر چه بیشتر آن و عایق صوتی شدن بلوک تاثیر به سزایی دارد.

در دستگاه اتوکلاو تحت حرارت ۲۰۰ درجه، این ملات پخته شده و با تخلخل بسیار بالا در ساخت تیغه ها استفاده میگردد. این بلوک سبک عایق صوتی بوده و کارفرما با توجه به بودجه ای که برای ساخت سازه در نظر دارد میتواند آن را خریداری نموده و در ساخت تیغه استفاده نماید. این بلوک برای اجرا، به چسب مخصوص نیاز دارد. این چسب مخصوص جهت چیدمان لایه ها روی هم، به جای ملات ماسه سیمان، مورد استفاده قرار میگیرد که نسبت به رایج ترین بلوک سبک در ایران که بلوک سیمانی است، از قیمت بالاتری برخوردار میباشد و هزینه اجرای آن نیز به سبب ملات مخصوص افزایش می یابد.
نوع دیگر بلوک گازی بلوکهای اتوکلاو نشده هستند که به دلیل قرار نگرفتن در دستگاه فشار میزان مقاومت آنها نسبت به بلوک AAC به مراتب پایین تر بوده و وزن آن ۵۰ درصد سبک تر از سایر بلوک های سیمانی میباشد. البته توصیه میشود هنگام خرید مصالح تیغه چینی نسبت به مقاومت فشاری بلوک در کنار عایق بودن آن نیز حساس باشید.

بلوک لیکا یا صنعتی : اگر نام بلوک لیکا و مزایای آن را شنیده اید، در اینجا لازم به ذکر است ملاتی که در ساخت این نوع بلوک سبک به کار رفته است، سیمان و آب میباشد. از این بلوک برای ساخت دیواره های بیرونی فضا و نمای ساختمان استفاده می شود که می توانید آن را از حفره های هوا و تخلخلی که در ساختار آن وجود دارد بشناسید.
شاید ایرادی که بتوان به این بلوک گرفت، عدم استفاده از ریزدانه های سبک سنگی برای جلوگیری از افزایش وزن بلوک میباشد. بلوک لیکا، عایق صوتی خوبی بوده ولی مقاومت فیزیکی یا فشاری آن نسبت به بلوک سیمانی به مراتب پایین تر میباشد. و بسته به بودجه مورد نظر میتوانید از بین انواع مصالح سبک، مناسب ترین آن را برای ساخت تیغه های سازه مورد استفاده قرار دهید.

بلوک سیمانی : در پارت بعدی به صورت مفصل حول ویژگی های این مدل بلوک سبک توضیحاتی ارائه میشود. اما لازم است بدانید بلوک سیمانی به سه صورت سبک، نیمه سبک و سنگین در کارگاه های تولیدی ساخته میشود که با توجه به محل استفاده آن، مدل مصرفی انتخاب میشود. دسته های ذکر شده به گونه های دوجداره، سه جداره و چهار جداره در سایزهای مختلف تولید میشود که جز پرفروش ترین بلوک های سبک قرار دارد.

از بلوک های چهارجداره به دلیل ابعاد و میزان عایق بودن آن، در ساخت دیوارهای غیر باربر بیرونی واحد های مسکونی یا تجاری استفاده میشود و از انواع دو جداره آن میتوان در ساخت تیغه های درونی استفاده نمود. به دلیل مواد در دسترس که در ساخت این مدل بلوک به کار میرود، بلوک سیمانی در صدر لیست خرید و فروش مصالح ساختمانی قرار گرفته و مورد تایید سازمان نظام مهندسی کشور جهت عایق کردن تیغه های سازه از لحاظ صوتی میباشد.

بلوک لیپر : بلوک لیپر نیز از دیگر انواع بلوک سبک است که در ساخت آن پوکه های مختلف استفاده میشود. دانه های سبک صنعتی و پوکه های معدنی یا پومیس در ساخت آن به کار میرود که از آن در ساخت تیغه های جدا کننده ساختمانهای مختلف استفاده می گردد. این محصول بسیار سبک بوده و از مقاومت کافی هم برخوردار میباشد. به دلیل استفاده از پوکه معدنی در ساخت این محصول قیمت آن نسبت به بلوک سیمانی بیشتر میباشد.

