لیکا چیست ؟

واژه لیکا از عبارت Light Eexpanded Clay Aggregate (دانه رس سبک منبسط شده ) گرفته شده است . در روش تولید این دانه ها ابتدا خاک رس به عنوان مواد اولیه پس از آبدهی به صورت گل رس وارد کوره گردان می شوند . وقتی گل رس در درجه حرارت 1200 درجه سانتی گراد قرار می گیرد ، گازهای ایجاد شده دانه ها را منبسط می کند و هزاران سلول هوای ریز درون آن ها تشکیل می شود .

بلوکهای لیکا

بلوکهای سبک لیکا از مخلوط سبک دانه با سیمان و آب به دست می آید . ضخامت جداره بلوکهای توخالی برای بهره گیری بهتر از ویژگی های عایق کاری بیشتر از بلوکهای مشابه و موجود در بازار است ولی به خاطر وزن کم سبکدانه لیکا تاثیر خیلی کمی بر روی وزن بلوکها داشته است .بلوکهای لیکا در انواع مختلف دیوارهای پیرامونی و تیغه ای تولید می شوند .

وزن كم

سبک بودن بلوک های لیکا تاثیر زیادی در کاهش وزن ساختمان دارند . با استفاده از بلوک لیکا ابعاد سازه کاهش و در نتیجه نیروی موثر زلزله نیز کاهش می یابد .عایق حرارتی

بتن ساخته شده با سبكدانه لیکا به دليل تخلخل دروني داراي ضریب هدایت حرارتی 0/17‏ W/mk مي باشد و استفاده از بلوک لیکا در دیوارهای پيراموني مورد تاييد سازمان بهينه سازي مصرف سوخت كشور قرار گرفته است و به عنوان عايق همگن محسوب مي شود .

عايق صوتي

میتوان با توجه به الزامات مبحث هجدهم مقررات ملی ساختمان مقاومت صوتی دیوار خواسته شده را با بلوک لیکا که تا 51 دسی بل مقاومت صوتی دارند ، تامین نمود.مقاومت در برابر آتش

آزمايشات انجام شده طبق استاندارد نشان دهنده آن است كه معيارهاي ظرفيت باربري ، يكپارچگي و نارسايي حرارتي تامين شده و اين ديوار ها تا 4 ساعت در برابر آتش مقاومت كافي دارند .

ترک نخوردن و جمع شدگی کنترل شده

بلوک های لیکا طبق استاندارد ملی به شماره 7782 دارای حداقل مقاومت 20 کیلو گرم بر سانتی متر مربع می باشد .

پایداری و مقاومت مکانیکی

دانه هاي ليكا ، با ph حدود ٧ ، از نظر شیمیایی خنثی بوده و فاقد هر گونه مواد معدنی واکنش پذیر می باشد . بنابراین باعث هیچ نوع خورندگی وپوسیدگی سایر اجزاء نمی شود .

سبکدانه

سبکدانه لیکا (پوکه صنعتی لیکا ) دارای شکل تقریبا گرد و سطح زبر و ناهموار است . رویه خارجی دانه ها قهوه ای رنگ و بخش داخلی دانه ها دارای بافت سلولی سیاه رنگ است . پس از مرحله تولید دانه ها وارد سرند شده و به رده دانه بندی 4-0 ، 10-4 و 25-10 میلی متر تفکیک می شوند .

کاهش چشمگیر وزن

60%

افزایش مقاومت حرارتی

45%

جذب آب

18%

افزایش عایق صوتی

50%

انواع بلوکهای سبک لیکا

لیکا دارای تنوع بسیار زیاد محصول است که در اینجا به ذکر چند نمونه از آنها بسنده کرده ایم .

