کارشناسان تک سامان پاسخگو شما هستند.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نحوه اجرای بست رادیکالی بلوک سیمانی + مزایا و معایب آن

نحوه اجرای بست رادیکالی بلوک سیمانی

بست رادیکالی که حالت آن ارتجاعی است در ساختمان سازی اهمیت فراوانی دارد. این نوع از بست از مقاوم ترین متریال ساخته شده است و استحکام و ماندگاری آن طولانی مدت است. با وجود بست رادیکالی دیوار را به سازه های موجود اتصال می دهند. وجود بست رادیکالی باعث مقاومت دیوارها هنگام زلزله می شود و از تخریب آنها جلوگیری می کند. بست رادیکالی از هر جهت دارای خصوصیات مهم و زیادی است به همین خاطر خیلی مورد توجه قرار گرفته است و کاربرد زیادی دارد. خوشبختانه تمامی استانداردهای لازم در زمان ساخت بست رادیکالی رعایت شده است بنابراین مزایای استفاده از آن در ساختمان سازی زیاد است.

نحوه اجرای بست رادیکالی

نصب و اجرای بست رادیکالی باید به روش اصولی انجام گیرد چرا که تنها در این صورت موجب مقاومت و ایمنی بیشتر دیوارها می شود. بست رادیکالی باید از قسمت ابتدا و انتها به دیوار و سازه اتصال پیدا کند. توجه داشته باشید که برای اجرای بست رادیکالی بهتر است از اتصالات مخصوص و مناسب مانند اتصالات پیچشی استفاده به عمل آید. اتصال بست به سازه های فلزی هم باید از طریق روش جوشکاری انجام بگیرد. لازم به ذکر است که اتصال بست به بلوک های سیمانی با استفاده از میخ 7 سانتی انجام می گیرد. اجرای بست باید خیلی حرفه ای انجام گیرد به طوری که بلوک های سیمانی به هنگام اتصال به بست شکسته نشوند.

به طور کلی اهمیت استفاده و چگونگی اجرای بست رادیکالی خیلی مهم است و به همان میزانی که وجود این بست ارتجاعی باعث ویژگی های خوب می شود هر گونه غفلت و ناآگاهی در نصب و اجرای آن هم می تواند سبب بروز مشکلات جدی شود. شکل ظاهری بست رادیکالی به گونه ای است که با توجه به آن می توانیم به راحتی عملیات مربوط به نصب بست را انجام دهیم. توجه داشتن به اصول و قواعد نصب بست رادیکالی خیلی مهم است که همه باید به آن اهمیت جدی بدهند.

بیشتر بخوانید: بهترین عایق رطوبی دیوار سیمانی

بست های رادیکالی در بین هر ردیف از بلوک و سازه قرار داده می شوند سپس با استفاده از اتصالات موجود آنها را از قسمت های سوراخ شده به سازه یا دیوار نصب می کنند. توجه داشته باشید که به صورت یک ردیف در میان باید از بست رادیکالی برای افزایش مقاومت ساختمان استفاده به عمل آید. نصب بست درون دیوار انجام می گیرد و بهتر است همیشه از انواع مقاوم آنها که از جنس فولاد ضد زنگ و گالوانیزه هستند استفاده شود.

توجه داشته باشید که اجرای بست رادیکالی باید به گونه ای باشد که فاصله 2 سانتی بین سازه و دیوار قرار بگیرد. از نظر ظاهری باید قسمت خمیدگی بست در حد فاصل بین ستون و دیوار قرار بگیرد. در حقیقت فاصله محدودی که در زمان اجرای بست رادیکالی ایجاد می شود از آسیب رسیدن به دیوارهای ساختمان جلوگیری می کند. اتصال میان بست و سازه بتنی و فلزی با استفاده از پیچ مخصوص انجام می گیرد سپس این اتصال به واسطه مهره های موجود محکم می شود که در این حالت ایمنی بیشتری به وجود می آید.