بلوک سبک سیمانی سه جداره : از این نوع بلوک در ساخت دیوارهای پیرامونی سازه استفاده میشود و پوکه های معدنی به عنوان سبک دانه در ساخت این نوع بلوک در ملات آن به کار میرود. از جمله مواد به کار رفته در ساخت این بلوک میتوان به آب، سیمان تیپ دو و ماسه بادی اشاره کرد. این نوع بلوک از جمله مصالح صنعتی هستند که بدون دخالت آن ساخت آن روی باند بتنی و با دستگاه نیمه اتوماتیک صورت میگیرد.

ویژگی های بلوک سبک عایق صوتی از نوع سیمانی

بلوک سیمانی از لحاظ ظاهری باید کاملا صاف و مسطح بوده و رواداری های غیر مجاز نداشته باشد. در صورتی که سطح آن به درستی و با نظارت های مهندسی ساخته نشود، هنگام تیغه چینی، مشکلات عدیده ای به وجود آورده و به تبع ضرر مالی زیادی برای کارفرما در پی خواهد داشت.
مهم ترین عاملی که هنگام خرید بلوک سبک برای دیوار چینی باید مورد توجه قرار گیرد، انتخاب این محصول از کارگاه های معتبر ساخت مصالح ساختمانی در سراسر کشور میباشد.
بلوکی که به صورت استاندارد و طبق مقررات ملی ایران و سازمانهای نظام مهندسی کشور ساخته میشود به صورت همزمان ویژگی های لازم یک بلوک استاندارد را دارا خواهد بود. سبکی وزن جهت کاهش تلفات ناشی از زلزله، عایق صوتی و حرارتی بودن، استحکام لازم و مقاومت های فشاری، حرارتی و مکانیکی از جمله این ویژگی ها میباشند.
بلوک سیمانی عایق صوتی خصوصیات ذکر شده در زیر را به صورت همزمان داراست:
۱- یک بلوک زمانی جز دسته مصالح سبک قرار میگیرد که چگالی آن کمتر از ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد. این مسئله نباید روی مقاومت فشاری آن تاثیر منفی بگذارد. مقاومت فشاری یک بلوک باید بیش از ۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع بوده و با بهترین کیفیت جهت تیغه چینی ارائه گردد.
۲- مورد دیگر عایق حرارتی بودن این محصول از جهت حفظ انرژی گرمایشی و سرمایشی درون منزل میباشد. توانایی جذب صوت در یک بلوک استاندارد سیمانی ۴۶ تا ۴۸ دسی بل میباشد که عددی قابل قبول بوده و میتواند آسایش ساکنان یک ساختمان را نسبت به آلودگی صوتی فضای خارج از منزل حفظ نماید.
۳- مسئله دیگر که بررسی آن هنگام خرید مصالح مناسب تیغه چینی باید مورد بررسی قرار گیرد، بحث انرژی و کاهش مصرف انرژی در داخل منزل میباشد. طبق مصوبات ذکر شده بلوکهای جدید باید برای حفظ منابع طبیعی، عایق صوتی و عایق حرارتی ساخته شوند. ممکن است آنگونه که باید نظارت های لازم در ساختمان سازی صورت نگیرد اما خرید بلوک عایق حرارتی در دراز مدت، طی بهره برداری از سازه، باعث کاهش هزینه های مصرفی سرمایشی و گرمایشی خانواده یا نهاد و ارگان های مربوطه میشود.
۴- مورد دیگر مقاومت مکانیکی بلوک است. شما از ظاهر یک بلوک نیز میتوانید به این موضوع پی ببرید که آن محصول جز دسته بلوکهای استاندارد قرار دارد یا بلوک غیر استاندارد میباشد. به این صورت که در صورت لمس بلوک غیر استاندارد و فشار اندک، لبه های آن، خرد شده و یا در اثر افتادن از دست به راحتی شکسته و ترک بر میدارد. این امر نشان دهنده سستی و پوکی بلوک است که علاوه بر بالا بردن پرت کار ، از مقاومت فیزیکی تیغه میکاهد و هزینه های پروژه را بالا میبرد.
۵- بلوکها علاوه بر عایق صوتی بودن، باید در برابر حرارت و آتش سوزی هم مقاوم باشند. به دلیل ساخت بلوک سیمانی از بتن سبک، مقاومت آن در برابر شعله های آتش باید بیش از سه ساعت باشد که این زمان مصوبه سازمان آتش نشانی کشور میباشد. پس در هنگام خرید و انتخاب بلوک سبک عایق صوتی، باید به کلیه مواردی که در ساخت سازه به آن نیاز است دقت شود. در کنار مقرون به صرفه بودن و عایق بودن مصالح ساختمانی از لحاظ صوتی و حرارتی باید به تمامی موارد بالا نیز دقت داشت که بلوک خریداری شده ویژگی های لازم را به پروژه ببخشد.

