کارشناسان تک سامان پاسخگو شما هستند.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تزریق بتن چیست و هزینه آن چقدر است؟

تزریق بتن چیست و هزینه آن چقدر است؟

از تزریق بتن برای ترک خوردگی سازه‌های بتنی استفاده فراوان می‌شود و در واقع یک راهکار بسیار موثر برای ترمیم سازه‌های ترک خورده است. در این روش مهندسین مواد پلی یورتان و اپوکسی را با فشار لازم در داخل ترک‌ها تزریق می‌کنند. امروزه از روش جدید و کاملاً مهندسی تزریق بتن در بسیاری از ساختمان‌ها برای بازسازی و ترمیم آنها استفاده می‌شود. تزریق بتن در دیوارها و سازه‌هایی که دارای ترک خوردگی یا درزهای فراوان هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.‌

چه عواملی سبب ایجاد ترک در بتن می‌شوند؟

معمولاً به دلایل گوناگون در سازه‌های بتنی انواع ترک های برشی، خمشی یا کششی ایجاد شده که شامل موارد زیر می‌باشد:

  • زمانی که اتصالات و درزها در اجرای سازه های بتنی به شکل صحیح ایجاد نشده اند.
  • تکانه‌ها و ضربه‌های مختلف به سازه بتنی
  • نشست نامتقارن
  • گرم یا سرد شدن ناگهانی سازه که سبب انقباض و انبساط آنها می‌شود.

تزریق بتن چیست و هزینه آن چقدر است؟تزریق بتن با چه موادی انجام می شود؟

متخصصین با دستگاه‌های ویژه تحت فشار خاص تزریق بتن اپوکسی را در داخل درزها و ترک‌های روی سازه انجام می‌دهند. این تزریق بتن می‌تواند پیوند پلیمری بسیار محکمی را در سازه ایجاد کرده و ترک خوردگی آن را به طور کامل بپوشاند.

معمولاً برای ترمیم بتن و تزریق در آن از دو نوع ماده رزین اپوکسی و رزین پلی یورتان استفاده می شود. تزریق بتن با مواد اپوکسی از مقاومت بسیار زیادی برخوردار بوده و در سازه چسبندگی بسیار خوبی را ایجاد خواهند کرد. با اجرای صحیح تزریق بتن رزین اپوکسی، سازه بتنی بسیار محکم شده و هرگز ترک نمی‌خورد. برای آبندی کردن و نشت ندادن ترک های آبدار سازه های مختلف، مواد اپوکسی تزریق می شود.

روش های تزریق بتن با مواد رزین اپوکسی

برای تزریق ماده چسباننده پلیمری یا همان رزین اپوکسی به داخل ترک‌های بتن به دو صورت سطحی یا عمقی اقدام می کنند. با توجه به عمق و موقعیت قرارگیری ترک‌ها بر روی سازه‌های بتنی و ضخامت آنها، نوع تزریق بتن تعیین خواهد شد.

تزریق بتن از سطح

معمولاً در بتن‌ریزی‌های حجیم، عرض ترک‌ها کم و به همدیگر نزدیک بوده که تزریق بتن از سطح انجام می شود. الیاف پلیمری در این روش تزریق در تمام قسمت های ترک سازه پخش شده و موجب چسبندگی و استحکام بیشتر می شوند.

تزریق بتن از عمق

زمانی که عمق و عرض درزها و ترک ها بر روی سازه‌های بتنی به اندازه ای باشد که روش تزریق از سطح مناسب نباشد، تزریق اپوکسی بتن در عمق ترک ها انجام می شود. برای تزریق بتن پلیمری در عمق به وسایل مخصوصی از جمله نیپل تزریق یا پکر تزریق احتیاج دارید‌.

تزریق بتن با رزین پلی یورتان

زمانی که علاوه بر درزها و ترک‌ها بر روی سازه بتنی، نشت آب را نیز مشاهده می‌کنید بهتر است برای تزریق بتن و ترمیم ترک‌های آن، از مواد پلی یورتان استفاده نمایید که ترک ها را ترمیم کرده و مانع نشت آب در سازه می شود.