وزن کم : 2/5 برابر کمتر از آجر

عایق حرارت : ضریب هدایت حرارتی W/mk 0/17

عایق صوت : 51 دسیبل ( بلوکهای سه و چهار جداره )

مقاومت در برابر آتش : 4 ساعت

مقاومت بالا : حداقل 20kg/cm2

مهاربندی : دارای درز قائم ملات

ترک نخوردن : جمع شدگی کمتر از 0/065 درصد

تنوع قالب : 22 قالب مختلف

برخی از استانداردها و گواهی نامه های فنی

بیش از ده سال، شاخصه‌های کیفی، ایمنی و زیست محیطی، توسط نیروی انسانی متخصص و کارآمد شرکت لیکا، مدنظر بوده و رعایت می‌گردید، به گونه‌ای که در سال ۱۳۸۵ موفق به کسب گواهی‌نامه بین‌المللی سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 و اولین گواهی‌نامه فنی مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، در تولید قطعات بتنی شدند.

نشان استاندارد ایران

برای بلوک

سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

گواهی‌نامه فنی محصول

برای بلوک‌های سه جداره و دو جداره

مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن

گواهی‌نامه فنی محصول

برای سبکدانه

مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن

گواهی‌نامه فنی محصول

برای ملات

مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن

تولید سالیانه سبک دانه

900

هزار متر مکعب

تولید سالیانه بلوک

45

میلیون قطعه بلوک

مشتریان فعال

2800

مشتری در اشل های مختلف

برخی از پروژه ها

افتخار ما این است که محصولات لیکا تا کنون در پروژ های بسیار بزرگ و مهم ساختمانی به کار گرفته شده است.

مجتمع پلادیوم


مجتمع کوروش


برج های دو قلوی تهران


برج نگار


برج صبا


فرهنگستان علوم و ادب


ساختمان نوسا


ساختمان گردان شریفی


ملات آماده و عایق

ملات از خوب مخلوط کردن یک جسم چسباننده مانند سیمان یا گچ و یک جسم پرکننده مانند دانه های ریز و درشت سبکدانه یا ماسه تهیه می شود . ملات خشک پلاستر (اندودکاری) ، بنایی (آجرچینی) و ملات با جذب آب کم تهیه شده در مجموعه صنعتی لیکا ، از نوع ملات با پایه سیمانی هستند که از دانه های سبک لیکا تهیه شده اند .

ملات بنایی

ملات بنایی به منظور رگ چینی انواع بلوک و آجر به کار می رود . با استفاده از ملات لیکا می توان علاوه بر داشتن ملاتی با ویژگی های مطلوب از هدر رفتن انرژی در ساختمان جلوگیری نمود .

ملات پلاستر

ملات پلاستر به دو صورت سفید یا خاکستری و همین طور نرمه و درشت براساس سفارش مشتری قابل ارائه است . دانه لیکا در زمان ساختن ملات آب اضافی ملات را جذب میکند و در طول فعالیت سیمانی شدن به عنوان یک منبع داخلی به بتن باز پس میدهد .

روش کار و میزان مصرف انواع ملات

برای تهیه ملات بنائی ، ملات پلاستر و یا ملات با جذب آب کم کافی است محتوی یک بسته ملات آماده را با توجه به کاربرد مورد نظر با 6 تا 8 لیتر آب مخلوط نموده و استفاده شود . میزان مصرف ملات بنائی برای یک متر مربع 20 سانتی 1/2 کیسه ، دیوار 15 سانتی یک کیسه و دیوار 10 سانتی 0/8 کیسه .

برخی از مشتریان ما

مشاوره و اطلاعات بیشتر

تامین کننده جزء هستید یا کارفرما و یا پیمانکار پروژه ، به راحتی از روشهای مختلف با ما در تماس باشید

سوالات خود را از طریق این فرم از ما بپرسید، تمامی پیامهای شما را پاسخ خواهیم داد

  • نشانی:خیابان آیت الله کاشانی، روبه روی گلستان شمالی، پلاک 87، طبقه 4، واحد 16
  • تلفن: 44965880
  • Email: info@taksaman.com
  • Website: www.taksaman.com