الزام استفاده از عایق صوتی در ساخت دیواره ها
خوشبختانه درخواست خریداران ساختمان نسبت به عایق بودن و سبک بودن دیواره های آن و افزایش آگاهی افراد در جهت سبک سازی ساختمان به خاطر کاهش تلفات ناشی از زلزله، سبب استقبال پیمانکاران از بلوک سبک در ساخت پروژه های ساختمانی در میان انواع مصالح ساختمانی شده است.
به دلیل افزایش میزان وسایل نقلیه و افزایش عبور و مرور از داخل کوچه ها، جای گیری پروژه های انبوه سازی در کنار اتوبان ها و میزان حساسیت کاربری فضاهای مختلف ساختمان، انتخاب بلوک مناسب با ویژگی های استاندارد جهت آکوستیک کردن داخل ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است.
یک بلوک سبک استاندارد عایق صوتی، در کنار بالا بودن ضخامت و زیاد بودن تعداد جداره های آن، باید از چگالی پایینی نیز برخوردار باشد.

انواع صوت در سازه و لزوم حذف یا جذب صوت در ساختمان

انواع صوت در ساختمان

وضوح صدا در داخل ساختمان از مزیت های داشتن مصالح مناسب در داخل سازه میباشد. جذب صدا توسط بلوک در بیرون هم از دیگر ویژگی های مهمی است که مصالح ساختمانی باید داشته باشند. به طور کلی اصواتی که در اطراف خود داریم به دسته های هوابرد و کوبه ای تقسیم میشوند.
۱- صداهایی که در هوا و محیط اطراف خود داریم، صدای هوابرد یا صدای هوایی گفته میشود. صدای بوق، تردد اتومبیل های بیرون از منزل، صدای تلویزیون که ممکن است بین واحد های کناری رد و بدل شود، صدای سینماهای خانگی و صدای افراد از جمله صداهایی است که لزوم حذف آنها از طریق دیوار های بیرونی منزل بسیار ضروری میباشد.
۲- صداهایی که در اثر کوبیده شدن پا به کف زمین یا ضربه زدن به چیزی پخش می شوند صداهای کوبه ای نام دارند. برای مثال هنگام خواب دوست ندارید، دویدن افرادی که در طبقه بالای منزل تان زندگی میکنند یا صدای بنایی واحد کناری تان، باعث بیدار شدن شما بشود. بستن درب در شبانه روز، بالا و پایین رفتن از پله ها و سایر صداهای کوبه ای در مجتمع های مسکونی می تواند شرایط غیر قابل تحملی را برای ساکنین به وجود بیاورد. دقت هنگام ساخت سازه توسط پیمانکاران در جهت انتخاب بلوک سبک عایق صوتی، یا جدیت خریداران سازه در جهت انتخاب مسکنی که توسط مصالح مرغوب ساخته شده است، از جمله تدابیری است که میتوان برای ایجاد آسایش ساکنان مجتمع های مسکونی و تجاری ایجاد نمود.

بسته به میزان فشردگی و تراکم مصالح ساختمانی یا متخلخل بودن و آکوستیک بودن آن میزان جذب اصوات در مصالح، متفاوت میباشد. برای مثال آجر که بسیار متراکم و سخت و توپر می باشد، قابلیت جذب بسیار پایین داشته و مصالح آکوستیک به دلیل داشتن حباب های هوا درشان میزان جذب صدا را به حد ۹۰ درصد می رساند.
بلوک سبک سیمانی از آنجایی که در فرمول ساخت آن جهت سبک سازی، از پوکه های سبک استفاده میشود، تفاوت جرم بسیاری در دل خود ایجاد میکند که با عبور امواج صوتی از دل بلوک، میزان زیادی از اصوات جذب شده و یا میزان آن هنگام عبور از بلوک به مراتب کاهش می یابد.

