استفاده از بلوک سبک جهت ساخت سازه های مقاوم در برابر زلزله

بلوک سبک مقاوم در برابر زلزله

به دلیل واقع شدن کشور ایران بر روی گسل های فراوان، ساختمان و پروژه های عمرانی کشور باید، ضد زلزله و با مقاومت بالا در برابر این بلای طبیعی ساخته شوند. عوامل زیادی نظیر محاسبات مهندسی و استفاده از بلوک سبک میتواند در تحقق این خواسته نقش داشته باشد. بلوک سبک که سالیان زیادی است جایگزین مصالح ساختمان سنتی مثل آجر شده است، موجب کاهش بار مرده سازه میشود. هر چه بار مرده پروژه کم شود، محاسبات فنی ساختمان کاهش یافته و از لحاظ هزینه اقتصادی تر میشود. در غیر اینصورت اعضای باربر باید علاوه بر نیروهای جانبی، در برابر بار تحمیلی از مصالح ساختمان نیز پاسخگو باشند؛ که این امر سبب افزایش نمره اعضای باربر حین محاسبات فنی میشود.

علت ضروری شدن ساخت سازه با بلوک های سبک

 به دلیل آیین نامه های مصوب سازمان نظام مهندسی کشور، استفاده از بلوک سبک در بین انواع مصالح ساختمان سازی ضروری شده است. جهت سبک شدن وزن سازه و صرفه جویی در منابع انرژی و محیط زیستی، استفاده از این دست مصالح توصیه میشود. استفاده از بلوک سبک موجب میشود، سازه به صورت یکجا از فاکتورهای متعددی برخوردار شود؛ که عایق شدن دیواره ها در برابر صوت و حرارت از مهمترین این موارد میباشد.

با افزایش آپارتمان نشینی و رشد جمعیت و زیاد شدن سر و صدای مجتمع های مسکونی در اثر رفت و آمد ساکنان، استفاده از مصالح عایق در پروژه های عمرانی بیش از پیش اهمیت یافته است. در ضمن برای اینکه ساختمان بتواند در برابر ضربات جانبی زلزله سرپا بماند، باید از مصالح سبک در دیوار چینی آن استفاده شود. سبک بودن مصالح مستلزم استفاده از فرمول ساخت ویژه است؛ که علاوه بر کاهش وزن، مقاومت فشاری بلوک تحت تاثیر واقع نشود. بلوک سبک سیمانی به گونه ای ساخته شده است که چگالی آن زیر ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و مقاومت مکانیکی یا فشاری آن بالای ۲۵ کیلوگرم بر متر مکعب در نظر گرفته میشود. پس میتوان علاوه بر کاهش چشمگیر وزن بلوک، مقاومت بالایی در برابر ضربات از آن انتظار داشت.

یک ساختمان ضد زلزله باید چگونه ساخته شود؟

برای داشتن یک سازه ضد زلزله، باید برای ساخت آن از عناصر و مصالح ساختمان ضد زلزله استفاده کرد. طراحی مهندسی و محاسبات دقیق فنی از مهمترین گام های داشتن یک سازه مقاوم در برابر تکانش های زمین میباشد. اما برای ساخت سازه ای مهندسی شده در عین حال اقتصادی و محکم، لازم است از مصالح سبک در عین حال مقاوم استفاده شود. برای مثال استفاده از آجرهای سنگین در ساخت پروژه موجب افزایش هزینه ساخت ستون و تیرهای باربر سازه میشود. اما جایگزین شدن این مصالح با انواع بلوک سبک، موجب پیاده شدن اهداف سازمان نظام مهندسی جهت ساخت سازه های ایمن و سبز میگردد.

 1. برای ساخت یک سازه مقاوم در برابر زلزله، باید از فوم یا بلوک های سبک سقفی جهت ساخت سقف یا کف سبک استفاده شود.
 2. مورد دیگر استفاده از بلوک سبک جهت تیغه چینی میباشد. در بازار مصالح ساختمان، با انواع بلوک سبک نظیر بلوک لیکا، بلوک هبلکس، گازی و بلوک سبک سیمانی روبرو هستیم. هر کدام ویژگی های خاص خود را داشته و متناسب با مواد اولیه به کار رفته در آن از هزینه های مختلف برخوردار هستند.
 3. استفاده از پروفیل های سبک و دو جداره برای ساخت درب و پنجره از دیگر اقدامات است. مصالح جدید مثل بلوک سبک و پنجره های یو پی وی سی، علاوه بر سبک سازی سازه، موجب عایق شدن دیوارهای پیرامونی و کاهش مصرف انرژی میشود.
 4. استفاده از بلوک سبک سیمانی برای دیوار چینی، جهت ضد زلزله کردن ساختمان نقش سازه ای ندارد. اما چیزی که مطرح است، به دلیل طراحی ویژه ای که دارد، میتوان آن را از طریق قاب های مخصوص به اعضای باربر متصل نمود. در نتیجه این اعضا متناسب و هماهنگ با تیر و ستون حرکت کرده و ریزش و فروپاشی دیوارهای سازه کمتر اتفاق می افتد. با عبور میلگرد از درون سوراخ های بلوک سیمانی و جوش دادن آنها به قاب هایی که اطراف دیوار قرار داده میشود، دیوار تبدیل به یک سطح یکپارچه میشود؛ که هماهنگ با حرکت های رفت و برگشتی سازه عمل کرده و از بروز خسارت های جبران ناپذیر در مجتمع های مسکونی و تجاری جلوگیری می نماید.