بیشتر بخوانید: انواع دستگاه بلوک زنی

مزایای استفاده ازبست رادیکالی بلوک سیمانی

بست رادیکالی بلوک سیمانیایمنی و امنیت بالا

یکی از مهمترین مزیت های استفاده از بست رادیکالی مربوط به ایمنی بالایی است که ایجاد می کند. در واقع این بست با ایجاد یک اتصال نرم بین دیوار و ستون تا حد بالایی از ایجاد خسارت و تخریب دیوار و بنا به هنگام زلزله جلوگیری می کند. در واقع وجود بست رادیکالی سبب می شود که فشار وارد آمده به ساختمان به خوبی به ستون ها منتقل شود و از این جهت مانع از تخریب و ایجاد ترک در دیوارها می شود.

سادگی اجرا

برای اجرای بست رادیکالی نیازی نیست حتما نیروی کار حرفه ای آن را انجام دهد. در واقع همه می توانند با دقت و توجه داشتن به نکات مهم بست رادیکالی را در قسمت موردنظر نصب کنند. برای اجرا کافیست بست را به درستی و از قسمت مخصوص پیچ و مهره کنیم. به دلیل نصب راحت سرعت اجرا بالا است لذا در طول مدت زمان کوتاهی بخش اعظمی از کار انجام خواهد گرفت. استفاده از بست های رادیکالی موضوعی قانونی است و وجود آنها امنیت بیشتر ساختمان را به ارمغان می آورد.

هزینه کم

با اینکه بست های رادیکالی از اهمیت بالایی برخوردار هستند و وجود آنها عمر ساختمان را افزایش می دهد ولی باید دانست که دارای قیمت مناسبی هستند و به راحتی می توان مقاوم ترین انواع از آن را تهیه کرد. به طور کلی استفاده از بست رادیکالی باعث کاهش هزینه های مختلف می شود ضمن اینکه هزینه تهیه کردن آن هم برای افراد سبک است. از طرفی نیز باید دانست که بست رادیکالی مناسب برای تمامی انواع بلوک ها می باشد. بر اساس تحقیقات انجام گرفته شده به طور تقریبی استفاده از بست رادیکالی باعث کاهش 70 درصدی هزینه ها می شود که این موضوع بسیار قابل اهمیت است و از اصلی ترین مزایای استفاده از بست رادیکالی محسوب می شود. قطعا کاهش هزینه مسئله بسیار مهم و جدی برای تمامی افرادی می باشد که اقدام به ساخت و ساز و ایجاد پروژه های مختلف می کنند.

ماندگاری بالا

معمولا متریالی که برای ساخت بست رادیکالی مورد استفاده قرار می گیرد از نوع فولاد مقاوم است. فولاد از جمله فلزات سر سختی می باشد که نسبت به زنگ زدگی و خوردگی بیشترین مقاومت را از خود نشان می دهد. با وجود ویژگی مهم مقاومت بست رادیکالی نباید نگران زنگ زدگی آن به خاطر وجود رطوبت باشیم. همچنین جنس مستحکم بست رادیکالی هم نسبت به فشار و ضربه حالت ظاهری خود را به خوبی حفظ کرده و به هیچ عنوان تغییری در کیفیت آن ایجاد نخواهد شد. با وجود این استحکام و ماندگاری بالا بهتر است در ساخت و ساز حتما از بست رادیکالی استفاده شود.

بیشتر بخوانید: دلیل ترک دیوار چیست

معایب استفاده از بست رادیکالی

بست رادیکالی اگر در ابعاد و اندازه های استاندارد ساخته شده باشد هیچ گونه معایبی برای استفاده ندارد. اگر جنس و کیفیت بست رادیکالی نامناسب باشد در این حالت باید گفت که استفاده از آن ایراد دارد. یکی دیگر از معایب بست رادیکالی این است که به هیچ عنوان نمی توانیم از اتصالات کوبشی برای نصب آن استفاده کنیم زیرا در این حالت سازه های بتنی دچار خسارت می شوند. همچنین از آنجایی که بست رادیکالی درون دیوار قرار می گیرد بنابراین بعد از اجرا هرگز امکان مشاهده آن را نداریم.

قیمت بست رادیکالی

قیمت بست رادیکالی به عوامل مختلفی مانند جنس، ضخامت، برند و محل خرید بستگی دارد. به طور کلی، قیمت بست رادیکالی در بازار ایران بین 10 هزار تومان تا 25 هزار تومان برای هر عدد است.