مزیت های دیوار عایق صوتی در مقایسه با دیوارهای غیر عایق

عایق کاری ثانویه دیوار

زمانی که شما از مصالح غیر عایق برای ساخت دیوار استفاده کردید، یا باید مزاحمت های صوتی گاه و بیگاه را تحمل کنید، یا برای عایق کردن دیوار و ایزوله کردن محیط زندگی تان، هزینه ای اضافی برای چسباندن محصولات عایق صوتی روی دیوار پرداخت نمایید.
در حالی که در ابتدای امر ساخت پروژه اگر هزینه خرید مصالح عایق صوتی مانند بلوک سبک را که برای این منظور ساخته میشوند را پرداخت نمایید، صاحب محیطی آکوستیک در دل شلوغی های جامعه شهری با کمترین قیمت خواهید بود.
عبور و مرور همسایه ها در فضای مشای راه پله، باعث بروز آلودگی صوتی در آپارتمان میشود که با استفاده از بلوک سبک چند جداره در ساخت دیواره های بیرونی، میتوان میزان سر و صدا را به صفر رساند.
مورد دیگر استفاده از بلوک های سبک در سقف برای پر کردن فضای خالی بین تیرچه هاست. در صورتی که بلوک سبک عایق انتخاب شود، شما هیچ گونه صدایی مبنی بر جست و خیز افراد در طبقات بالا را در واحد خود نخواهید داشت.
صدای بلند تلویزیون، تمرین ساز و آواز در منزل از دیگر صداهای آزار دهنده و روزمره است که بهتر است برای جلوگیری از رفت و آمد و تذکر های مکرر به همسایگان، نسبت به خرید مصالح مرغوب و استاندارد که عایق صوتی هم هستند اقدام کنید.

مورد مهم دیگر آکوستیک کردن منزل در برابر سر و صدای آسانسور میباشد. استفاده از بلوک سبک عایق صوتی برای ساخت دیواره های راه پله و آسانسور از دیگر اقدامات لازم برای ایجاد آرامش در منزل و محل زندگی یا کار میباشد.
ادارات از دیگر مکان هایی هستند که به داشتن یک فضای آکوستیک نیاز دارند و علت این امر دادن فضا به کارمندان برای انجام دادن کار و مفید طی کردن ساعات کاری شان میباشد.


تفاوت قیمت استفاده از بلوک عایق صوتی و روکش های عایق روی دیوار

لایه های عایق صوتی

در صورتی که مصالح به کار رفته در تیغه چینی عایق نبوده و شرایط مناسب برای آسایش ساکنین را فراهم نکند، لازم است از انواع عایق های صوتی ثانویه روی دیوار استفاده شود که این امر هزینه پروژه را به مراتب بالا میبرد.
رول های پشم شیشه، پنل های آکوستیک، فوم های شانه تخم مرغی و عایق های سربی از جمله محصولاتی هستند که باید برای جبران ضعف عایق صوتی تیغه در دل دیوار کار شوند. در حالی که استفاده از بلوک سبک سیمانی یا سایر مصالح سبک در دل سازه به مراتب اقتصادی تر از سایر روشها برای کاهش امواج صوتی در ساختمان میباشد. این کار نیاز به اندیشیدن تمهیدات لازم بعد از ساخت پروژه را نیز به صفر میرساند.

عایق سازی بیشتر بلوک سبک سیمانی

بلوک سیمانی فوم دار

یکی از جدیدترین مصالح ساختمانی موجود در بازار بلوک های سبک فوم دار است. به دلیل سوراخ هایی که بلوکهای سیمانی دارند، در آنها یونولیت قرار داده شده و با این امر این دست مصالح به میزان بیشتری عایق صوتی و حرارتی میشوند. این بلوکها در سایزهای مختلف با جداره های متفاوت تولید می شوند که برای مکانهایی که نیاز به عایق صوتی قوی تری هست توصیه میشوند.