بلوک سبک و انواع آن

رایج ترین بلوک سبک که توسط پیمانکاران و کارفرمایان مختلف در سراسر کشور جهت اجرای پروژه های عمرانی سبز و سبک استفاده می شود، بلوک سبک سیمانی میباشد. این بلوک به دلیل در دسترس بودن مواد اولیه اش، بسیار اقتصادی تر از سایر بلوکها تولید میشود. از جمله تفاوت هایی که میتوان برای این محصول با سایر بلوکها نام برد، طریقه ساخت و مواد اولیه، همچنین شکل ظاهری آنها میباشد.

 1. بلوک لیپر یکی از انواع بلوک سبک ساختمانی است که از پوکه سبک پرلیت، تحت حرارت در کورهای بخار تولید میشود. از مقاومت قابل قبولی برخوردار است و در برابر حرارت و صوت عایق میباشد و کار سبک سازی سازه را در برابر زلزله به خوبی انجام میدهد. از جمله عیوب این بلوک ، گران بودن آن در حالی است که بلوک سبک سیمانی با همین ویژگی ها در بازار با قیمت به مراتب مناسب تر عرضه میشود.
 2. بلوک سبک هبلکس از دیگر مصالح ساختمان است که از مخلوط آب و سیمان به همراه سیلیس و آلومینیوم و آهک تشکیل میشود. بسیار متخلخل بوده و تحت حرارت بالا عمل آوری میشود. بلوک هبلکس به دلیل یکدست بودن ساختار آن در برابر صوت از میزان عایق کمتری نسبت به بلوک سیمانی برخوردار است.
 3. بلوک لیکا از ترکیب سبکدانه ها به همراه مخلوط آب و سیمان به دست می آید. وزن بسیار پایینی دارد که اگر چه وزن مرده را کاهش میدهد؛ اما به دلیل شکننده و ضعیف بودن آن از لحاظ ساختاری، پرت و هزینه کار را بالا میبرد. به علاوه میزان عایق بودن آن در برابر صوت و حرارت از بلوک سبک سیمانی به مراتب کمتر میباشد.
 4. بلوک سیمانی رایج ترین و البته محبوب ترین مصالح ساختمان است که از بدو تولید تا به حال، به اکثر مصالح جهت تیغه چینی ترجیح داده شده است.

بلوک سیمانی و ویژگی های آن

همانطور که ذکر شد و میدانید، بلوک سبک در ضد زلزله شدن سازه هیچ گونه تاثیری ندارند. سازه باید به صورت مهندسی و با محاسبات فنی صحیح طراحی و اجرا شود؛ تا بتواند در برابر نیروهای تکانشی مقاومت قابل قبولی از خود نشان داده و استوار بماند.

استفاده از مصالح ساختمان سبک در سطح گسترده دیوار چینی، سبب میشود بار مرده در طبقات متعدد سازه که عدد کمی هم نیست کاهش یابد. با کاهش وزن دیوارها، اعضای باربر با ابعاد و نمرات کمتری طراحی میشوند. که هم اقتصادی بوده و هم موقع تکان های رفت و برگشتی زلزله، بار مضاعف غیر قابل تحمل به اعضای باربر وارد نمیشود.

 1. مهمترین گام در ساخت بلوک سبک سیمانی، استفاده از پوکه های سبک در عین حال مقاوم به اضافه آب و سیمان و مواد حباب زا میباشد. با تهیه این مواد در کارخانه بلوک زنی، به وسیله دستگاه های مخصوص مواد به خوبی ترکیب شده و در حجم بالا با اسلامپ ریزشی، در قالب های مخصوص تحت پرس بالا قرار گرفته و تولید میگردد. چیزی که در نهایت باید در هر عدد بلوک، با آزمایش های لازم بروز یابد، مقاومت فشاری بالای ۲۵ کیلوگرم و چگالی کمتر از ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب میباشد.
 2. مورد دیگر جذب آب بسیار پایین بلوک و عدم ترک خوردگی آن است که باید ضریب جمع شدگی در هر بلوک، کمتر از ۶۵ صدم درصد باشد.
 3. از مواد حباب زا و ضد یخ و روان کننده در ساخت ملات با توجه به شرایط اقلیمی پروژه استفاده می شود؛ که این امر موجب دوام بالای قالب ها در سرما و گرمای شدید هوا میشود.
 4. بلوک سبک سیمانی در برابر سایش و ضربه مقاومت مکانیکی بالایی دارد که پرت کار را پایین می آورد. ابعاد بزرگ بلوک نیز سبب افزایش سرعت کار میشود.
 5. در برابر حرارت و حریق بیش از چهار ساعت مقاومت دارند که این امر از مهمترین ویژگی های این بلوک میباشد.
 6. بلوک سیمانی قادر به کاهش آلاینده های صوتی تا ۴۶ دسی بل میباشد که این امر آسایش ساکنین را تضمین میکند.
به ما رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code