اگر عرض ترک های سازه بتنی کمتر از 0.005 اینچ باشد، می توانید از مواد رزین پلی یورتان برای تزریق و ترمیم ترک ها استفاده کنید.

مراحل تزریق بتن با مواد رزین اپوکسی

ابتدا باید تمام ترک‌ها و درزهایی که بر روی سازه ایجاد شده را مشخص کنید و بعد از آن با مواد شیمیایی مخصوص تمام سطوح ترک‌ها را به طور کامل تمیز کنید‌.

در فاصله های مشخص از ترک ها، روزنه های تزریق یا همان نیپل و پکر را نصب کنید. در مرحله بعد لازم است تمام سطح ترک ها با چسب ویژه اپوکسی به طور کامل درزبندی شود تا در مقابل فشار تزریق صدمه ندیده و رزین اپوکسی به طور صحیح در ترک ها تزریق شود.

چگونه دیوارهای برشی با تزریق بتن، ترمیم می شوند؟

معمولاً اگر در دیوارهای برشی از بتن‌های نامعقوب و کم مقاومت استفاده شود، ترمیم بتن با آن دارای خرابی‌های ظاهری و نقص‌های فراوان خواهد بود.

زمانی که می‌خواهید دیوارهای برشی را با کمک تزریق بتن به طور کامل ترمیم کنید در مرحله اول باید قسمت‌های آسیب دیده را از سطح بتن جدا کرده و حذف کنید.

متخصصین و کارشناسان در پروژه‌های ساخت و ساز بر این باور هستند که باید ناحیه آسیب دیده در دیوارهای برشی به طور کامل تخریب شده تا ترمیم بتن یا تزریق آن نتیجه بهتری بدهد.‌ سطوح مورد نظر بر روی دیوارهای برشی را قبل از تزریق بتن به طور کامل تمیز کنید. آماده نکردن سطوح کل عملیات در دیوارهای برشی سبب می‌شود که تزریق بتن برای ترمیم دیوار هیچ نتیجه ای نداشته باشد.

زمانی که می‌خواهید بخش آسیب دیده بتن را از دیوارهای برشی حذف کنید از ابزارهای ضربه‌ای مناسب برای این کار استفاده نمایید تا ضربات شما و روی دیوار ترک‌های متعدد ایجاد نکند.

هزینه تزریق بتن چقدر است؟

هزینه تزریق بتن با توجه به عمق، اندازه، میزان ترک ها و تخریب سازه مشخص می شود. هزینه تزریق بتن با رزین اپوکسی یا رزین پلی یورتان باهمدیگر متفاوت می باشد. معمولاً اگر ترک‌ها و درزها سطحی بوده و فاصله آنها به همدیگر نزدیک باشد، هزینه تزریق بتن کمتر می شود.

در مواردی که ترک ها و درزهای روی سازه یا دیوار عمیق و بزرگ هستند و علاوه بر آن نشت آب نیز دارند، هزینه تزریق بتن در مقایسه با روش سطحی بیشتر خواهد شد. به جای تخریب کل سازه و ساخت دوباره آن می توانید با هزینه کمتر به کمک روش تزریق بتن، ایرادات و نقص های سازه از جمله ترک ها و درزهای آن را ترمیم کنید.

تزریق بتن چیست و هزینه آن چقدر است؟سخن پایانی
عملیات بتن ریزی و تزریق بتن اپوکسی و پلی یورتان در تمامی پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده ویژه قرار می‌گیرد. با روش تزریق بتن هزینه‌های ساخت و ساز کاهش پیدا کرده و در صورت خرابی یا نقص در سازه‌های بتنی می‌توان با این روش خیلی راحت آنها را ترمیم کرد.‌

روش تزریق بتن برای ترمیم سازه ها بسیار پیشرفته‌تر شده و ابزارهای خاص و مواد ویژه برای آن در دسترس متخصصین قرار گرفته تا به راحتی هرگونه ترک، درز یا نشت آب را در سازه‌های مختلف برطرف سازند.

هزینه تزریق بتن براساس سطح ترک ها و اندازه آنها، میزان آسیب دیدگی سازه و نوع مواد استفاده شده تعیین می شود.