خرید بلوک عایق صوتی از بلوک تک سامان
یکی از شرکت های تولید کننده بلوک سبک سیمانی در ایران شرکت تک سامان هور است که از سال ۱۳۹۵ کار خود را جهت ساخت بلوک استاندارد آغاز کرده است. بلوکهای این شرکت تمامی تاییدات مقررات ملی ساختمان به شماره های ۱۸ و ۱۹ آیین نامه مهندسی را داشته و توانسته با آزمایشات مختلف و فرمول اختلاط مناسب به میزان ۴۸ دسی بل مقاومت صوتی رسیده و به رضایت مشتری در این زمینه دست یابد.
از این بلوک میتوان در شرایط مختلف اقلیمی یا آب و هوایی استفاده کرد و علت این امر استفاده از مواد افزودنی مختلف در بتن مصرف بلوک های سیمانی میباشد. از هر کجای کشور با هر آب و هوا میتوانید به صورت اینترنتی محموله مورد سفارش خود از بلوک سبک، با تعداد جداره مورد نظر را درب کارگاه یا محل پروژه تحویل بگیرید.

 

 

نتیجه گیری
تیغه چینی با بلوک سبک باعث افزایش سرعت ساخت ، شکل پذیری و تطابق با انواع نقشه های ساختمانی، کاهش وزن سازه در کنار افزایش مقاومت مکانیکی ، حذف و کاهش نمره تیر آهن های مصرفی و یا میلگردهای مصرفی در دل سازه میشود.

 

چرا برای عایق کاری حرارتی دیوارهای خارجی ساختمانها بهتر است از بلوکهای سبک استفاده کنیم؟

اگر خواهان ساخت یک سازه یا خرید یک ساختمان مسکونی یا تجاری بهینه هستید، باید برای خرید و ساخت بهتر به نکاتی دقت کنید که علاوه بر کاهش هزینه های ساخت، هزینه های بهره برداری سازه را نیز به مراتب کاهش دهد. از جمله این نکات، دقت به خرید مصالح یا انتخاب سازه ای است که در ساخت آن از مصالح درست و مناسب استفاده شده است.

 

فارغ از اسکلت سازه و نقشه معماری که دارد، استفاده از بلوک سبک یا به طور کلی مصالح عایق میتواند در کاهش هزینه های بهره برداری، از جمله کاهش اتلاف انرژی تاثیر بسزایی داشته باشد. به دلیل بالا رفتن آگاهی افراد از حفظ منابع محیط زیست و یا سبک سازی پروژه برای جلوگیری از تلفات ناشی از زلزله، خریداران مسکن به دنبال انتخاب پروژه هایی هستند که در آن پیمانکاران از مصالح مرغوب و مناسب محیط زیست استفاده کرده اند.

 

علت استفاده از بلوک سبک در ساخت پروژه های گسترده و کوچک امروزی تنها سبک کردن ساختمان برای جلوگیری از تلفات زلزله نیست. در ساخت مصالح جدید ساختمانی، فرمول و موادی به کار رفته است که آنها را عایق حرارتی و صوتی کرده که این امر به دلیل جلوگیری از هدر رفت انرژی مورد استقبال سازمانهای ناظر کشور قرار گرفته است.
هنگام ساخت یک سازه باید به محل یا موقعیت قرار گیری پروژه دقت کرد، بنا شدن یک سازه در اقلیم گرم ، سرد و یا مرطوب تعیین میکند از چه نوع مصالحی با چه میزان از ظرفیت حرارتی باید در ساخت دیواره های داخلی و پیرامونی آن استفاده شود.

استفاده از مصالح سنگین سنتی در ساخت پروژه های امروزی منسوخ شده و استفاده از انواع بلوک سبک طبق نظارت سازمانهای شهرسازی رایج شده است.

چرا باید به جای مصالح سنتی از بلوک سبک استفاده کنیم؟

آجر یا بلوک سبک

در بازار مصالح ساختمانی شما با دو دسته مصالح نوین و سبک و مصالح سنگین و باربر مواجه هستید. چیزی که برای ساخت دیواره های پیرامونی و تیغه های حائل داخلی باید در پروژه انتخاب کنید، مصالح سبک ساختمانی هستند. از جمله مصالح غیر باربر که امروزه برای تیغه چینی مورد استفاده قرار میگیرد، بلوک سبک میباشد. بلوک سبک که اکثرا از جنس بتن ساخته می شوند، دارای فرمول ساخت، چگالی و مقاومت فشاری مختلف هستند که هر کدام از این ویژگی ها در قیمت نهایی بلوک سبک تاثیر گذار میباشد.
از آنجایی که آجر یکی از مصالح سنتی و سنگین موجود در بازار است و برای ساخت آن از انرژی زیاد زیست محیطی استفاده می شود، قوانین زیادی برای کاهش مصرف و یا حذف این عنصر از بازار مصالح ساختمانی وضع شده است. استفاده از خاک، نفت برای سوخت کوره ها، آلودگی هوا ، همه و همه از جمله عواملی است که آجر را تبدیل به یکی از مصالح منسوخ در ساخت و ساز کرده است.
سازمانهای ناظر بر ساخت و ساز کشور، امروزه مصالحی را در جهت ساخت پروژه های کوچک و بزرگ تایید میکنند که علاوه بر کاهش تلفات ناشی از بلایای طبیعی، موجب ایجاد آلودگی زیست محیطی نشده و باعث هدر رفت انرژی و منابع طبیعی نشوند.
علاوه بر مسائل ذکر شده، آجر نسبت به بلوک سبک از فاکتور و معیارهای مناسب برای ساخت سازه برخوردار نیست. علاوه بر مصرف انرژی بیش از حد و تخریب محیط زیست برای تولید، مورد تایید آیین نامه و مقررات ملی ساختمان کشور نیست.
بلوک سبک و به طور کلی مصالحی، برای ساخت پروژه، مورد تایید سازمان استاندارد ملی کشور است که، بتواند علاوه بر کاهش بار مرده سازه، موجب کاهش تلفات جانی در بلایای طبیعی شده و عایق مناسب حرارتی و صوتی جهت کاهش مصرف انرژی و آلودگی های صوتی محیط زندگی را باعث شود.

چرا تیغه های سازه باید عایق حرارتی باشد؟

عایق حرارتی بودن دیوار

یکی از مباحث تدوین شده در امر ساخت پروژه های ساختمانی مبحث نوزدهم آیین نامه مقررات ملی ساختمان است که طبق این مبحث، مصالحی که در ساخت دیوارهای پیرامونی سازه یا به طور کلی در کف و سقف ، همچنین پنجره های بازشو در منزل استفاده میشود، باید عایق حرارتی بوده و ظرفیت حرارتی بالایی داشته باشند. علت این امر جلوگیری از هدر رفت انرژی در پروژه های انبوه سازی یا به طور کلی ساختمان سازی میباشد. برای حفظ منابع طبیعی در فصل سرما و گرما، همچنین حفظ آسایش ساکنین در فصول گرم و سرد سال، بهتر است از مصالح عایق حرارتی مثل بلوک سبک در سازه استفاده شود، تا میزان برق مصرفی در وسایل سرمایشی در تابستان و میزان سوخت مصرفی در زمستان، به حداقل کاهش یابد. بلوک سبک به دلیل داشتن تاییدیه سازمانهای ناظر کشور، در امر ساخت و ساز بیش از پیش مورد استفاده قرار میگیرند که با توجه به در دسترس بودن مواد اولیه ساخت آن، نسبت به سایر مصالح سنگین، از قیمت بهتری برخوردار بوده و این قیمت بهینه با توجه به صرفه جویی در هزینه های ثانویه سازه تعیین شده و از این مورد هم تاثیر گرفته است.

از جمله فاکتورهایی که در انتخاب مصالح عایق حرارتی نظیر بلوک سبک باید در پروژه مورد بررسی قرار گیرد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- مهم ترین مسئله در انتخاب مصالح ساختمانی، مقاومت مکانیکی و فیزیکی لازم در طول زمان است.
۲- مورد دیگر در انتخاب بلوک سبک قیمت مقرون به صرفه آن در مقابل ویژگی هایی است که به پروژه میبخشد.
۳- مصالحی در ساخت دیواره های پیرامونی سازه باید استفاده شود که موجب راحتی حرارتی پروژه شود.
۴- راحتی نصب از دیگر موارد است.
۵- نقطه مقابل ظرفیت حرارتی در انتخاب مصالح ساختمانی، میزان آتش گیر بودن مصالح است. از آنجایی که ماده اولیه به کار رفته در ساخت انواع بلوک سبک سیمانی، بتن است، این ماده ظرفیت تحمل آتش سوزی به اندازه سه الی چهار ساعت را دارا میباشد.
۶- عایق استفاده شده در دیواره ها باید محافظ سلامت تنفسی و جسمی ساکنان باشد. از آنجایی که ضریب جمع شدگی خطی بلوک سبک سیمانی کمتر از ۶۵ هزارم درصد میباشد، میزان جذب رطوبت در دل دیواره ها به کمترین میزان خود رسیده و مقدار رطوبت فضای داخلی ساختمان صفر خواهد بود.
۷- موضوع دیگر بهداشت محیطی سازه است. استفاده از بلوک سبک، مانع از نفوذ حشرات موذی و یا موریانه و حشرات به بطن خانه میشود.
۸- اگر از بلوک سبک به عنوان عایق حرارتی در پروژه ها استفاده شود، بنا به گزارشات منتشر شده هزینه های حرارتی پروژه در طول بهره برداری ۴۵ درصد کاهش می یابد.
۹- بلوک سبک که در ساخت دیواره های پیرامونی استفاده میشود به صورت همزمان عایق صوتی هم بوده که این امر باعث آرامش خاطر ساکنین مجتمع های آپارتمانی نیز میشود.

بلوک سبک و عایق صوتی
شما با خرید بلوک سبک در دیوار چینی پروژه تان، با یک تیر چند نشان میزنید. به طور حتم هیچکس دوست ندارد، هنگام استراحت در منزل گاه و بیگاه در اثر رفت و آمد ساکنین مجتمع یا عبور و مرور وسایل نقلیه شهری، آسایش خود را از دست داده و درون منزل نیز با شلوغی محیط بیرون دست و پنجه نرم کند. یکی از راه های کاهش آلودگی صوتی محیط کار یا منزل استفاده از مصالح عایق صوتی نظیر بلوک سبک سیمانی میباشد. برای این امر آیین نامه ای نیز از جانب سازمان نظام مهندسی کشور تدوین شده است که همانطور که گفته شد به دلیل افزایش آگاهی خریداران، هنگام خرید و فروش پروژه های مسکونی و تجاری، از مصالح به کار رفته در دل سازه نیز سوالاتی پرسیده میشود.
عایق صوتی به معنی المانی است که قادر است امواج صوتی را تا حد زیادی به خود جذب کرده و یا مقدار کمی از این امواج را از خود عبور دهد. بلوک سبک المانی است که توانسته به صورت همزمان عایق حرارتی و عایق صوتی باشد. به دلیل سوراخ هایی که در بلوک سبک سیمانی وجود دارد قرار گرفتن اجرام و ذرات هوا در کنار هم در تعداد جداره های متفاوت، کاهش میزان امواج صوتی به درون سازه را نتیجه میدهد.

معرفی انواع بلوک سبک موجود در بازار

انواع بلوک سبک سیمانی

بلوک سبک به بلوکی میگویند که از مواد اولیه آن دانه سبک باشد . فرمولی در ساخت آن استفاده می شود که این فرمول باید علاوه بر سبک کردن محصول، مقاومت مکانیکی قابل قبولی به آن ببخشد. ملات اولیه انواع بلوک سبک موجود در بازار، بتن است که البته بلوک های سفالی که از خاک رس تشکیل می شوند نیز در این دسته قرار میگیرند. بلوک سیمانی نسبت به بلوک سفالی ارجحیت داشته و بیشتر مورد خرید و فروش واقع میشود. علت این امر مقاومت بتن در شرایط اقلیمی متفاوت میباشد.
از جمله بلوک های سبک موجود در بازار میتوان به بلوک پوکه معدنی، بلوک پوکه صنعتی اشاره کرد. پوکه های معدنی از طبیعت یافت شده و ناشی از فوران آتشفشان های طبیعی است و باعث افزایش مقاومت و سبکی بلوک سبک میشود. مورد دیگر پوکه های صنعتی است که به صورت مصنوعی در کوره های حرارتی پخته شده و در دل بلوک استفاده میشوند که به تبع در قیمت مصالح ساختمانی تاثیر میگذارد.
بلوک هبلکس، لیکا، بلوک سبک گازی از جمله انواع بلوک سبک موجود در بازار هستند که میزان سبکی، مقاومت فشاری، میزان عایق صوتی یا عایق حرارتی بودن و در نهایت قیمت آنها باهم متفاوت میباشد.
مقرون به صرفه ترین قیمت در میان انواع بلوک سبک همچنین بالاترین مقاومت فشاری به بلوک سیمانی تعلق دارد.

ویژگی های بلوک سبک سیمانی عایق حرارتی

ویژگیهای بلوک سبک سیمانی

از ترکیب آب ، سیمان، سبکدانه نظیر ماسه و مواد افزودنی بتن سبک به وجود می آید که نحوه ترکیب این مواد در ملات تاثیر به سزایی در استاندارد شدن یا غیر استاندارد شدن بلوک سبک دارد. هنگام خرید بلوک عایق حرارتی برای ساخت دیوارهای پروژه باید به موارد زیر دقت کنید و گام اساسی در خرید بلوک استاندارد، انتخاب کارگاه مهندسی ساخت بلوک سبک میباشد.
از آنجایی که بلوک به سه دسته سنگین، سبک و نیمه سبک تقسیم میشود، هنگام خرید بلوک سبک باید به چگالی محصول دقت کافی را داشته باشید. چگالی بلوک سبک از ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب کمتر بوده و در صورتی که این وزن به بیش از این مقدار برسد، معادلات مهندسی اسکلت سازه را در برابر نیروهای جانبی زلزله و نیروی اینرسی ناشی از آن بر هم زده و با افزایش وزن مرده سازه کیفیت مطلوب ساختمان را تحت تاثیر قرار میدهد.
در کنار وزن پایین و استاندارد، طبق شماره ۷۷۸۲ استاندارد ملی ایران، هر عدد بلوک سبک باید دارای مقاومت فشاری در حد ۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع باشد. در صورتی که این فاکتور در ساخت بلوک رعایت نشده باشد با لمس دست شما لبه های بلوک خرد شده و از هم گسیخته میشود. در حالیکه اگر دانه بندی ملات آن به درستی اختلاط شده باشد، ظاهر بتن گونه ای دیگر خواهد بود زبری و درشتی ظاهر بلوک در عین سبکی و استحکام لبه های آن از جمله نشانه های یک بلوک استاندارد میباشد.
موضوع دیگر ضریب جمع شدگی بتن در بلوک سبک میباشد. همانطور که در بندهای نخست اشاره شد، ضریب جمع شدگی بلوک سبک سیمانی کمتر از ۶۵ هزارم درصد میباشد. معنی این ضریب، عدم جذب رطوبت به بلوک در اقلیم های مختلف میباشد. اگر پروژه در آب و هوای گرم و خشک باشد، بلوک به دلیل عدم جذب رطوبت آب ملات را به خود جذب نکرده و مانع از چسبندگی لایه های دیوار نخواهد شد. اگر بلوک در اقلیم مرطوب و پرباران استفاده شود، رطوبت هوا را به خود جذب نکرده و موجب افزایش رطوبت ناحیه داخلی منزل و از بین رفتن نازک کاری نمیشود. عایق حرارتی بوده و نیاز به مصرف انرژی بیشتر جهت از بین بردن رطوبت ایجاد شده نخواهد بود.
مقاومت بلوک سبک عایق حرارتی باید طبق الزامات ارائه شده توسط سازمان آتش نشانی کشور باید حداقل سه ساعت باشد.
و در بندهای بالا ذکر شد که علاوه بر سبک بودن مصالح، امروزه به دلیل شرایط زیست محیطی بلوک باید عایق حرارتی و عایق صوتی باشد. که بسته به تعداد جداره های به کار رفته در ساخت بلوک، میزان عایق بودن بلوک متفاوت میشود. هر چه تعداد جداره های بلوک بیشتر شود به دلیل وجود حفره های هوا در بین جداره ها، میزان عبور هوا یا صدا از بین تیغه های بلوک کمتر شده و میزان عایق شدن آن بیشتر میشود.
هر کس بسته به میزان بودجه ای که برای پروژه خود در نظر دارد میتواند از انواع عایق حرارتی موجود در بازار خریداری نماید.

جهت مشاوره و خرید انواع بلوک های سیمانی سبک با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

۴.۹/۵ - (۱۳۱ امتیاز)
فهرست